Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Skupina D, v jejímž čele stojí herec Ondřej Vetchý, už na webu hlásí, že vybrala částku na nákup 24 tisíc dronů, které postupně dodává ukrajinským obráncům před ruskou agresí. Dobrovolnickému spolku dárci svěřili už téměř čtvrt miliardy korun.
Ondřej Vetchý však zároveň už třetí měsíc čeká, zda policie najde ty, kteří podle něj o dobrovolnících ze skupiny D šíří pomluvy. Jak už Seznam Zprávy informovaly, trestní oznámení Vetchý podal na konci ledna.
Jako „nesmírně důležitého svědka, který podáním svědecké výpovědi může významně přispět k odhalení trestné činnosti a neznámého pachatele“, přitom Vetchý ve svém podání označil i poslance a místopředsedu výboru pro obranu z opozičního hnutí ANO Pavla Růžičku. Ten na sociálních sítích i v médiích Skupinu D zaštítěnou šéfem Generálního štábu Karlem Řehkou opakovaně kritizuje. Vetchý od policie chce, aby zjistila, kdo Růžičkovi informace - podle herce lživé - řekl.
Růžička však reportérům sdělil, že ho detektivové dosud nekontaktovali. A i kdyby to udělali, má už připravenou reakci.
„Já bych nevypovídal. Pokud se poslanec dozví informace díky svému mandátu, nemusí o tom podle Ústavy hovořit,“ dodal poslanec. „Jediné, co jsem řekl, jsem řekl s vědomím, že jsme to řešili na půdě Poslanecké sněmovny,“ řekl Růžička, který má jako zákonodárce imunitu.
Jiný případ poslanecké mlčenlivosti:
Co mu vlastně řekli?
Pavel Růžička v únoru například ve vysílání České televize tvrdil, že Skupina D na Ukrajinu nevyvezla jediný dron. Zaštiťoval se přitom i odpověďmi, které dostal na poslaneckou interpelaci od Ministerstva financí - to se však vzápětí ohradilo, že by mu něco takového sdělilo.
Člen bezpečnostního výboru Sněmovny pak uvedl, že zmíněnou informaci má od Ministerstva průmyslu, které uděluje povolení pro vývoz takzvaného zboží dvojího užití, kterým drony jsou.
Avšak ani v této reakci na Růžičkovu poslaneckou interpelaci, kterou mají reportéři k dispozici, se nic takového nepíše. Naopak ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) výslovně uvádí, že informaci o vývozu nemůže sdělit, protože kvůli své citlivosti ze zákona podléhá utajení (viz přiložené faksimile).

Z odpovědi ministra průmyslu na interpelaci poslance Růžičky.
Převzal to i Vondráček
Seznam Zprávám dali členové spolku Skupina D do své licenční dokumentace nahlédnout. Pod hlavičkou firmy, která drony montuje, o licence na vývoz žádali a ministerstvo je udělilo. Zboží v tomto režimu je přísně evidované, včetně konkrétních počtů, a úředníci ministerstva požadují prokázání celními dokumenty, že překročilo hranice a že se dostalo do rukou příjemce - ukrajinských vládních sil.
I místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček (ANO) však v pořadu Partie na TV Prima v únoru uvedl, že Skupina D se podílí na přeprodeji dronů z Číny a na Ukrajinu je vozí pochybně.
„Nějaká firma koupila dron, nalepila na něj nálepku, za dvojnásobek ho prodala. Celé to kryje nějaké občanské sdružení a nějakým pochybným způsobem se to vozí na Ukrajinu,“ tvrdil Vondráček, který se opakovaně na stranického experta na obranu Růžičku odvolával.
Montážní hala a forenzní audit
Seznam Zprávy měly možnost vidět přímo montážní halu, v níž soukromá firma, jejíž jméno reportéři znají, drony sestavuje z dílů nakoupených od dodavatelů po světě. Z bezpečnostních důvodů nezveřejňují její umístění, ani jméno. V areálu byly v regálech naskládané jednotlivé komponenty. Na místě jsou rovněž počítačové stanice sloužící k vývoji a úpravám řídicího softwaru.

Web projektu spolku - drony Nemesis.
Konkrétní drony se podle vývojářů sestavují na míru pro potřeby jednotlivých ukrajinských příjemců. Reportéři také nahlédli do forenzního auditu spolku Skupina D z konce loňského roku, který provedla jedna z renomovaných auditorských firem z takzvané velké čtyřky. Ten řešil, jak spolek použil peníze, které mu přišly na účet. Zjistil, že krom pořízení dodávky, webu a dalších nákladů v řádech stovek tisíc za peníze od dárců skutečně nakoupil sestavené drony, a ty pak skončily na Ukrajině.
