Článek
Průšvih utopených peněz veřejných institucí v padlé ruské bance Sberbank má větší rozměry, než se dosud vědělo.
Vedle pěti krajských úřadů, o kterých se již ví, že jim v bance uvázlo více než 2,5 miliardy korun, se dosud hovořilo o dalších stamilionech z fondů tuzemských měst a obcí, jež z ruského bankovního domu nestihly včas vybrat své finance.
Seznam Zprávy nyní získaly dokument Svazu měst a obcí, který ukazuje, že debaty o stovkách milionů byly silně podhodnocené. Svaz eviduje pohledávky municipálních úřadů a z jeho tabulky vyplývá, že celkem ve Sberbank zůstalo českým městům a vesnicím 2,53 miliardy korun.
Spolu s výše zmíněnými krajskými úřady tak v ruské bance, jejíž evropská část zkrachovala, visí více než pět miliard korun z veřejných českých rozpočtů.
Zarážející je, že některým starostům a primátorům se nepovedlo stáhnout peníze z běžných účtů, které přitom nebyly kryty žádnou výpovědní lhůtou. Takto ve Sberbank zůstalo 672 milionů korun, jež by se daly včasnou a pohotovou reakcí přesunout do jiné banky.
Připomeňme, že válka vypukla ve čtvrtek 24. února. O víkendu internetové bankovnictví Sberbank začínalo mít technické problémy, následně v pondělí Česká národní banka (ČNB) informovala o zahájení procesu k odebrání licence Sberbank.
Žádost na ministra
Předseda Svazu měst a obcí František Lukl netuší, proč starostové a primátoři nezareagovali včas. Podle něj politici a úředníci neodhadli, že banka po vypuknutí ruské války na Ukrajině může tak rychle padnout.
Teď nemám nic. Řešíme to přes Svaz měst a obcí. Vůbec nevím, kde máme peníze vzít.
Seznam Zprávy teď zjistily, že zástupci Svazu měst a obcí budou tento čtvrtek celou situaci řešit s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). V ohrožení jsou zejména menší obce, které kvůli zaseknutým penězům v ruské bance nebudou mít minimálně tento rok na investice. Jak popisujeme níže, existují i obce, které měly u Sberbank veškeré své peníze.
„Jsme v kontaktu jak s ministerstvem financí, tak s ČNB. Starostům jsme poslali pokyny, jak postupovat. Ve čtvrtek máme jednání přímo s panem ministrem financí. Budeme žádat o možnost finanční pomoci obcím, které se dostaly do zjevných problémů a potřebují překlenout finance. Daleko důležitější pak bude dosáhnout maximální snahy o to, aby se zadržené finanční prostředky mohly co nejdříve vrátit obcím a krajům,“ řekl Seznam Zprávám Lukl, který je i náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje. Regionu ve Sberbank zamrzlo 160 milionů korun.
Účty jen u nás
Ve Vranově u Brna žije zhruba 700 obyvatel. Obec má v rozpočtu na letošní rok naplánované výdaje ve výši 13,9 milionu korun. Starostka Kateřina Jetelinová však neví, kde peníze sežene, protože všechny bankovní účty měl Vranov u Sberbank, přikazovala mu to smlouva. Celkem v ruské bance obci zůstalo 16,7 milionu korun.
„Teď nemám nic. Řešíme to přes Svaz měst a obcí. Vůbec nevím, kde máme peníze vzít,“ uvedla s povzdechem starostka.
Do tíživé situace se dostala i další malá jihomoravská obec Dolní Loučky, které v ruské bance zůstalo přibližně 18,5 milionu korun. Starosta Jiří Mašek to označil za velký problém. „Budeme muset omezit nebo zrušit většinu plánovaných akcí a podle dalšího vývoje snad rozumně přežijeme. Banka byla zdravá, nebyly s ní žádné problémy a měla nejvýhodnější úročení. Pokud by kraj neprovedl ten převod, tak by k tomuto pádu snad nedošlo. Zrovna tak, kdyby skutečně česká banka poskytovala obdobné úročení obcím a byla garance její stability, by obce určitě uložily peníze do ní,“ řekl starosta Seznam Zprávám.
Veškeré své peníze měla u Sberbank obec Nebovidy s 800 obyvateli. Výdaje jsou na letošní rok plánovány ve výši 20,9 milionu korun, ve Sberbank obci nedaleko Brna zůstalo 20 milionů korun.
„Zablokování finančních prostředků ve Sberbank je pro naši obec rozhodně velkým problémem, protože jsme u ní měli uloženy veškeré finanční prostředky, které jsme chtěli v letošním roce použít na realizaci schválených investičních akcí. Vzniklou situací se zabývalo 14. března na svém zasedání zastupitelstvo obce, které rozhodlo většinu plánovaných investic na rok 2022 pozastavit do vyjasnění situace,“ řekl Seznam Zprávám starosta Milan Mojžíš.
Výběr blokovaných peněz ve Sberbank
Aš: 167 milionů
Uničov: 106 milionů
Hodonín: 121 milionů (126 i s úroky)
Chrudim: 26,8 milionu
Chotěboř: 105 milionů
Žďár nad Sázavou: 56 milionů
Mimoň: 15 milionů
Rychnov nad Kněžnou: 21 milionů
Rokycany: 60 milionů
Šternberk: 125 milionů
Třinec: 51,5 milionu
Svitavy: desítky milionů
Valtice: 2,5 milionu
Ostrava: 164 milionů (172 i s úroky)
Nový Jičín: 100,8 milionu
Nové Město na Moravě: 6,5 milionu
Havlíčkův Brod: 32,3 milionu
Domov pro seniory Havlíčkův Brod: 8 milionů
Moravskoslezský kraj: 350 milionů
Pardubický kraj: 52,8 milionu
Vysočina: 2,4 miliardy korun
Jihomoravský kraj: 160 milionů
Praha: 160 milionů korun
Určice: 9 milionů
Pozn. red.: U Sberbank mají zablokované peníze další obce a kraje, ve výčtu jsou ty, které odpověděly na dotaz. Částky mohou být navýšeny ještě o úroky.
Jeho obec se na Sberbank obrátila v roce 2017 kvůli potřebě sehnat peníze na výstavbu sportovní haly. Peníze měla obec slíbené od ministerstva pro místní rozvoj, k poskytnutí částky však nedošlo, neboť do rozdělování sportovních dotací zasáhla dotační kauza kolem bývalého šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty.
Obec si služby Sberbank následně vybrala ve výběrovém řízení, protože poskytla nejlepší podmínky. Mělo to však háček – obec se musela zaručit, že minimálně polovinu svého obratu povede přes účty v této ruské bance.
„Protože jsme malá obec, nebylo hospodárné vést účty u dvou bank, tak po projednání v zastupitelstvu obce bylo rozhodnuto o zrušení dosavadního účtu u Komerční banky. Sberbank CZ v té době také poskytovala u spořicích účtů, na které jsme ukládali volné finanční prostředky, lepší úročení oproti ostatním bankám,“ popsal starosta Nebovid Mojžíš.