Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po zhruba čtvrt roce padly tresty za incident, při kterém se demonstrace proti vládě na Václavském náměstí zvrhla v násilný útok proti budově Národního muzea. Pokusu strhnout tam vyvěšenou státní vlajku Ukrajiny zabránila policie.
Jednadvacet účastníků nepokojů pořádkové síly zadržely a policie pak předala jejich případy Úřadu městské části Praha 1 kvůli podezření z přestupku. Dvě třetiny z nich nyní dostaly pokuty.
„Čtrnáct řízení bylo pravomocně ukončeno. Ve všech případech byl uložen správní trest - pokuta,“ uvedl mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo.
Jak vysoké peněžité tresty jsou, odmítl mluvčí sdělit. „Výše pokut se obecně nesdělují,“ oznámil.
Zdroje obeznámené s průběhem přestupkových řízení Seznam Zprávám sdělily, že všichni řešení demonstranti dostali pokutu jeden tisíc korun.
Praha 1 se dále ještě zabývá šesti případy z nepokojů, jedna věc byla už dříve odložena. „Ve zbylých případech stále probíhá přestupkové řízení,“ potvrdil mluvčí radnice Bidlo.
Mezi těmi, kdo se v březnu u Národního muzea dostali do kontroverze s policií chránící historickou budovu, byl také děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík.
Jeho počínání při událostech u muzea se řeší na akademické půdě VŠE, úřad Prahy 1, jak Seznam Zprávy ověřily, se Ševčíkovým případem vůbec nezabýval.
Už dříve byl také za incident u muzea potrestán u soudu Jaroslav Popelka, který podle svědků, fotografií a videomateriálu patřil k iniciátorům tažení na budovu. Zatím nepravomocně dostal čtyřměsíční podmínku a na osmnáct měsíců zákaz pobytu na území Prahy.
Další z účastníků protivládního protestu byl pak nepravomocně odsouzen k šestiměsíční podmínce, pokutě 12 tisíc korun a ročnímu zákazu návštěvy Prahy za to, že přišel na náměstí s batohem s písmenem Z, které používá okupační ruská armáda na Ukrajině, a na rukávu pak měl logo ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny.
Případem se zabývala také Generální inspekce bezpečnostních sborů, která zkoumala podněty na přiměřenost zásahu policie. Náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch na konci května uvedl, že policisté při zásahu proti demonstrantům nepochybili a nespáchali trestný čin.