Článek
Minimálně dva roky byl pro dva bratry z menšího středočeského města domov místem, kde museli strpět týrání dvou dospělých.
Chlapci, jimž bylo na počátku tři a pět let, popsali, jak je matka a její druh surově bili vařečkou po celém těle nebo ostřím nože přes plosky nohou. Jak museli spát ve sklepě na pytli sena nebo bez přikrývek na podlaze v kuchyni, jak si nesměli hrát a k jídlu dostávali jen chleba a vodu, přestože lednice byla plná „dobrot“.
Soud za tyto útrapy odsoudil jejich matku Lenku K. (rozsudek je pravomocný) a ve středu i jejího druha Ivana F. (zatím nepravomocně). Ten však na rozdíl od odsouzené ženy rozsudek – sedm let vězení ve věznici s ostrahou – osobně neslyšel. Před spravedlností se skrývá na Ukrajině, odkud pochází.
„Byl mu uložen shodný trest jako odsouzené Lence K.,“ uvedla předsedkyně soudního senátu Krajského soudu v Praze Jana Nováková. S tím, že odsouzeného podle ní usvědčily především výpovědi dětí, ale také znalecké posudky a další svědectví.
Soud Ivanovi F. dále nařídil, aby se spolu s odsouzenou matkou týraných chlapců podílel na finanční náhradě škody vůči dětem. Matka si už odpykává trest ve vězení.
Ivan F. se k obviněním ani k obžalobě po celou dobu trestního řízení ani jednou nevyjádřil.
Když bylo sděleno obvinění, utekli společně s družkou Lenkou K. na Ukrajinu. Zatímco ženu tamní úřady na žádost české strany vydaly, svého občana s odvoláním na ukrajinské zákony nikoli.
V rodné zemi žije Ivan F. i s tříletou dcerou, kterou s Lenkou K. má. Protože ve středu k soudu do Prahy nepřijel, byl odsouzen jako uprchlý. Že přitom o jednání věděl, potvrdil jeho obhájce. „Byl jsem kontaktován ze strany obžalovaného. Kontaktoval mě s tím, že ví, že dnes je stání, ale že se nemůže dostavit, protože chlapi od 18 do 60 let nesmí ven z Ukrajiny,“ uvedl právní zástupce obžalovaného Matej Koza.
Matka poprvé vypovídala
K soudu však ve středu eskorta přivedla pětatřicetiletou matku chlapců, která vypovídala v postavení svědkyně. Promluvila poprvé od doby, kdy se případem soud zabývá. Všechnu vinu vzala na sebe s tím, že její přítel na syny nikdy ruku nevztáhl a nebyl ani u toho, když je bila ona.
„Všechno bylo na mně,“ odpovídala na otázky soudkyně drobná dlouhovláska tichým hlasem.
Podle ní měli synové k jejímu obžalovanému druhovi „velmi dobrý vztah“. Popřela, že by děti nedostávaly jídlo, a uvedla, že do sklepa je nikdo nezavíral – jak konstatuje obžaloba. Jen jednou se podle matky stalo, že tam starší z chlapců zamkl toho mladšího, a ona se to dozvěděla až zhruba po hodině.
Také skutečnost, že měl jeden z chlapců podle lékařské zprávy zlomené žebro, žena vysvětluje nešťastnou náhodou – pádem z kola. „Zlomené žebro si vysvětluji tak, že spadnul z kola. Bylo ještě hezké počasí, tak jsme jezdili na kole,“ vysvětlila matka synovo zranění zjištěné lékaři v lednu 2021.
Že děti bila, však soudu matka nepopřela. „Já jsem v tom byla vychovávaná taky. Přišlo mi to normální. Vždycky věděli, proč jsem je potrestala, ale i přesto jsem se jim za to omlouvala,“ tvrdila Lenka K., která též uvedla, že s druhem z Ukrajiny je v telefonickém kontaktu a stále ho považuje za svého partnera.
Státní zástupkyně a posléze i soudkyně prohlásily, že její výpovědi nevěří. „Domnívám se, že dnešního dne vypovídala účelově s cílem, aby zabránila tomu, aby obžalovaný byl odsouzen za trestnou činnost,“ uvedla v závěrečné řeči státní zástupkyně Miloslava Zagarová.
Výpověď Lenky K. je podle žalobkyně v rozporu s tím, co řekly u výslechu děti, jejich skutečný otec a co zjistili lékaři a další znalci.
Selhání úředníků
Týrání dětí bylo odhaleno na začátku roku 2021, když si zuboženého stavu staršího z chlapců všimla jeho třídní učitelka. Chlapec kvůli poraněním nohou nemohl skoro chodit. Později se ukázalo, že má na těle celou řadu pohmožděnin a další zranění a podobně na tom byl i jeho mladší bratr.
Podezření, že jsou chlapci doma biti, však měl jejich otec František Š. dávno před tím, než bylo odhaleno.
A přestože na to opakovaně upozorňoval pracovníky Orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v Brandýse nad Labem, děti zůstávaly nadále u nyní odsouzené matky. Ze situací, kdy se děti měly vrátit od pobytu u něj zpět k matce, má otec natočeny videonahrávky, kde chlapci hystericky pláčou a křičí, že „nechtějí k mamince“. „Ivan na nás furt křičí a bouchá nás,“ říkají.
Případ bývalých manželů Františka Š. a Lenky K. a jejich synů měli na brandýské sociálce postupně na starost dva zaměstnanci. Jak Seznam Zprávy zjistily, ani jeden z nich už na úřadě nepracuje. A podle vyjádření nadřízeného orgánu, kterým je středočeský krajský úřad, tam už není ani jejich tehdejší přímý nadřízený.
Nynější vedoucí brandýského OSPOD Jan Vaněk i mluvčí městského úřadu Matouš Králík pak loni na podzim uvedli, že nemohou případ komentovat, protože jsou vázáni mlčenlivostí.
Nikdo ho nevyslyšel
Otec se kvůli podezření, že jsou děti týrány, obrátil i na policii a upozorňoval na to také soud, když žádal o střídavou péči. Nikdo ho však nevyslyšel. Soudní znalci naopak napsali, že matka je „kvalitnější rodič“ než on.
„Dodnes to nemohu skousnout,“ komentoval svůj marný boj o děti František Š., který žádal i o finanční odškodnění pro své syny Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Za nesprávný úřední postup pracovníků OSPOD chtěl milion korun. Ministerstvo mu ale odpovědělo, že musí vše doložit důkazy. Otec doufá, že mu v tom pomůže policejní vyšetřování.
Letos v únoru se totiž případem opět začala zabývat kriminálka. Jak pro Seznam Zprávy před časem uvedla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková, prověřuje práci zaměstnanců sociálky a to pro možné podezření „ze spáchání trestných činů maření úkolu úřední osoby z nedbalosti a nepřekažení trestného činu“.
Chlapcům je teď jedenáct a osm let. Žijí s otcem, jeho současnou manželkou a dvěma sourozenci. O tom, co se dělo, když bydleli s matkou, se doma nebaví. Je možné, že si následky ponesou po celý život.
Redakce zná celá jména obžalovaného Ivana F. i matky dětí Lenky K. Ale stejně jako místo, kde chlapci žijí, to kvůli ochraně chlapců neuvádíme.