Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Podle policie sehrál důležitou roli v případu, v němž policie vyšetřuje podezření na vydírání lékařů v elitní nemocnici IKEM: respektovanému kardiochirurgovi Janu Pirkovi, který podle policie byl jedním z cílů nátlaku, stáhl z mobilu citlivou zprávu. A ta pak anonymně doputovala až k ministrovi zdravotnictví.
Přesto šéf IT oddělení Petr Raška zůstává v Institutu klinické a experimentální medicíny ve funkci.
„IKEM ctí presumpci neviny u svých zaměstnanců a vzhledem k faktu, že tento zaměstnanec nedisponuje a ani nedisponoval administrátorským oprávněním ke koncovým stanicím ani serverům, zůstává Petr Raška vedoucím Odboru informatiky,“ řekla mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.
V případu jsou hlavními obviněnými bývalý ředitel nemocnice Michal Stiborek a jeho zástupce Jiří Malý. Vyšetřovatelé tvrdí, že vydírali své oponenty v nemocnici – už zmíněného lékaře a senátora Jana Pirka (za TOP 09) a také šéfa kardiochirurgického centra Ivana Netuku.
Ředitel Stiborek opustil funkci v srpnu po sérii článků Seznam Zpráv o úvěrovém byznysu, kterým připravil některé klienty o byty. Náměstek Malý zase přišel o místo v managementu v září poté, co ho detektivové obvinili z vydírání – lékařem v IKEM Malý zůstává.
Ředitel informačních technologií Raška je tak jediný ze stíhaných, komu zůstal původní post.
Mluvčí nemocnice Šenkýřová také uvedla, že v IKEM se kvůli kauze rozhodli udělat hloubkový audit systémů a ochrany dat.
„Audit probíhá interně, ovšem vzhledem k rozsahu a odbornosti dotčené problematiky byli rovněž osloveni externí odborníci, kteří IKEM dodají svá stanoviska,“ dodala mluvčí.
Začalo to rozbitým mobilem
Podle usnesení o zahájení trestního stíhání Raška stáhl data z Pirkova mobilu jednoduše: při výměně kardiologova rozbitého služebního telefonu za nový. „Ke komunikaci se dostal tak, že přehrával data ze starého mobilního telefonu profesora Pirka do nového,“ popsali kriminalisté Raškovu výpověď.
Na otázky policistů Raška odmítl odpovídat s odkazem na to, že by si mohl způsobit další trestní stíhání. Nereagoval ani na otázky k obvinění.
„Klient se v této rané fázi vyšetřování vyjadřovat do médií nemůže, nicméně věří, že bude brzy jakékoli podezření vyvráceno,“ řekl jeho advokát Miroslav Krutina.
Hrálo se o ředitele IKEM
Co je důležité pro kontext: Pirk a Netuka měli s vedením nemocnice několikaleté spory ohledně směřování institutu. Ministerstvo zdravotnictví navíc začalo v roce 2022 chystat konkurz na ředitele IKEM, post chtěl ředitel Michal Stiborek obhájit.
Zatímco Pirk s Netukou se snažili – například přes senátory – upozornit na problémy jeho managementu. Totéž řekli i ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), jemuž popsali i vykonstruovaná obvinění vedení IKEM vůči některým lékařům.
Stiborek nakonec v květnu konkurz drtivě vyhrál.
V jedné ze stažených zpráv se kolega Ivan Netuka hanlivě vyjadřoval o ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09). Tato esemeska později z neznámého čísla přišla do ministrova mobilu. Kriminalisté vypátrali, že zprávu poslal Válkovi náměstek Malý – prozradil ho mimo jiné nákup předplacené SIM karty, svědectví jeho asistentky i to, že zpráva byla odeslána z Brna, kde byl tehdy Jiří Malý na kongresu.
Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Malý chtěl Pirka s Netukou tímhle způsobem v ministrových očích očernit. Bylo to totiž v době, kdy Pirkovy a Netukovy spory s vedením IKEM vrcholily. Oba lékaři přednesli tehdy na jednání senátního výboru pro zdravotnictví své výhrady k vedení IKEM a doložili, jak ředitel nemocnice Stiborek vznáší proti lékařům nepodložená obvinění týkající nákupů nemocničního vybavení nebo kvality péče o pacienty.
Pirk s Netukou si opakovaně stěžovali i přímo u ministra. A to chtěl podle policistů náměstek Malý utnout „ukradenou“ zprávou z Pirkova telefonu.
„V tomto případě si tak jen těžko lze představit, že profesor Malý takto neoprávněně zpřístupnil profesoru Válkovi takto citlivou komunikaci s jiným úmyslem než vážnou měrou narušit do té doby velmi dobré vztahy a vzájemnou důvěru mezi ministrem zdravotnictví a právě lékaři vystupujícími v názorové shodě proti současnému vedení IKEM,“ napsali vyšetřovatelé v usnesení o zahájení trestního stíhání.
„Prase“ do Válkova telefonu
Esemesku s hanlivým označením ministra za „prase“ lékař Netuka vysvětluje tím, že byl zklamaný z Válkova přístupu k IKEM: ministr totiž věděl o ostrých neshodách v nemocnici, ale nezasáhl. V červenci Seznam Zprávy tyto spory popsaly v článku, v němž Válek tvrdil, že o neshodách nic neví. Přitom od lékařů dostal podklady a několikrát se s nimi i sešel.
Na případu vydírání pracují kriminalisté z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kteří za normálních okolností vyšetřují trestné činy policistů a dalších uniformovaných složek. Když lékař Netuka loni vydírání oznámil, zároveň uvedl, že mu Stiborek s Malým hrozí svými kontakty v policii a kriminalizací.
Tato část podezření se nakonec nepotvrdila. Státní zástupce ale rozhodl, že vyšetřovatelům GIBS už i tak případ zůstane. „Z praktických důvodů,“ řekl žalobce Jan Vychyta začátkem listopadu Radiožurnálu. Vysvětlil, že je účelnější, aby GIBS v kauze pokračovala, než aby ji předala policistům, kteří ji neznají a museli by si ji celou nastudovat.
Policisté mají k dispozici svědectví Pirka s Netukou, kteří popsali, jak na ně měli Stiborek s Malým tlačit – mimo jiné pod pohrůžkou zveřejnění kompromitujících materiálů o Pirkově napojení na firmu Kardio Port, která v IKEM před 10 lety vyhrála podezřelý tendr za 1,8 miliardy. Během jedné schůzky ředitel Stiborek tyto materiály Pirkovi tyto ukázal vyfocené v telefonu.
Pirk jednoznačně odmítl, že by měl se společností cokoli společného. A prohlásil i při výslechu, že muselo jít o padělky.
Netuka si zase už dříve pořídil tajně nahrávku, na níž mu ředitel Stiborek vyhrožuje násilím. Doslova na ní říká, že zná lidi, „kteří pracují fyzicky“.