Článek
Vyšetřování organizované skupiny, která v Brně podle vznesených obvinění zajišťovala přidělení obecních bytů za úplatky, se komplikuje. Hlavní obviněný - bývalý předseda bytové komise Brno-střed Otakar Bradáč z ODS – leží ve vazební nemocnici. Od zahájení trestního stíhání přitom dosud nevypovídal.
Bývalý zastupitel Brna-střed Bradáč je už dva týdny ve vazbě, ale leží ve vězeňské nemocnici. Zjištění Seznam Zpráv potvrdila i žalobkyně Petra Lastovecká z vrchního státního zastupitelství, která případ machinací s obecními byty na radnici Brno-střed dozoruje.
Do jaké míry je to pro práci vyšetřovatelů problém, však už nechtěla vysvětlovat.
„Já nevím, co bych vám na to měla říct, prostě je hospitalizovaný. Zatím s tím nijak nepracujeme. A víc bych se k tomu nevyjadřovala,“ uvedla žalobkyně Lastovecká.
Podle informací Seznam Zpráv leží brněnský politik ve vazební nemocnici v Brně-Bohunicích. S dotazem na Bradáčův zdravotní stav redakce už minulý týden kontaktovala vedení Vězeňské služby, odpověď byla vyhýbavá, avšak zjištění o Bradáčově pobytu nepopírá.
„Věc nemůžeme komentovat, protože se jedná o informace týkající se zdravotního stavu. Nejsme oprávněni u vězněných osob bez jejich souhlasu těmito informacemi disponovat,“ řekla Seznam Zprávám mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.
Výslechy obviněných v bytové kauze:
50 tisíc pro mě, zbytek dostal Bradáč
Otakara Bradáče policie viní z toho, že vedl organizovanou skupinu, která za finanční úplaty zajišťovala lidem obecní bydlení. On sám při tom využíval svého postavení na radnici, kde předsedal bytové a dislokační komisi.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu ve vyšetřovacích dokumentech uvádějí, že šlo o statisícové částky, o které se Bradáč dělil s realitním makléřem Zdeňkem Červinkou, který je dalším z obviněných vyšetřovaných ve vazbě. Červinka podle policie úplatky za přidělení obecního bytu od „klientů“ inkasoval.
„Cca 50 tisíc bylo z každého úplatku pro mě, zbytek dostal pan Bradáč,“ vypověděl Červinka při výslechu, což zjistily Seznam Zprávy z protokolů, které má redakce k dispozici.
Jak se manipulovalo s pořadníkem:
V případu bylo vedle Bradáče a Červinky obviněno ještě dalších šest lidí, všichni jsou vyšetřováni na svobodě a už v kauze vypovídali.
To, co popisují, staví Otakara Bradáče do nepříjemné situace. Jeho hlavní komplic makléř Červinka se přiznal a usiluje o postavení spolupracujícího obviněného.
Spolupracovat při vyšetřování chce i bývalá partnerka obviněného Červinky, která pracovala v jeho realitní kanceláři. Trestně stíhaná Eva Vágnerová před vyšetřovateli hovořila například o tom, že Červinka Bradáčovi dával peníze.
„Jestli pan Červinka předával panu Bradáčovi peníze - určitě, ale já osobně jsem u toho nebyla. Předával mu to v kanceláři nebo v autě,“ uvedla do protokolu Vágnerová s tím, že informace o způsobu dělení peněz má z Červinkova vyprávění.
Jak se na to přišlo:
„Dočasná mezera“
Právní zástupce obviněného makléře Červinky Seznam Zprávám řekl, že hospitalizace hlavního podezřelého Bradáče může skutečně vyšetřování zkomplikovat.
„Nemám žádnou zprávu, zda se doktor Bradáč aktuálně nachází ve vězeňské nemocnici v Brně-Bohunicích. Pokud vám tuto informaci potvrdila dozorující státní zástupkyně, pak z procesního hlediska má přípravné řízení ‚dočasnou mezeru‘,“ myslí si obhájce Pavel Hála.
Podle něj detektivové intenzivně pokračují v práci, domnívá se ale, že výpověď Otakara Bradáče je nezbytná. „Výpověď pana doktora Bradáče v celkovém výsledku vyšetřování nelze z hlediska jejího významu pominout,“ tvrdí advokát.
Advokát Vojtěch Veverka, kterého redakce požádala o obecný komentář k situaci v případu, kde je hlavní obviněný indisponován, pak slova o komplikaci pro vyšetřování potvrzuje.
„Platí zásada, že všichni aktéři jednoho trestního skutku musejí být stíháni dohromady. Dokud on nebude vyslechnut, nemůže být ukončeno vyšetřování. Nemůže to být předáno soudu,“ uvedl Veverka.
Nemohl vylézt z auta
Jeden z obviněných – technik Správy nemovitostí Brno-střed Radim Suchánek – při výslechu vypověděl, že při jedné z akcí skupiny byl obviněný Otakar Bradáč tak opilý, že nemohl vystoupit z auta.
„Pan Bradáč byl v podroušeném stavu, připadal mi opilý, takže smysl pohovoru byl bezpředmětný, protože pan Bradáč nebyl schopný z vozidla vylézt. Vůz neopustil,“ zapsala policie tuto výpověď do protokolu.
Zda je však za Bradáčovou hospitalizací závislost na alkoholu, nebo zdravotní problémy způsobené nadměrným pitím, potvrzeno není, i když několik zdrojů o vztahu obviněného k alkoholu zmiňuje.
Například právní zástupce Zdeňka Červinky však striktně odmítl přesné důvody, proč Otakar Bradáč nevypovídá, komentovat.
„Pokud je dotaz redakce Seznam Zpráv směřován k procesnímu stanovisku doktora Bradáče nebo jeho obhájce, pak v tomto ohledu považuji za neetické se vyjadřovat k hospitalizaci pana doktora respektive k procesní taktice ve spojení se sděleným obviněním,“ uvedl pouze.
Otakar Bradáč je dlouholetým komunálním politikem ODS. V letech 2010–2014 byl druhým místostarostou na radnici Brno-střed pro oblast hospodaření obce. V radě seděl i v předchozích letech. V komunální politice se pohybuje minimálně dvacet let. V kauze bytů je obviněn ze tří trestných činů, trestní sazba může být až 16 let vězení.