Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Žďárský soudce Roman Švaňhal uspěl se svým odvoláním v případu, v němž čelil trestnímu stíhání za křivé obvinění.
U brněnského krajského soudu byl ve středu zproštěn obžaloby. Pokud by přitom odvolací soud potvrdil původní peněžitý trest, Roman Švaňhal by jako soudce skončil.
„Cesta spravedlnosti je někdy klikatá. Jsou s tím spojené i emoce,“ komentoval Švaňhal stručně středeční rozhodnutí, které je pravomocné. Státní zástupce ani zmocněnec neuvedli, zda využijí mimořádný opravný prostředek a dovolají se k Nejvyššímu soudu.
Celý případ soudce Švaňhala popsaly Seznam Zprávy v podcastové investigativní sérii Spravedlnost tyrana.
Redakce popsala, že soudce nejprve čelil obvinění, že bývalou družku týral a ponižoval. Dva soudy ho v této věci odsoudily k podmíněnému trestu. Nejvyšší soud pak konstatoval, že nešlo o trestný čin, a případ poslal do přestupkového řízení.
Poté, co byl v roce 2017 policií kvůli podezření z týrání obviněn, podal soudce Švaňhal na expartnerku inkriminované trestní oznámení. V řízení, kde se kvůli tomu řešilo podezření z křivého obvinění, byl pak soudce u třebíčského okresního soudu odsouzen k peněžitému trestu 60 tisíc korun a bývalou partnerku by měl odškodnit částkou ve výši 30 tisíc.
Proti tomu však soudce podal odvolání, s nímž nyní uspěl.
Žádný přímý důkaz, řekl odvolací soud
Třebíčský soudce do písemného prvoinstančního rozsudku napsal, že Švaňhal nemluvil pravdu, když v trestním oznámení tvrdil, že ho někdejší partnerka týrala a že se v říjnu 2017 vloupala do jeho domu.
Podcastová investigativní série Spravedlnost tyrana
Seznam Zprávy popsaly případ soudce Romana Švaňhala v investigativní podcastové sérii:
Odvolací soud se však s nalézacím soudem neshodl. „Ztotožnil se s námitkami obhajoby. Lze mít značné pochybnosti o tom, zda ke křivému obvinění vůbec došlo. Kromě výpovědi poškozené nebyl v průběhu dokazování zjištěn žádný přímý důkaz, který by dokazoval, že inkriminovaného dne nedošlo k neoprávněnému vniknutí poškozené do domu obžalovaného,“ odůvodnil soudce odvolací instance Josef Teplý.
Zmocněnec bývalé Švaňhalovy družky Ladislav Prošek byl z rozhodnutí překvapený. „Vnímám ho jako chybné a nespravedlivé,“ reagoval.
Později doplnil, že podle poškozené odvolací soud svým postupem porušil její právo na spravedlivý proces. „Odvolací soud dospěl k názoru na věrohodnost svědka a poškozené, který je odlišný od názoru soudu prvního stupně, aniž by svědka a poškozenou vyslechl. Odvolací soud tak odlišně hodnotí výslechy osob, které nevyslechl a ani je neviděl,“ řekl Prošek.
Klíčová zvuková nahrávka
Podle prvoinstančního třebíčského soudu byla důležitým důkazem proti Švaňhalovi zvuková nahrávka, kterou si pořídila a následně předala policii bývalá soudcova partnerka. Nahrála si, aniž by to Švaňhal věděl, průběh předání jejich společného dítěte, které si v domě soudce vyzvedla.
Zatímco Švaňhal tvrdil, že jeho partnerka poškodila vchodové dveře a pak do jeho domu vnikla, nahrávka nic takového podle okresního soudu nepotvrzuje. „Z nahrávky a výpovědi poškozené je zcela nepochybné, že k žádnému vniknutí do domu obžalovaného nedošlo,“ konstatoval dříve třebíčský soudce Jaromír Heralecký.
Švaňhalova obhájkyně Lucie Hrdá, která často hájí oběti domácího násilí, ve středu uvedla, že prvoinstanční soud nedostatečně zkoumal i zmíněnou nahrávku či některé e-maily. „Takových věcí s AI vyrobím 20 za minutu,“ řekla. Doplnila, že nemusí jít o lživé důkazy, ale že nebyly policií dostatečně prozkoumány.
Soudce Švaňhal už dříve v podaném odvolání nahrávku označil za nedůvěryhodnou. Záznam zkoumal i znalec a třebíčský soudce Heralecký – jak také uvedl, nenašel důvod, proč by v tomto případě nemohl jako důkaz sloužit.
Nevíme, ze kdy to je
Nicméně podle odvolacího soudu nelze vyloučit, že daná nahrávka je jiného data, než žena uvedla. „Zvukový záznam se nemusí týkat jednání z 29. 10. 2007,“ uvedl soudce Teplý.
Poukázal také na skutečnost, nad níž se nepozastavili policisté ani třebíčský soud. Žena krátce po incidentu psala zmocněnci. Soudce se podivil, že v e-mailu nezmínila, že si problematické předání dítěte – při němž podle Švaňhala došlo i k vylomení dveří – nahrála. „Nelze přehlédnout zarážející skutečnost. Poškozená se vůbec nezmiňuje, že by předmětné předání nahrávala,“ řekl soudce Teplý.
Podle zmocněnce Proška je takový závěr neodpovídající. „Z toho, že mi neoznámila v e-mailu pořízení zvukové nahrávky, nelze dovozovat její nevěrohodnost,“ namítl.
Švaňhal ve středu před soudem uvedl, že je celá kauza výsledkem rodičovských sporů. „Chci vzkázat všem maminkám a tatínkům, že když mají pocit, že jsou týráni, ať to hned ventilují. Jinak se vystavujete riziku, že skončíte na pozici obžalovaného.“