Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Policejní vyšetřovatele přivedl případ údajného vydírání v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) do nečekané a respektované instituce: do České národní banky.
Podle informací Seznam Zpráv, ověřených z více věrohodných zdrojů, zkoušejí kriminalisté zjistit, kde mají původ informace z anonymů očerňujících přední lékaře v IKEM.
V loňských anonymech stálo, že kardiochirurgové Jan Pirk a Ivan Netuka voperovávali pacientům nevyzkoušená umělá srdce - která selhávala a lidé umírali. A že lékař Netuka zároveň obchodoval s akciemi výrobce těchto srdcí.
Podle vyšetřovatelů je spoluautorem anonymů – dnes už bývalý – náměstek nemocnice Jiří Malý, stíhaný za vydírání obou kardiochirurgů. Zároveň policisté zjišťují, kde se vzaly podklady k anonymům. Tedy informace, že Netuka nakupoval cenné papíry.
Detektivové si ve spojení s dalšími důkazy myslí, že informace mohly pocházet právě z České národní banky (ČNB). Proto ji také v uplynulých dnech navštívili.
Mluvčí ČNB Petra Vlčková na žádost o vyjádření k návštěvě policistů odpověděla vyhýbavě. „Česká národní banka je povinna zachovávat zákonem stanovenou dohledovou mlčenlivost, která se vztahuje i na váš dotaz,“ uvedla Vlčková.
Transakce z roku 2018
Za indicie vedoucí k ČNB považují kriminalisté z Generální inspekce bezpečnostních sborů zprávy nalezené u náměstka Malého v mobilu.
V polovině loňského června si Malý psal přes aplikaci Signal se svou kamarádkou advokátkou Pavlou Činátlovou. Jak už Seznam Zprávy dříve napsaly, policisté i z této komunikace dovozují, že tehdy „ladili“ zmíněný anonym ohledně umělých srdcí – který později skutečně dorazil na stůl řediteli IKEM Michalu Stiborkovi, druhému obviněnému z vydírání.
Kauza vydírání v IKEM
V kauze údajného vydírání v IKEM je kromě Malého obviněný také někdejší ředitel Michal Stiborek, který rezignoval loni v srpnu po článcích Seznam Zpráv o jeho úvěrovém byznysu. Třetím obviněným je pak už zmíněný šéf IT Raška, jenž podle policie tajně stáhl z mobilu lékaře Pirka citlivé zprávy.
Podle kriminalistů byly motivem pro vydírání vnitřní konflikty v prestižní nemocnici. Ředitel Stiborek usiloval v loňském konkurzu o obhajobu postu. Naopak lékaři Netuka a Pirk vystupovali proti jeho stylu řízení nemocnice.
Pirkovi a Netukovi měl ředitel Stiborek hrozit zveřejněním kompromitujících informací a policejním vyšetřováním. S tím, že než se vše vysvětlí, budou mít zničenou kariéru i pověst.
Malý ve zprávě z 9. června oznamuje, že k burze má rok a přibližné datum. Následně si 14. června opět vyměňují zprávy o burze a že člověk jménem Michal „už to shání“ a zatím nebere telefon. Nakonec od advokátky Činátlové přichází zpráva: „Je v ČNB a zavolá!!“
„Tak Michal mi poslal podklady… Rok 2018,“ informuje poté Činátlová náměstka Malého.
„S tím ale umíme hrát :))). V průběhu roku 2018 probíhaly transakce,“ tlumočí Malý ve zprávě, co ze získaných informací vyčetl.
Právě v roce 2018 lékař Netuka podle anonymu kupoval akcie francouzské společnosti Carmat, jejíž umělá srdce v IKEM používali v rámci nového projektu. I tahle informace se objevila v anonymu, jenž přistál na ředitelství nemocnice. Včetně toho, že obchod se na burze uskutečnil v roce 2018.
Malý: Informace jsem nepotřeboval
Bývalý náměstek Malý dnes říká, že se po informacích o Netukových akciových obchodech nepídil - natož pak v ČNB. Tvrdí, že se mu o nich Netuka, tehdy jeho dobrý kamarád, v roce 2018 sám zmínil. „Přišlo mi to již tehdy minimálně vysoce neetické, a také proto se projekt Carmat stal jedním z důvodů, proč jsem s poradcem Netukou přerušil nejprve profesní a pak i lidské vztahy,“ řekl Malý.
Když se ho Seznam Zprávy už dříve ptaly, jestli byl – jak tvrdí generální inspekce – spoluautorem anonymů, reagoval, že nemůže komentovat obsah policejního spisu.
Advokátka Činátlová zase odmítla o případu konkrétně mluvit. „Důrazně se ohrazuji proti jakémukoliv zatahování do této pseudokauzy a již mne nekontaktujte,“ uvedla.
Kdo je oním Michalem, který se měl pohybovat v ČNB v době vzniku anonymu, není z komunikace zřejmé. Michal je křestní jméno exředitele IKEM Stiborka. Na otázku, jestli v ČNB něco v tomto směru zařizoval, Stiborek neodpověděl. Dotaz zaslaný ve středu po poledni si v telefonu přečetl, ovšem nereagoval.
Podle lékaře Netuky byl anonym, podepsaný jako „kolektiv zaměstnanců“, zcela vylhaný. A podle policie zafungoval jako součást nátlaku tehdejšího vedení IKEM (podstata obvinění z vydírání je popsaná v boxu vloženém do článku). Netuka říká, že projekt umělých srdcí byl schválený všemi orgány nemocnice, Státním úřadem pro kontrolu léčiv a sledován mezinárodním expertním panelem.
Tato srdce podle Netuky dostávali pacienti s mizivými vyhlídkami na přežití. Šest z devíti pacientů se mohlo s umělým srdcem vrátit k rodinám - operace v IKEM jim prodloužila život až o dva roky. Dva lidé se nakonec dočkali transplantace.