Článek
Od konce dubna má česká policie jasno, kdo stál za ničivými výbuchy munice ve Vrběticích, které zabily dva lidi.
Detektivové po tříletém mezinárodním vyšetřování uzavřeli případ se závěrem, že dva sklady odpálili v roce 2014 příslušníci ruské vojenské rozvědky. S největší pravděpodobností elitní agenti Alexander Miškin a Anatolij Čepiga, kteří dnes působí v Moskvě.
Tím kauza končí: Rusko, jak se dalo čekat, odmítlo s českými kriminalisty spolupracovat. Takže agenty nebylo podle policie možné obvinit ani „na dálku“ – jako uprchlé.
Seznam Zprávy, které už dva týdny ke kauze přinášejí nové informace, ale zjistily, že je zde ještě jeden důvod, který zabránil ve stíhání Rusů a také tomu, aby mohli být později v Česku souzeni v nepřítomnosti.
Čeští detektivové sice s pomocí zahraničních kolegů a tajných služeb sesbírali desítky silných důkazů o zapojení Ruska a jeho rozvědčíků. Dokázali také zmapovat jejich pohyb po Česku. Vypátrali i to, od koho agenti získávali tajné informace o munici uskladněné ve vrbětickém areálu.
Jenže jak potvrzují důvěryhodné zdroje z bezpečnostní komunity, policistům se nepodařilo objevit takový důkaz, který by Miškina s Čepigou spojil přímo s výbuchy. Tedy například fotografii nebo svědectví, že pronikli do areálu a že do skladů číslo 12 a 16 nainstalovali nástražné výbušné zařízení.
Velká rekonstrukce:
V neveřejném dubnovém usnesení o odložení kauzy to policisté – byť trochu zaobaleně – přiznávají. Odkazují na to, že agenty nedokázali vyslechnout a dostat se k dalším důkazům.
„Protože podezřelí se zdržují v Rusku a orgány Ruské federace odmítly splnit požadavky vznesené Českou republikou cestou mezinárodní právní pomoci, není možné získat další potřebné informace, provést výslechy podezřelých, ani získat informace, kterými disponuje ruská armáda a ruské tajné služby, byly vyčerpány možnosti získat další důkazy v České republice, případně v zemích, které vyhověly českým žádostem o právní pomoci,“ stojí v závěrečném usnesení, jímž policie koncem dubna kauzu odložila – o jeho obsahu Seznam Zprávy jako první podrobně informovaly.
Důkazy byly, ale…
Detektivové během vyšetřování spojili dlouhý řetěz důkazů ukazujících na Rusko a agenty Miškina s Čepigou.
Agenti se před prvním výbuchem 16. října 2014 objednali s pomocí falešných pasů na obhlídku munice, již měla ve vrbětických skladech uloženu firma Imex Group. Ubytovali se také v hotelu v Ostravě (byť na domluvenou prohlídku skladů nedorazili). Další rozvědčíci se v té době pohybovali na Slovensku.
Policisté doložili i to, že zaměstnanec Imex Group Nikolaj Šapošnikov a jeho manželka Elena dlouhodobě poskytovali ruské rozvědce informace o zbrojních obchodech české firmy. Jeden z nich skončil už v roce 2011 výbuchem v Bulharsku – kolem se opět pohybovali ruští vojenští rozvědčíci.
„Policejní orgán na základě provedeného prověřování považuje za prokázané, že výbuchy obou skladů ve Vrběticích provedli příslušníci GRU, kteří měli nejen motiv a nepochybně i prostředky k způsobení výbuchů, ale navíc disponovali detailními informacemi o zboží, jeho pohybu i konečném uživateli,“ uvedli policisté.
Kdo seděl v autě?
Jak se agenti Miškin s Čepigou dostali do vrbětického skladu a jak munici určenou na vývoz odpálili, ovšem kriminalisté s jistotou nevědí.
Usnesení o ukončení vyšetřování ukazuje, že podezírali majitele firmy Imex Group Petra Bernatíka, který se podle nich choval před výbuchem podezřele. Detektivové pracovali s verzí, že Bernatík mohl agenty do areálu tajně provézt den před explozí (což Bernatík kategoricky popírá), kdy se svým autem přijel na obhlídku munice.
„Pokusem byl zaznamenán výhled vrátného na přijíždějící a odjíždějící vozidlo, provedena fotodokumentace i videodokumentace a bylo prokázáno, že vrátný nemohl vidět osoby v přijíždějícím nebo odjíždějícím vozidle ze svého místa ve vrátnici, odkud ovládal závoru, obdobná situace by byla, i když by stál ve dveřích vrátnice,“ stojí v dokumentu o odložení případu.
Také advokát a bývalý státní zástupce Jan Vučka si myslí, že tohle je klíčové bílé místo, bez jehož zaplnění by kauza před soudem těžko měla šanci.
„Policejní šetření má jednu velkou mezeru: nepodařilo se zjistit, zda v autě, které kritický den přijelo do skladiště, byli nějací pasažéři mimo řidiče, případně kdo byli. Pak může policie hovořit o podezření, ale ne skutečném důkazu, že ten den byly ve skladišti neoprávněné osoby. U soudu by s takovým tvrzením obžaloba asi neuspěla,“ řekl advokát Vučka.
Advokát firmy Imex Group Radek Ondruš přidává ještě jednu okolnost, která mohla detektivy přesvědčit, ať Rusy nestíhají na dálku – v roli osob, které se vyhýbají trestnímu řízení. „Po obvinění by měli Miškin s Čepigou právo na přístup do vyšetřovacího spisu,“ vysvětlil Ondruš. To by fakticky znamenalo předat cenné a často citlivé informace do nepřátelského Ruska.
Miškin s Čepigou jsou naopak stíhaní ve Velké Británii, kde se podle tamních úřadů pokusili v roce 2018 otrávit bývalého ruského rozvědčíka Sergerje Skripala a jeho dceru.
V Česku pokračuje po obou agentech oficiální pátrání, které začalo v dubnu 2021, kdy policie poprvé oznámila, že vrbětické výbuchy spojuje s Ruskem. Minulý týden přibyl do veřejné databáze hledaných osob také Andrej Averjanov, někdejší šéf speciální rozvědné jednotky a koordinátor výbuchů.