Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili dva lidi a společnost Pekárna Zelená louka, která spadá do holdingu Agrofert miliardáře a lídra hnutí ANO Andreje Babiše.
Podle závěru vyšetřovatelů jsou podezřelí z toho, že se dopustili dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie v souvislosti s přidělením dotace ve výši 100 milionů korun na inovační linku na výrobu toastového chleba.
Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej uvedl, že obviněné osoby při podání žádosti o tuto dotaci poskytly nepravdivé údaje nebo je úplně zamlčely.
„Nejsme si vědomi, že bychom se dopustili čehokoli protiprávního. Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem a dotačními pravidly,“ uvedl mluvčí Agrofert Pavel Heřmanský.
Tímto případem se v minulosti zabývala také Evropská komise. Vadilo jí, že peníze na tento projekt šly z programu na inovace, a přitom linka podle ní nebyla inovativní. I české Ministerstvo průmyslu a obchodu předloni v březnu oznámilo, že dotaci firmě odejme.
Policie nyní vyčíslila škodu na zmíněných 100 milionů korun. A podle informací zveřejněných v katastru nemovitostí byla zajištěna také budova společnosti Pekárna Zelená louka v obci Herink nedaleko Prahy.
Kauza stomilionové dotace na toustový chléb
Ibehej doplnil, že případ v současné době dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce, který na svém webu také o tomto obvinění informoval.
„Jednáním obviněných osob mělo dojít mimo jiné i k ohrožení finančních prostředků z rozpočtů spravovaných Evropskou unií. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám, jejichž stíhání probíhá na svobodě, trest odnětí svobody od pěti do deseti let,“ doplnil Ibehej.
Penam o dotaci 100 milionů (celková investice do nové výrobny byla šestkrát vyšší) požádal v roce 2016 z operačního programu spravovaného ministerstvem průmyslu. Tvrdil, že nové chleby budou – s pomocí výzkumu a jedinečných, dosud nepoužitých technologií – mnohem chutnější.
„Nový produkt: pocit jemného hedvábného dotyku na rty a tvář, příjemně vláčný, snadné ukousnutí, snadné vytvoření spojitého sousta při žvýkání (až rozplývavý pocit při žvýkání),“ vyjmenovala firma v podnikatelském záměru, který je součástí žádosti o dotaci a který Seznam Zprávy v roce 2019 detailně popsaly.
Firma také slíbila, že díky dotaci vyjedou z pecí nejméně tři nové produkty: půlkilový toustový chléb, půlkilový chléb máslový a pak supersendvičový, čtvrtkilový. Všechny bez neoblíbených patek.
Jenže auditoři dospěli k tomu, že podobná linka s obdobným stylem pečení fungoval před tím už v německé společnosti Lieken AG. V pekárně patřící rovněž Agrofertu. Takže ve výrobně Penamu nemohlo jít v roce 2016 o jedinečnou technologii založenou na výzkumu, a tudíž evropská dotace neměla přitéct.
Agrofert však namítal, že se auditoři pletou. Tvrdil, že ta v Česku je jiná a funguje na zcela jiných technologiích. Jenže u auditorů s tím neuspěl.