Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
I když Česká národní banka v pondělí oznámila, že uzavřela šetření kolem Podnikatelské družstevní záložny (PDZ), v níž byl před několika lety podílníkem i premiér Petr Fiala (ODS), policejní prověřování kolem finančního ústavu ještě neskončilo.
Jak zjistily Seznam Zprávy, většina kauz spojená s aktivitami kampeličky nebo s lidmi, kteří tam působili, byla sice odložena, dvěma se však policie a státní zastupitelství nadále zabývají.
Jeden z případů, které redakce opakovaně popsala, se týká toho, kam zmizely stovky milionů korun, jež více než deseti tisícům klientů sliboval zhodnotit Aleš Kohoutek, někdejší spolupracovník Radovana Krejčíře.
Se svou firmou Glocin byl Kohoutek v minulých letech členem kampeličky, a právě na její účty v Podnikatelské družstevní záložně přicházely peníze drobných investorů, které potom zmizely v cizině či v nákupech kryptoměn. Případ je stále ve fázi prověřování.
Seznam Zprávy už dříve popsaly, že společnost Glocin byla členem Podnikatelské družstevní záložny mezi lety 2019 a 2022. A podle spoluzakladatele Glocinu Kohoutka byl bankovní účet v PDZ pro jejich byznys s úsporami tisíců lidí klíčový. Zavedené banky totiž konto firmě vést odmítaly.
Systém fungoval tak, že drobní investoři vkládali úspory na účet u záložny, odkud jejich značnou část Kohoutek přeposílal firmě Bit.NXT International zaregistrované v americkém Wisconsinu. Bit.NXT měla peníze podle uzavřené smlouvy zhodnocovat obchody s kryptoměnami. Žádné zisky zpět nepřitekly.
Případ dotací
V dalším případu pražská policie stále prověřuje oznámení, v němž jde o podezření ze spáchání dotačního podvodu.
Ani v této kauze nebyl dosud nikdo obviněn. „Kriminalisté na případu pracují a není v něm nic ke zveřejnění,“ napsal Seznam Zprávám mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Tato kauza souvisí s přidělením dotace na několik modernizačních projektů společnosti Wastech do areálu na Příbramsku. Firma dříve získala podporu od Ministerstva průmyslu a obchodu v celkové výši zhruba 147 milionů korun, přičemž 143 milionů šlo přímo z Evropské unie.
Policejní prověřování se pak týká pěti dílčích zakázek firmy Wastech, které získala pražská stavební firma Gema Art Group, v níž má postavení dlouholetého neformálního šéfa Kamil Bahbouh – stejně jako ho měl i v Podnikatelské družstevní záložně.
Policie přitom prověřuje také podezření, že Bahbouh ve firmě Wastech skrytě držel – přes svoji manželku Štěpánku – vlastnický podíl.
Bahbouh však loni v květnu pro Seznam Zprávy takovou věc odmítl. „Ve společnosti Wastech jsem nepůsobil ani vlastnicky, ani manažersky,“ tvrdil.
668 milionů v hotovosti
Rozhodnutí České národní banky podat soudu návrh na zrušení Podnikatelské družstevní záložny, její likvidaci a jmenování likvidátora, je pravomocné od pondělí.
Jedním z důvodů tohoto kroku jsou i podezřelé hotovostní transakce. Česká národní banka mimo jiné ve své zprávě napsala, že z kampeličky vybrali její klienti 668 640 000 korun v hotovosti.
Navíc více než devadesát procent hotovostních výběrů mělo na svědomí jen dvanáct fyzických osob. Jedním z nich byl kupříkladu zmíněný Kamil Bahbouh, který mezi 1. lednem 2020 a 11. srpnem 2023, tedy v období, jež Česká národní banka kontrolovala, vybral 55 007 203 korun.
Kampeličce pak banka mimo jiné vyčetla, že se dostatečně nezajímala, proč klienti peníze vybírají, a co s nimi dělají.