Hlavní obsah

Kódovala lidem mysl, psali slovenští prokurátoři o novinářce v příkazu

Foto: SZ

Kristina Ciroková, reportérka SZ, kterou slovenská prokuratura vyšetřovala kvůli článkům o sektách. Ale nejen o nich.

Nešlo jim jen o sekty. Ponor do trestního spisu, který slovenská prokuratura založila na reportérku Kristinu Cirokovou, odhaluje, jak hluboce dozoroví žalobci propadli konspiračním teoriím.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Až dosud to vypadalo, že státní zástupci krajské prokuratury v Žilině zkoumali především články, které reportérka Seznam Zpráv Kristina Cirokova věnovala nebezpečným sektám. Teprve nyní se ukazuje, že jejich záběr byl mnohem širší. A že novinářku chtěli vyslýchat i kvůli článkům, které se Slovenska nijak netýkaly.

V Evropském vyšetřovacím příkazu, na jehož základě česká policie předvolala reportérku k výslechu a který se nyní podařilo Seznam Zprávám získat, se píše i o její možné vině za násilí na školách. A to na základě konspirační teorie o takzvaném „puzzle codingu“, což má být „sofistikovaná metoda skryté psychologické manipulace“.

Dokument plný konspiračních teorií přitom podepsal nejvyšší funkcionář krajské prokuratury v Žilině Tomáš Balogh. A co víc - tlačil v něm na to, aby se výslech uskutečnil co nejdříve. Kvůli údajné nebezpečnosti novinářky Kristiny Cirokové.

Ve slovenské žádosti je uvedeno, že Ciroková je podezřelá „ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod“. Velká část dokumentu se ale zabývá i možností, že je zodpovědná za násilnosti na školách.

„Máme podezření, že k tomu přispívá i publikační činnost novinářky Kristiny Cirokové, která je aktivní i na Slovensku a v posledním období opět bezdůvodně vydala pět článků o střelbě na Karlově univerzitě v Praze, ve kterých jsou nepochybně identifikovatelné všechny znaky informačního terorismu,“ píše se v žádosti o výslech.

Slovenská prokuratura to dává do souvislosti s tím, že se v poslední době údajně „rozmohly“ útoky na školách. A vzpomíná i to, že na začátku školního roku přicházely na české i slovenské školy anonymní e-maily s bombovými výhružkami. V trestním spise ke kauze reportérky, který čítá přes 400 stran, je dokonce založena i fotokopie SMS zprávy, která přišla náměstkovi žilinského prokurátora, jenž případ dozoroval, Martinu Kováčovi od policie. Obsahuje upozornění, že školám přišel další varovný e-mail. V žádosti o výslech se pak uvádí, že v těchto e-mailech je „přítomný satanistický (‚sektářský‘) a muslimský motiv“.

Foto: Seznam Zprávy

Část slovenské žádosti o výslech novinářky Kristiny Cirokové.

Za „obzvlášť nebezpečný“ označila žilinská prokuratura článek Kristiny Cirokové z letošního 2. září, který popisuje motivace a psychologický profil vraha z filozofické fakulty v Praze. Podle slovenských prokurátorů nese tento text znaky „puzzle codingu“. To má být podle na internetu zveřejněných konspirací, které šíří především lidé z náboženského hnutí AlllatRa, metoda skryté psychologické manipulace. Díky ní se údajně z lidí stávají masoví vrazi a atentátníci.

„Proto vás žádáme o naplánování výslechu v co nejkratším čase, v průběhu následujícího týdne, aby se zabránilo dalšímu pokračování její činnosti a ovlivňování vědomí lidí, ze kterých by se mohl stát nový terorista,“ vysvětluje důvody výslechu dokument, který svým podpisem stvrdil žilinský krajský prokurátor Tomáš Balogh.

Co se také píše ve spise?

Ze spisu vyplývá, že u výslechu byla i šéfredaktorka slovenských Hospodářských novin Marcela Šimková. Otázky jí pokládala prokurátorka Lucia Pavlaninová. Ptala se na to, proč noviny nezveřejnily placený PR článek zadaný hnutím AllatRa o střelbě na školách.

Otázka prokurátorky Pavlaninové: „V článku bylo uvedené i téma metody psychické manipulace, která stojí v pozadí masové střelby, a informováním veřejnosti o této metodě by se hrozba masové střelby na celém světě mohla minimalizovat o 80 %. Nebyla tato informace dostatečně důležitá na to, aby byla zveřejněná?“ 

V Evropské vyšetřovacím příkazu byly připravené otázky na reportérku Kristinu Cirokovou, které jí měla položit česká policie. Ciroková odmítla vypovídat, takže nezazněly. Otázky se týkaly nejen jejích článků a podcastů o sektách, včetně reportážích o hnutí AllatRa, ale i textů o střelbě na školách. Prokuraturu zajímalo například to, proč reportérka píše o střelbě na filozofické fakultě a proč poukazuje na chyby policie. Jedna z otázek se též snaží naznačit spojitost mezi jejími články a násilným incidentem ve škole v Domažlicích.

„Jestli jako novinářka eviduje případ z 3. 9. 2024, kdy ve škole v Domažlicích jen třináctiletá dívka bodla nožem dva spolužáky, přičemž tento případ se stal jen den po publikování jejích dvou článků ze dne 2. 9. 2024 o střelbě v Praze?“

V žádosti o výslech slovenská prokuratura rovněž píše, že uvedená právní kvalifikace trestné činnosti „není definitivní“, protože probíhá prověřování ještě závažnějšího jednání podezřelých. Jakou právní kvalifikaci chystala, ale není ze spisu zřejmé.

