Hlavní obsah

Odvolací soud zprostil soudce obžaloby za křivé obvinění

Foto: Tomáš Svoboda , Seznam Zprávy

Soudce Roman Švaňhal.

aktualizováno •

Odvolací Krajský soud v Brně řešil případ soudce Romana Švaňhala, který zmapovaly Seznam Zprávy. Zrušil mu trest za křivé obvinění jeho bývalé partnerky.

Článek

Žďárský soudce Roman Švaňhal uspěl se svým odvoláním v případu, v němž čelil trestnímu stíhání za křivé obvinění.

U brněnského krajského soudu byl ve středu zproštěn obžaloby. Pokud by přitom odvolací soud potvrdil původní peněžitý trest, Roman Švaňhal by jako soudce skončil.

„Cesta spravedlnosti je někdy klikatá. Jsou s tím spojené i emoce,“ komentoval Švaňhal stručně středeční rozhodnutí, které je pravomocné. Státní zástupce ani zmocněnec neuvedli, zda využijí mimořádný opravný prostředek a dovolají s k Nejvyššímu soudu.

Celý případ soudce Švaňhala popsaly Seznam Zprávy v podcastové investigativní sérii Spravedlnost tyrana.

Redakce popsala, že soudce nejprve čelil obvinění, že bývalou družku týral a ponižoval. Dva soudy ho v této věci odsoudily k podmíněnému trestu. Nejvyšší soud pak konstatoval, že nešlo o trestný čin a případ poslal do přestupkového řízení.

Poté, co byl v roce 2017 policií kvůli podezření z týrání obviněn, podal soudce Švaňhal na expartnerku inkriminované trestní oznámení. V řízení, kde se kvůli tomu řešilo podezření z křivého obvinění, byl pak soudce u třebíčského okresního soudu odsouzen k peněžitému trestu 60 tisíc korun a bývalou partnerku by měl odškodnit částkou ve výši 30 tisíc.

Proti tomu však soudce podal odvolání, s nímž nyní uspěl.

Žádný přímý důkaz, řekl odvolací soud

Třebíčský soudce do písemného prvoinstančního rozsudku napsal, že Švaňhal nemluvil pravdu, když v trestním oznámení tvrdil, že ho někdejší partnerka týrala a že se v říjnu 2017 vloupala do jeho domu.

Odvolací soud se však s nalézacím soudem neshodl. „Ztotožnil se s námitkami obhajoby. Lze mít značné pochybnosti o tom, zda ke křivému obvinění vůbec došlo. Kromě výpovědi poškozené nebyl v průběhu dokazování zjištěn žádný přímý důkaz, který by dokazoval, že inkriminovaného dne nedošlo k neoprávněnému vniknutí poškozené domu obžalovaného,“ odůvodnil soudce odvolací instance Josef Teplý.

Zmocněnec bývalé Švaňhalovy družky Ladislav Prošek byl z rozhodnutí překvapený. „Vnímám ho jako chybné a nespravedlivé. Z předneseného ústního hodnocení rozhodnutí soudu vyplývá, že soud se smiřuje a přijímá jako standard to, že by snad v rodinných vztazích konflikty měly být přijímány jako obvykle důraznější a závažnější,“ reagoval.

Klíčová zvuková nahrávka

Podle prvoinstančního třebíčského soudu byla důležitým důkazem proti Švaňhalovi zvuková nahrávka, kterou si pořídila a následně předala policii bývalá soudcova partnerka. Nahrála si, aniž by to Švaňhal věděl, průběh předání jejich společného dítěte, které si v domě soudce vyzvedla.

Zatímco Švaňhal tvrdil, že jeho partnerka poškodila vchodové dveře a pak do jeho domu vnikla, nahrávka nic takového podle okresního soudu nepotvrzuje. „Z nahrávky a výpovědi poškozené je zcela nepochybné, že k žádnému vniknutí do domu obžalovaného nedošlo,“ konstatoval dříve třebíčský soudce Jaromír Heralecký.

Švaňhalova obhájkyně Lucie Hrdá, která často hájí oběti domácího násilí, ve středu uvedla, že prvoinstanční soud nedostatečně zkoumal i zmíněnou nahrávku či některé emaily. „Takových věcí s AI vyrobím dvacet za minutu,“ řekla. Doplnila, že nemusí jít o lživé důkazy, ale že nebyly policií dostatečně prozkoumány.

Soudce Švaňhal už dříve v podaném odvolání nahrávku označil za nedůvěryhodnou. Záznam zkoumal i znalec a třebíčský soudce Heralecký – jak také uvedl – nenašel důvod, proč by v tomto případě nemohla jako důkaz sloužit.

Nevíme, ze kdy to je

Nicméně podle odvolacího soudu nelze vyloučit, že daná nahrávka pochází z jiného data, než žena uvedla. „Zvukový záznam se nemusí týkat jednání z 29. 10. 2007,“ uvedl soudce Teplý.

Poukázal také na skutečnost, nad níž se nepozastavili policisté ani třebčíský soud. Žena krátce po incidentu psala zmoceněnci. Soudce se podivil, že v emailu nezmínila, že si problématické předání dítěte - při němž podle Švaňhala došlo i k vylomení dveří - nahrála. „Nelze přehlédnout zarážející skutečnost. Poškozená se vůbec nezmiňuje, že by předmětné předání nahrávala,“ řekl soudce Teplý.

Podle zmocněnce Proška je takový závěr neodpovídající. „Z toho, že mi neoznámila v emailu pořízení zvukové nahrávky, nelze dovozovat její nevěrohodnost,“ namítl.

Švaňhal ve středu před soudem soudu uvedl, že je celá kauza výsledkem rodičovských sporů. „Chci vzkázat vše maminkám a tatínkům, že když mají pocit, že jsou týráni, ať to hned ventilují. Jinak se vystavujete riziku, že skončíte na pozici obžalovaného.“

Doporučované