Článek
„Nadále probíhají úkony trestního řízení, a to především výslechy obviněných. Domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor a pozemků byly v úterý ukončeny,“ uvedla na webu zastupitelství státní zástupkyně Petra Lastovecká z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Kauza se týká privatizace městských domů, činnosti městské firmy a dotačních podvodů. Celkem bylo v úterý zadrženo 10 lidí. Kdo byl obviněn, zatím není známo.
V policejním dokumentu k domovní prohlídce, s nímž se Seznam Zprávy seznámily, vyšetřovatelé uvádějí, že součástí organizované skupiny podle nich byli provozovatel taxislužby Michal Horký, jeho manželka – podnikatelka v realitách – Markéta Horká, realitní makléřka Alena Hofirková, advokát Ĺubomír Vdovec nebo podnikatel Radovan Novotný.
Detektivové tvrdí, že členové skupiny podle nich – společně s dalšími – předem ovlivňovali privatizace bytů nebo celých bytových domů brněnského magistrátu či některých brněnských městských částí.
„Všichni společně jednají s cílem získat pro sebe nebo za úplatu v řádech statisíců až milionů korun pro jiné osoby nezákonně prospěch v podobě nabytí vlastnictví k bytovým jednotkám, celým bytovým domům, nebytovým prostorům, pozemkům,“ uvádí policie v dokumentu.
Podle vyšetřovatelů si měla skupina úplatky rozdělovat podle hierarchie. Celou skupinu – jak tvrdí dále vyšetřovatelé – měl řídit podnikatel Horký.
Magistrát i radnice
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu během dne prohledávali prostory bytového odboru brněnského magistrátu a radnice městské části Brno-sever i Brno-Černovice, byli v Pískovně Černovice či u jednatele městské firmy Jiřího Hasoně (KDU-ČSL).
O podání vysvětlení a přístup do kanceláře policie požádala kromě jiných i místopředsedu KDU-ČSL, dosavadního náměstka brněnské primátorky a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka. Ten posléze v prohlášení uvedl, že policii poskytne součinnost a že není z ničeho obviněný.
Aktualizovali jsme v celém textu.