Článek
Pražský městský soud vynesl třetí rozsudek v kauze dotací do sportu, ve které byl obžalován mocný fotbalový boss Miroslav Pelta a bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová.
Soudkyně Lenka Cihlářová rozhodla, že jsou obžalovaní Miroslav Pelta a Simona Kratochvílová vinni. Peltovi vyměřila 5,5 roku vězení, zákaz činnosti na 5 let a peněžitý trest 5 milionů. Spoluobžalovaná exnáměstkyně z ministerstva školství Kratochvílová dostala nepravomocně 6 let, zákaz činnosti na 6 let a peněžitý trest 2 miliony korun.
„Soud nerozhodl jen na základě odposlechů, jak se snažila obhajoba tvrdit. Rozhodl na základě dalších svědectví a důkazů, které provedl, hodnotil a učinil závěry,“ zdůvodnila Cihlářová.
Oba nepravomocně odsouzení se na místě odvolali, takže případ bude řešit pražský vrchní soud.
Miroslav Pelta novinářům řekl, že naštvaný kvůli verdiktu není. „K rozsudku neříkám nic, musíme si počkat na písemné vyhotovení,“ prohlásil. „Já nejsem právník. Teď není šťastné, abychom se k čemukoliv vyjadřovali,“ uvedl na další dotaz.
Simona Kratochvílová pak řekla, že rozhodnutí soudu podle ní není správné. „Podali jsme proti tomu hned odvolání,“ doplnila. Na další dotazy novinářů už nereagovala.
Žalobce Ondřej Trčka chce z písemného znění verdiktu vědět, proč soud oproti předešlým rozhodnutím snížil obžalovaným trest o půl roku ve vězení. Pak rozhodne, jak řekl, zda se také odvolá. „Spokojený bych byl, kdyby ten případ byl odsouzen tak, jak jsem ho žaloval,“ dodal Trčka.
Obžaloba v tomto případě tvrdí, že u 18 konkrétních projektů, na které měly jít peníze z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, nebylo rozhodnuto transparentně. Státní zástupce zejména díky pořízeným odposlechům dokládal, že Pelta ovlivňoval, kdo jednotlivé dotace dostane.
Soudkyně Cihlářová při zdůvodnění rozsudku uvedla, že Pelta měl k dispozici seznamy jednotlivých preferovaných žádostí o dotace. „Je pak celá řada odposlechů, z nichž soud dospěl k tomu, jaké konkrétní dotace měl Pelta zájem prosadit,“ řekla Cihlářová.
„Dotační řízení od počátku neprobíhalo podle pravidel. Nebylo hráno fair play. Probíhalo to dotační řízení v rozporu se zákonem,“ prohlásila dále soudkyně.
Žalobce Trčka v pondělí navrhoval soudu, aby byl Pelta odsouzen k šesti letům ve vězení a zaplatil také peněžitý trest pět milionů korun. Simoně Kratochvílové pak žalobce navrhl 6,5 roku vězení a peněžitý trest ve výši dvou milionů.
K tomuto trestu byli Pelta a Kratochvílová odsouzeni u pražského městského soudu loni v dubnu. Jenže odvolací vrchní soud tento verdikt opět zrušil. A tak se nyní musela soudkyně Lenka Cihlářová zabývat touto kauzou už potřetí.
Vrchní soudce Vladimír Král, který zmíněný loňský rozsudek zrušil, dal Cihlářové v této souvislosti sedm konkrétních úkolů. Nejenže musela u nového jednání doplnit některé důkazy, ale podle Krále se měla tato soudkyně zabývat také komunikací mezi Kratochvílovou a tehdejší ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD), která krátce po policejním zásahu v roce 2017 na tuto funkci rezignovala.
Vedle Pelty a Kratochvílové se tento případ týkal ještě předsedy České unie sportu Miroslava Jansty, sekretáře České unie sportu Jana Boháče a exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízy. Obžalována byla Fotbalová asociace České republiky a Česká unie sportu.
Všechny odvolací soud pravomocně zprostil obžaloby. Jenže nejvyšší státní zástupce Igor Stříž proti tomu podal dovolání, takže se touto částí kauzy bude zabývat ještě Nejvyšší soud.