Článek
Roman Janoušek, svého času jeden z nejvlivnějších podnikatelů v Praze, chce po státu omluvu a odškodnění převyšující 155 milionů korun.
Žádá o ně v souvislosti s kauzou kolem laboratoře Chambon, ve které byl letos odvolacím vrchním soudem po letech stíhání pravomocně zproštěn obžaloby. Navíc jde o případ, kvůli němuž mu policie zhruba deset let zadržovala majetek: zlaté cihly a finanční hotovost za více než 61,5 milionu korun.
Janouškův advokát podle zjištění Seznam Zpráv tento týden podal žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 2 a odeslal žádost i na Ministerstvo spravedlnosti.
„Žadatel požaduje odškodné za náklady obhajoby a odškodné za škodu, jež mu měla být způsobena zajištěním majetku po dobu trestního stíhání, a písemnou omluvu,“ potvrdil mluvčí Ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
O jakou výši odškodného žádá, neuvedl, Seznam Zprávy však z justiční databáze infosoud zjistily, že Janoušek žaluje stát o 155 047 288 korun.
„Mohu potvrdit, že žaloba nám byla doručena 12. června,“ řekla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová.
Janouškův advokát Lukáš Trojan uvedl, že nemá od svého klienta svolení se k čemukoliv vyjadřovat. „S ohledem na mlčenlivost nemohu nic komentovat,“ prohlásil pro Seznam Zprávy Trojan.
Zpráva o vrácení zlata.
Roman Janoušek byl na sklonku loňského roku propuštěn předčasně z vězení, kde si odpykával trest za dopravní nehodu, při níž vážně zranil ženu. Odškodné se však váže k jiné kauze.
V ní skončil před soudem se čtyřmi dalšími lidmi kvůli podezření souvisejícímu s laboratoří Chambon, která zajišťovala pro řadu nemocnic genetické krevní testy. Laboratoř podle verze vyšetřovatelů mezi roky 2009 až 2011 inkasovala za testy neoprávněně velké úhrady od zdravotních pojišťoven.
Janoušek zde čelil obžalobě za podílnictví. V obvinění policisté uvedli, že byl zapojen do trestné činnosti. A to tím, že od června 2009 do října 2010 pobíral plat jako zaměstnanec společnosti Chambon v celkové výši 62,5 milionu korun.
Státní zástupce také tvrdil, že tyto peníze měly pocházet z trestné činnosti. S důkazy však u soudu neuspěl. Nejdříve pražský městský soud a pak i ten odvolací všech pět obviněných zprostily obžaloby. Konkrétně soudce odvolacího pražského vrchního soudu Radek Harmann do usnesení napsal, že u Janouška nebylo dokázáno, že by se něčeho trestného dopustil.
„Nebyla prokázána trestná činnost, z níž měl podle obžaloby obžalovaný (Roman Janoušek) užívat výnos,“ uvedl Harmann.
V případě Chambon byl vedle Janouška zproštěn obžaloby také podnikatel Luboš Pašek. I on tento týden požádal stát o odškodnění. Chce, aby mu bylo vyplaceno přes 76 milionů korun. A také v jeho případě jde o odškodnění mimo jiné za to, že mu policie zdražovala jeho majetek.
„Je neuvěřitelné, že lze někomu zadržovat 10 let majetek takového rozsahu. Jak policie, tak státní zástupce museli vědět, že žaloba nemůže u soudu obstát,“ řekl Seznam Zprávám Pašek.
Majetek – 26 kilogramů zlata a přes 25 milionů korun – mu policie vrátila v uplynulých dnech.
Případy ze Šlachtovy razie
Případ „trafik“
- Zásah na Úřadu vlády se v červnu 2013 týkal případu, v němž si trojice exposlanců ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř nechala slíbit lukrativní posty ve státních firmách výměnou za to, že složí mandát poslanců, a nechá tak projít vládní daňový balíček, s nímž v roce 2013 nesouhlasili. Všichni byli zadrženi a skončili ve vazbě. Zhruba měsíc po razii je však dostalo na svobodu rozhodnutí Nejvyššího soudu. Jejich stíhání bylo poté zastaveno, protože jednání, ve kterém policie spatřovala trestný čin, bylo kryto poslaneckou imunitou. Všichni tři nakonec získali odškodnění: Dohromady šlo o 1,9 milionu.