Hlavní obsah

Poslanci prověří, proč tendr na financích řešili vojenští zpravodajci

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Pro mě to jsou šokující informace, uvedl k účasti tajné služby na výběrovém řízení předseda sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství Robert Králíček.

„Armádní“ tajná služba se angažovala v IT zakázce vyhlášené resortem financí. Proč - to bude sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství řešit příští středu. Lze očekávat i interpelaci na premiéra a ministryni obrany.

Článek

Stálá sněmovní komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství by se na svém příštím zasedání měla zabývat účastí této tajné služby ve veřejném tendru, který vyhlásilo Ministerstvo financí.

„Pro mě to jsou šokující informace. Je nepřijatelné, aby se tajné služby jakkoliv vměšovaly do veřejných tendrů. Budu chtít vysvětlení, kdo to zadal a jaký byl účel,“ uvedl předseda sněmovní komise Robert Králíček z hnutí ANO k případu, na který upozornily Seznam Zprávy.

Komise vedená Králíčkem se má sejít příští středu. Její předseda uvedl, že chce také interpelovat premiéra Petra Fialu a ministryni obrany Janu Černochovou (oba ODS), do jejíhož resortu Vojenské zpravodajství spadá.

O angažmá vojenských zpravodajců v soutěži, kdy se vybíral nový dodavatel pro daňový IT systém ADIS, hovoří interní dokumenty americké firmy IBM. Ta se tendru zúčastnila, ale neuspěla a výsledky napadla u antimonopolního úřadu.

„Eskalace“ ze strany Vojenského zpravodajství souvisela podle dokumentů potvrzených hned několika zaměstnanci firmy s předávkou systému ADIS vítězné firmě Eviden. Formulace z dokumentů vyznívají tak, že šlo o to, aby IBM nedělala problémy.

Případ se odehrál během letošního dubna, kdy smlouva s vítězným dodavatelem ještě nebyla podepsána a antimonopolní úřad na podnět poražených účastníků zkoumal, zda soutěž byla podle pravidel a férová.

„GFŘ (Generální finanční ředitelství, pozn. red.) zaúkolovalo Vojenské zpravodajství, aby situaci kolem předávání ADIS eskalovalo na globální úrovni IBM. Není nám známo, zda je standardním postupem, aby GFŘ úkolovalo Vojenské zpravodajství a zda je standardní, aby Vojenské zpravodajství takový úkol exekuovalo,“ stojí v materiálu IBM, který hodnotí průběh tendru.

Z dalšího dokumentu získaného redakcí pak vyplývá, že tehdejší šéf tajné služby Jan Beroun jednal v USA s nejvyšším vedením IBM, přičemž při schůzce zdůraznil, jak je pro Česko ADIS důležitý a vláda si nemůže dovolit jeho výpadky.

Z jakého důvodu vojenská tajná služba do miliardového tendru v samém finále vstoupila, není ani po dotazech na odpovědná místa jasné. Stejně jako to, kdo službě tento úkol dal, když formálně jí taková agenda nepřísluší. Ministryně obrany Černochová odmítla, že by takový úkol zpravodajcům zadala.

Seznam Zprávy se na zapojení do tendru opakovaně ptaly jak bývalého ředitele Berouna, tak všech dalších klíčových aktérů včetně vedení Finanční správy a Ministerstva financí. Vesměs se k této záležitosti odmítají jakkoliv vyjádřit, nikdo ale účast Vojenského zpravodajství výslovně nepopřel.

„Vzhledem k tomu, že jde o vnitřní záležitosti ČR týkající se kritické informační infrastruktury státu, nemůžeme se k vašemu dotazu vyjádřit,“ reagovala například mluvčí Ministerstva financí Gabriela Krušinová.

Doporučované