Generální prokurátor: vyřešeno

Na to, zda by krajský prokurátor Tomáš Balogh neměl nést zodpovědnost za trestní stíhání vedené na základě konspiračních teorií, a pokud ne, tak proč, se Seznam Zprávy zeptaly slovenského generálního prokurátora Maroše Žilinky. Přímo neodpověděl.

„V uvedené věci byly ze strany prokuratury přijatá všechna nevyhnutelná opatření,“ sdělila pouze mluvčí slovenské generální prokuratury Zuzana Drobová.

Generální prokuratura stíhání v této věci v polovině října zastavila. Podle ní o žádný trestný čin nešlo. Šéfprokurátor Maroš Žilinka následně podal návrh na odvolání Martina Kováče, který případ dozoroval, z funkce náměstka krajského prokurátora. Kováč nakonec sám rezignoval. Případ reportérky tím ale ještě neskončil. Brání tomu podaná stížnost proti rozhodnutí generální prokuratury. O té dosud úřad nerozhodl.

A proč slovenské žádosti o výslech, která obsahovala konspiraci, že reportérka používá techniku „puzzle codingu“, vyhovělo Městské státní zastupitelství v Praze? Jeho mluvčí Aleš Cimbala pro média už dříve řekl, že slovenské prokuratuře věřili. „Mezinárodní justiční spolupráce je založena na principu důvěry v justiční orgán vyžadujícího státu, obzvlášť jde-li o členský stát,“ uvedl Cimbala.

Foto: Seznam Zprávy

Ve slovenské žádosti o výslech se prokuratura odkazuje na konspirační teorii o takzvaném „puzzle codingu“.

Prokurátorka propagovala sektu

Vyšetřování případu začalo letos v květnu. Jak plyne ze spisu, odstartovalo jej trestní oznámení na neznámého pachatele, které podal muž z Dolního Kubína. Z jeho zaznamenané výpovědi je patrné, že aktivně působí v organizaci AllatRa.

AllatRu, náboženské hnutí původem z Ukrajiny, označuje tamní policie za „sektu“ či přímo „zločineckou organizaci“. Na vůdce Igora Danilova a dalších pět představitelů hnutí je vydán zatykač. Jsou podezřelí z několika trestných činů, včetně vlastizrady. A sice kvůli šíření proruské propagandy. Samotný Danilov se momentálně skrývá na Slovensku. Tam ho loni v prosinci reportérka Kristina Ciroková vypátrala a podařilo se jí s ním natočit rozhovor.

Po zveřejnění kauzy stíhání reportérky Cirokové se ukázalo, že prokurátorka Lucia Pavlaninová, jež ji ze Slovenska přijela do Prahy vyslýchat a která s případem pomáhala exnáměstkovi Martinu Kováčovi, v minulosti toto hnutí opakovaně propagovala. Jak dříve zjistil deník SME, psala kolegům e-maily, ve kterých je zvala na konference Tvořivé společnosti, což je projekt hnutí AllatRa. Na dveřích kanceláře měla dokonce vylepený plakát s pozvánkou na jejich akci. Pořad Reportéri RTVS přišel i s odhalením, že logo hnutí měla dříve nalepené i na svém autě. Anebo že zajišťovala pro Tvořivou společnost reklamu v novinách.

Foto: Seznam Zprávy

Letáky s pozvánkou na akci Tvořivé společnosti si prokurátorka Pavlaninová vylepovala i na dveře své kanceláře.

Prokurátorka popírá, že by byla „členkou“ AllatRa. Na vedoucí funkci, kterou na úřadě měla, ale rezignovala a krajský prokurátor oznámil, že navrhne její disciplinární řízení.

Jak už bylo uvedeno, stejně tak rezignoval na funkci i Martin Kováč, který případ dozoroval. On i Pavlaninová ale dál zůstávají prokurátory. Na zaslanou otázku, zda je to v pořádku, žilinský krajský prokurátor Seznam Zprávám dosud neodpověděl. Nereagoval zatím ani na dotaz, proč on sám podepsal žádost o výslechy v Česku, která obsahovala konspirační teorie.

Případy trestných činů jako byl tento, se dříve zabýval Úřad speciální prokuratury. Ten ale v březnu vláda Roberta Fica zrušila. Její pravomoci přešly na prokuratury krajské. Dva měsíce poté podal muž z AllatRa trestní oznámení v místě, které spadá právě do působnosti žilinské krajské prokuratury a tedy i její zaměstnankyně Lucie Pavlaninové, která v minulosti AllatRa propagovala. V té samé době toto hnutí rozjelo na sociálních sítích masivní kampaň na téma takzvaný antikult, jejíž myšlenky a dokonce i shodné formulace se následně objevily v dokumentech napsaných žilinskou prokuraturou.

Hnutí AllatRa? „Hrozba pro bezpečnost Česka“

Vyjádření Centra proti hybridním hrozbám Ministerstva vnitra:

„Ministerstvo vnitra si o dané komunitě a jejích aktivitách udržuje povědomí a své poznatky sdílí s relevantními adresáty z bezpečnostní komunity. Pozorujeme, že hnutí produkuje antisystémové konspirační teorie, které mohou mít radikalizační potenciál a mohou být využívány jako vektor pro vlivové operace a šíření narativů Ruské federace. V tomto smyslu nelze vyloučit, že mohou potenciálně představovat i hrozbu pro bezpečnost České republiky.“

Vyjádření Bezpečnostní informační služby:

„Víme o nich, jejich činnost považujeme za problematickou, ale blíže to komentovat nebudeme.“ 

Doporučované