Článek
Soud posvětil vyšetřovatelům důležitého svědka v rozsáhlé korupční kauze, v níž policisté prověřují systematické ovlivňování dopravních zakázek.
Rozhodl ve čtvrtek, že podnikatel Dušan Cimala výměnou za doznání se k trestné činnosti, skončí s podmínkou a navíc bude muset zaplatit peněžitý trest ve výši 5,5 milionu korun. Taková je podoba dohody, kterou spolumajitel firmy Frekomos se státním zástupcem uzavřel.
„Obviněnému byl uložen trest odnětí svobody v trvání tří let, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání pěti let, peněžitý trest v celkové výši 5 508 000 korun, který bude zaplacen ve splátkách, a trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu funkce statutárního orgánu, člena statutárního orgánu a prokuristy obchodní korporace a spolku na dobu pěti let,“ potvrdil náměstek olomouckého vrchní žalobce Radek Bartoš.
Mluvčí olomouckého okresního soudu Karel Vašek pak uvedl, že Cimala byl uznán vinným, protože se jako zástupce firmy Frekomos podílel na vytvoření systému, v rámci něhož došlo k diskriminačnímu rozdělování stavebních zakázek Správy silnic Olomouckého kraje. „Čímž společnost Frekomos získala získala celkový neoprávněný prospěch ve výši 2 875 633 korun a snažila se získat další prospěch ve výši 3 980 246 korun,“ doplnil Vašek.
Cimala s dohodou souhlasil. „Trest přijímá. Tímto považujeme tuto kauzu z naší stranu za uzavřenou,“ uvedl Jan Vávra, který Cimalu a firmu Frekomos mediálně zastupuje.
Dušan Cimala je vůbec prvním aktérem této kauzy, který se žalobcem dohodu uzavřel. Nyní už nebude mít v kauze pozici obviněného, ale svědka. Pro policii je tato změna důležitá i proto, že Cimala byl podle obvinění součástí korupčního systému a účastnil se i jednání, na nichž se řešily konkrétní kroky proto, aby veřejné peníze putovaly přímo k firmě Frekomos.
Jedno takové setkání, které se odehrálo předloni v listopadu ve vinném sklepě na Břeclavsku, popsala v dokumentech i policie. Vedle Cimaly tam přijeli nejen zástupci dalších stavebních firem, ale také šéfové správy silnic v Olomouckém, Zlínském a Jihomoravském kraji. Společnost Frekomos podle registru smluv získala po tomto setkání zakázky za více než 72 milionů korun. Smlouvy přitom podepsali ti ředitelé, kteří do vinného sklepa přijeli.
Například Správa silnic Olomouckého kraje pak podle zjištění policistů za jednotlivé zakázky platila více, než se původně předpokládalo. Třeba oprava silnice mezi Velkou Bystřicí a Mrsklesy měla podle původního předpokladu vyjít na 5,8 milionu. Jenže firma Frekomos ji podle policie nakonec získala s cenou o jeden milion korun vyšší.
Zároveň Dušan Cimala – jak rovněž popsali vyšetřovatelé – udržoval přátelské vztahy právě s tehdejším šéfem Správy silnic Olomouckého kraje Petrem Foltýnkem. Ten nejenže dostal od Cimalovy firmy v době, kdy firma zakázky získala, nový mobilní telefon iPhone. Navíc poté, co Foltýnek na správě silnic skončil, tak začal pro společnost Frekomos pracovat.
„Ihned po odchodu Petra Foltýnka ze Správy silnic Olomouckého kraj bylo jeho telefonní číslo převedeno pod společnost Frekomos a začala mu být od této společnosti zasílána pravidelně měsíční mzda,“ popsala policie v obvinění.
Známé případy uzavřených dohod o vině a trestu
Kauza Bulovka: Případ manipulace veřejných zakázek ve Fakultní nemocnici Bulovka odstartoval v červnu 2018 policejním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve dvou pražských nemocnicích a v několika sociálních zařízeních v Praze a ve Středočeském kraji. Policie v kauze původně obvinila jedenáct lidí a dvě firmy. Dohodu o vině a trestu uzavřeli klíčoví aktéři podnikatel Tomáš Horáček a exředitelka nemocnice Andrea Vrbovská. Dále také František Novák, Marie Nushiová, Igor Weiss, Oldřich Kozák a společnost MW Dias.
Kauza Dozimetr: Akce Dozimetr, jak ji popsali policisté v dokumentech, proběhla v červnu 2022 a rozkryla skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především pražského dopravního podniku. Vyšetřování otřáslo i politickou scénou, padl kvůli němu ministr školství, šéf civilní rozvědky a na hraně se ocitlo vládní hnutí Starostové a nezávislí. Obžaloba viní devět osob z různých trestných činů. Obvodní soud bude v této kauze nyní schvalovat dohody, které žalobce uzavřel s dvěma obviněnými podnikateli Pavlem Dovhomiljou, který spolupracoval s policií od samého počátku propuknutí kauzy, a Zakaríou Nemrahem.
Vedle Dušana Cimaly policisté v kauze stíhají dalších dvanáct lidí. Nejde jen o zástupce stavebních firem, ale i také například o vlivného podnikatele a lobbistu Roberta Knoblocha nebo o někdejšího náměstka olomouckého hejtmana Michala Záchu (oba dříve ODS).
Detektivové, jak popsali v obvinění, získali důkazy o ovlivnění konkrétních třinácti dopravních zakázek Olomouckého kraje. V usnesení policie tvrdí, že z nich skupina dostala úplatky ve výši přes 46 milionů. K předání části peněz ale nakonec nedošlo, protože policie zasáhla, skupinu zadržela a obvinila.
S přispěním Elišky Šilerové
Doplnili jsme vyjádření Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a Okresního soudu v Olomouci.