„Jednotlivé výdaje spolku se jeví jako transparentní, odůvodněné, zdokumentované a bez negativního dopadu na spolek,“ uvádí auditní zpráva, do níž měly Seznam Zprávy možnost nahlédnout.
Policie nevyslechla ani Vetchého
Zda a případně kdy se bude trestnímu oznámení Ondřeje Vetchého věnovat policie, není jasné. Reportéři mají k dispozici listiny, z nichž plyne, že na konci února se případ přesunul na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, a to ho pak svěřilo tamnímu obvodnímu oddělení policie. Do jejich rajonu spadá i Poslanecká sněmovna. Aby zahájili trestní stíhání, museli by vyhodnotit, že konkrétní člověk vědomě šířil závažné lži.
„Náš spolek přísně dodržuje zákony a jako předseda vím, že já i moji spolučlenové tyto aktivity provozujeme s čistým svědomím a ryzím srdcem, s plným vědomím, že tím chráníme především Českou republiku. Přesto se často dozvídám od novinářů a politiků, že se o nás šíří pomluvy, že jsme si koupili luxusní auta, přeprodáváme čínské drony kvůli vysoké marži a krademe (tedy i já jako oznamovatel) sbírkové peníze,“ napsal v trestním oznámení, které Seznam Zprávy získaly, Vetchý.
Žalobci ho zatím pouze požádali o doplnění tvrzení, která považuje za lživá, například z médií. „Od doplnění trestního oznámení dne 18. 2. do dnešního dne můj klient (předpokládám, že ani navržení svědkové) nebyl orgány činnými v trestním řízeni kontaktován,“ řekl Seznam Zprávám Vetchého advokát Jiří Nenutil.
Zasáhla i ministryně
Vetchý po policii chtěl, aby vyslechla rovněž ministryni obrany Janu Černochovou (ODS), která na základě interpelací opozičního poslance Růžičky iniciovala prověřování vojáků, kteří s drony od Skupiny D zdarma cvičili, inspekcí Ministerstva obrany. Případ také následně předala i Vojenské policii, která ho stále prověřuje.
„Nikdo nám nemůže vyčítat, že na základě závažných informací, které zřejmě měl i pan Růžička od vojáků, necháváme něco prošetřit,“ vyjádřila se k tomu v debatě s Vondráčkem v únoru v TV Prima Černochová. Ta má opakované spory s šéfem Generálního štábu Karlem Řehkou, který iniciativu spolku Skupina D zaštiťuje. S poslancem Růžičkou se ministryně shoduje i v kritice samotného spolku.
Jak už Seznam Zprávy popsaly na základě svědectví pracovníků inspekce či záznamů z porad vedení inspekce obrany, orgán podřízený ministryni se ocitl v podezření, že manipuloval prověřování kolem dronů tak, aby našel pochybení.
Černochová nyní na dotaz, zda už ji detektivové vyslechli, nereagovala. V trestním oznámení je ale mezi důležitými svědky jmenovaný i šéf jí podřízeného Vojenského zpravodajství Petr Bartovský. „Žádný orgán se na něj ještě neobrátil,“ uvedl mluvčí Vojenského zpravodajství Jan Pejšek.
Mezitím svolal jednání zástupců spolku Skupina D a ministryně obrany Jany Černochové premiér Petr Fiala. Sešli se na konci února. Podle informací Seznam Zpráv Fiala na obě strany apeloval, aby uzavřely memorandum o spolupráci. K tomu ale dosud nedošlo.
Skupina D, Řehka, Černochová
Skupina D vznikla v roce 2023. Jde o spolek, který se snaží podporovat výzkum a vývoj inovací ve vojenství a také materiální a informační podporu Ukrajiny. Čestným předsedou je náčelník Generálního štábu Karel Řehka, zakladateli pak kupříkladu bezpečnostní analytik Milan Mikulecký, herec Ondřej Vetchý nebo předseda Post Bellum Mikuláš Kroupa. Působení Karla Řehky se stalo terčem kritiky ministryně obrany Jany Černochové. Spolek jako takový nebyl vyšetřován ani ministerskou inspekcí, ani Vojenskou policií. Obě šetření se týkají vojáků, již cvičili s drony Nemesis, které skupina armádě darovala.