Článek
Miloš Závora už raději v úterý v noci přestal číst e-maily. „Další člověk mi napsal, ať chcípnu. Tak jsem už ten telefon vypnul, abych vůbec usnul,“ říká.
Šestačtyřicetiletý muž se z hodiny na hodinu stal pro mnoho lidí hlavním viníkem toho, že stavební úřad Prahy 8 rázně ukončil provoz v Kasárnách Karlín, kulturním a společenském centru v areálu bývalých armádních budov.
Kde se konaly koncerty, promítalo tam letní kino, pinkal se plážový volejbal. A kde také stovky lidí zkrátka jen popíjely uprostřed kasárenského bloku.
Důvod uzavření byl jednoduchý: Areál pro tyhle účely nemá kolaudaci.
Miloš Závora od loňska zastupuje lidi žijící v okolí kasáren, kteří si už několik let stěžují na nesnesitelný hluk z koncertů, venkovního promítání nebo i z nočního úklidu barů – když obsluha po půlnoci vyhazuje do kontejnerů prázdné lahve.
A právě kvůli Závorově aktivitě museli provozovatelé v úterý na vrata kasáren pověsit oznámení, že je už oblíbené místo mimo provoz. „Byl to zoufalý krok. Protože problém s hlukem nikoho vůbec nezajímal. Ani politiky, ani provozovatele,“ vysvětluje Závora.
Jeden „notorický stěžovatel“?
Rozlehlá opuštěná kasárna, do nichž se kdysi vešly až dvě tisícovky vojáků, patřila léta státu, dnes soubor nemovitostí vlastní Praha.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (protože tehdy se uvažovalo, že tady v budoucnu vznikne obří justiční palác) kasárna v roce 2017 zapůjčil organizátorovi kulturních akcí Matěji Velkovi. A ten zde vybudoval mimořádně populární centrum s jedinečnou atmosférou.
Provozovatel Velek říká, že s hlukem z kasáren měl problém pouze jeden „notorický“ stěžovatel z okolí, který si najal Miloše Závoru – člověka s právním vzděláním a také bojovníka proti hluku z koncertů. Závora už roky upozorňuje na to, jak hluk trápí okolí na jiném místě v Praze – při sériích vystoupení při akcích nazvaných Ledárny Braník na pravém břehu Vltavy.
Matěj Velek tvrdí, že Kasárna Karlín nemíní obtěžovat sousedy. „Nechceme nikomu způsobovat neštěstí, naopak si uvědomujeme, že k nám denně chodí stovky až tisíce lidí za odpočinkem, zábavou a kulturou,“ říká. A vypichuje, že kvůli Závorovi je sto stálých a 50 sezonních zaměstnanců bez práce.
Tomu, že konec kasáren zavinil společně s jedním „notorickým stěžovatelem“, se Závora jen usmívá.
A vytahuje fascikl papírů, jimiž dokládá, jak už loni se na pražského primátora obrátilo zhruba 50 členů dvou bytových družstev z ulic sousedících s kasárnami. A jak postupně Miloš Závora jejich jménem oslovoval i další politiky. Avšak bez jakéhokoli výsledku.
Není kolaudace, není provoz
Miloš Závora také ukazuje na svém webu videa pořízená na balkonu jednoho z bytů, na němž je slyšet hlasitá tepající hudba.
S pomocí informačního zákona také získal protokoly z přestupkových řízení, jež kvůli hluku řešila radnice Prahy 8 a v nichž čtyři různí lidé mluví o tom, jak je provoz kasáren obtěžuje. „My už ten hluk řešíme cca šest let, ostatní obyvatelé už to vzdali… jedna (sousedka) si vycpala okna koberci a druhá si dává na noc špunty do uší,“ stojí v jednom z protokolů.
Miloš Závora také zmapoval, že v letech 2021 až 2023 dostala policie 27 oznámení na hluk, v sedmi případech hlídka konstatovala, že dochází k rušení nočního klidu. Všechny řešila domluvou.
Miloš Závora říká, že právě kvůli nečinnosti politiků nakonec zvolil nejpřímější cestu: Přes stavební úřad, který neměl jinou možnost než provoz zarazit, protože – jak už zaznělo – kasárna nejsou zkolaudovaná pro pořádání kulturních akcí.
Stavební úřad nejdříve letošního 19. března vyzval organizátora Velka, ať skončí. A když se tak nestalo, v úterý uzavření výslovně přikázal. „Jelikož provozovatel na opakované výzvy i místní šetření nereagoval a svou činnost do souladu se zákonem neuvedl, musel obor výstavby podle zákona reagovat a rozhodl o zákazu činnosti,“ potvrzuje mluvčí radnice Prahy 8 Martin Šalek.
Městská část ve středu na sociálních sítích napsala, že s provozovatelem kasáren vede odbor výstavby řízení už tři roky. Na výzvy, ať fungování sladí se zákonem, provozovatel nereagoval.
Radní: Pracujeme na změně
Problém je, že podle územního plánu jsou Kasárna Karlín místem pro armádní a bezpečnostní účely. Ne pro koncerty, bary a kavárny.
Podle radního pro majetek Adama Zábranského (Piráti) Praha doufala, že stavební úřad se zákazem počká do doby, než se územní plán změní – protože kulturní a společenský typ využití kasáren podporuje.
„Věděli jsme už několik let, že je potřeba změnit územní plán v té lokalitě. Od roku 2021 se na změně pracuje, směřujeme do finiše a doufám, že se co nejdříve dotáhne na zastupitelstvo,“ plánuje radní Zábranský.
Že prostory nejsou zkolaudované pro účel kulturního centra, si byl vědom i Matěj Velek. „Ze začátku jsme nepočítali, že tu budeme tolik let. Čekali jsme jen dočasný provoz. Se správcem jsme pak začali okamžitě jednat o možnosti rekolaudace a snažili jsme se vše uvést do legislativního pořádku,“ říká provozovatel kasáren.
Letos v březnu se v kasárnách podle Matěje Velka sešli stavební úředníci, hasiči i památkáři a všichni dali přeměně na oficiální kulturní centrum kladné vyjádření.
Radní Zábranský přiznává, že v okolí areálu bydlí lidé, kterým hluk vadí – a to nejen v noci, ale i přes den. „Chtěli jsme to řešit v rámci nové nájemní smlouvy s provozovatelem. Narazili jsme ale na to, že nájemní smlouvu nelze řešit, když stavby nemají povolení k používání,“ vysvětluje Zábranský, jak Praha narazila opět na původní problém s kolaudací.
Zamakal. Ale ať je klid
Matěj Velek doufá, že se situace co nejrychleji vyřeší i kvůli financím. Řešit to chce s politiky i magistrátními úředníky. „Protože teď potřebujeme vědět, na jak dlouho máme zavřeno a zda budeme schopni to finančně udržet. Moudřejší snad budeme ve čtvrtek po jednání magistrátu,“ shrnuje Velek.
Miloš Závora uznává, že Matěj Velek areál zvelebil a dal mu věhlas. Ale trvá na tom, že zákony se musí dodržovat – bez výjimky.
A vytahuje fotografie zachycující měření hluku během koncertu: Jedna z místních obyvatelek měla před okny 77,8 decibelu. „Respektuju, že tam pan Velek zamakal. Zároveň není možné, aby lidé v okolí skoro denně trpěli,“ říká Miloš Závora.