Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pražský městský soudce Miroslav Rákosník vynesl rozsudek v kauze ovlivňování rozdělování sportovních dotací z pražského magistrátu.
Odsoudil v tomto případě někdejšího ministra bez portfeje ve vládě premiéra Miloše Zemana a bývalého pražského zastupitele Karla Březinu, který podle nepravomocného verdiktu má skončit na tři roky ve vězení. Březina byl předsedou komise, která v roce 2018 vybírala projekty, u nichž podle soudu došlo k jejich ovlivnění.
Ke stejnému trestu jako Březina pak byla odsouzena také bývalá vedoucí magistrátního odboru sportu Soňa Fáberová. Oba navíc nesmí po dobu šesti let působit ve veřejných funkcích. Proti rozsudku se Březina i Fáberová odvolali.
„Já si ve svém životě dokážu představit hodně věcí, i tohle,“ odpověděl Březina novinářům na to, zda si dokáže představit, že bude muset nakonec nastoupit do vězení. „Jsem přesvědčen o tom, že jsem v této věci naprosto nevinný,“ doplnil.
Rákosník uvedl, že část zájemců o sportovní dotace byla vybrána netransparentně. „A v rozporu se zásadami k poskytování grantů,“ konstatoval podle ČTK Rákosník. Soud vyšel v této souvislosti mimo jiné z policejních odposlechů.
Vinná je podle soudce Rakosníka také tehdejší vedoucí oddělení sportu Dana Šachová, která byla odsouzena ke tříleté podmínce. Dalších pět současných nebo již bývalých pražských zastupitelů soud zprostil obžaloby.
Státní zástupce v obžalobě zmínil dvanáct sportovních klubů, v jejichž prospěch bylo přidělení dotace podle něho nezákonně ovlivněno a následně – až na jeden případ – také vyplaceno. Jedním z nich je například I. Český Lawn – Tennis Klub, kterému byla v roce 2018 přidělena částka 2,1 milionu korun. V době přidělení dotace byl ve vedení bývalý český exprezident Václav Klaus.
Dále pak obžaloba zmiňuje například TJ ABC Braník, v němž dříve působil jeden z obžalovaných Antonín Lébl, Sportovní klub Motorlet Praha, Sportovní klub Satalice nebo Pražský volejbalový klub. Celkově bylo podle státního zástupce nezákonně vyplaceno 17,77 milionu korun.
Které sportovní projekty byly podle obžaloby ovlivněny
Státní zástupce v obžalobě uvádí dvanáct sportovních klubů, v jejichž prospěch byly podle závěru vyšetřovatelů dotace ovlivněny.
- Šlo o štvanický tenisový klub I. Český Lawn – Tennis Klub Praha, jehož šéfem výkonného výboru byl v té době bývalý český prezident Václav Klaus. Od pražského magistrátu dostal 2,1 milionu korun.
- Sportovní klub Satalice získal 12,5 milionu korun. Místopředsedou spolku je od srpna 2017 bývalý tuzemský prvoligový fotbalový útočník Roman Hogen.
- Pražský volejbalový klub získal podporu 150 tisíc korun. Místopředsedou předsednictva byl v době přiznání dotace Jakub Lébl, který je synem obžalovaného – bývalého politika ANO – Antonína Lébla.
- TJ ABC Braník získal celkově tři dotace v objemu 630 tisíc korun. V tomto klubu působil obžalovaný Lébl a v současné době ho vede jeho rodina.
- Sportovní klub Motorlet, jehož předsedou výkonného výboru je bývalý náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, dostal od magistrátu 90 tisíc korun.
- Další dotace, které zmiňuje obžaloba, získaly kluby SK RSF Praha, Česká Muaythai Asociace, AC Sparta Praha futsal, FK Meteor Praha VIII, Tenis Cibulka a Sportklub Tenis Kolovraty.
- SK Ďáblice pak měly dostat dotaci ve výši 15 milionů korun, ale nakonec jim nebyla tato částka vyplacena.
Podle toho, co již policie uvedla do obvinění, tak Lébl v případě dotace pro TJ ABC Braník po Fáberové chtěl, aby hodnocení změnila. Důvodem bylo to, že tento sportovní klub původně neuspěl se svou žádostí. Nedostal dostatečný počet bodů.
„Z komunikace je zjištěno, že Antonín Lébl ji ‚seřval‘ za bodování žadatele TJ ABC Braník, z. s., požadoval změnu bodování, jinak si nechá ukázat všechny body a bude je prověřovat,“ uvedli pak policisté.
Vyšetřovatelé uvedli, že TJ ABC Braník následně dostal dotace ve výši 630 tisíc korun jen díky úpravě bodového hodnocení.
Nejprve úředníci zvýšili u prvního projektu počet bodů z 19 na 36. Takže TJ ABC Braník nakonec dostal 500 tisíc korun, přitom původně neměl dostat peníze žádné. U druhého projektu byl počet bodů navýšen z 21 na 27 bodů. A u třetího z 28 bodů na 34.
Lébl byl navíc tehdy zároveň členem komise, která přidělení dotací následně schvalovala. Jenže zatímco Fáberová má v tomto případě skončit podle nepravomocného rozsudku na tři roky ve vězení, Lébl byl zproštěn obžaloby.