Hlavní obsah

Hlásili mu drsné týrání dětí, ale nenamáhal se zakročit. Úředník dostal trest

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Úředník OSPOD zanedbával práci a kvůli tomu trvalo, než se přišlo na týrání dětí ve třech rodinách. Týká se to i případu dvou chlapců, o němž psaly Seznam Zprávy. Matka s druhem tyto děti surově bili a zavírali je do sklepa.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Úředníka orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) z Brandýsa nad Labem, který byl obžalován za selhání ve známém případu krutého násilí proti dvěma chlapcům, potrestal soud.

Verdikt vynesl takzvaným trestním příkazem, o vině a trestu tak rozhodl samosoudce, aniž by proběhlo hlavní líčení. Konkrétně proto zatím není výše trestu známa.

V obžalobě, kterou redakce získala, žalobce navrhoval bývalému úředníkovi pětiměsíční trest s podmíněným odkladem na 18 měsíců a peněžitý trest ve výši 60 tisíc korun. Za to, že „nedodržoval základní zásady sociálně-právní ochrany se zaměřením na zájem a blaho dítěte“. Z obžaloby také plyne, že úředník, který už na svém místě nepracuje, zanedbal ještě další dva případy.

Okresní soud Praha-východ redakci sdělil, že nemůže podrobnosti o verdiktu zveřejnit, dokud rozhodnutí nenabyde právní moci.

„V současné době s ohledem na skutečnost, že obžalovanému stále běží lhůta k podání odporu proti trestnímu příkazu a při respektování zásady presumpce neviny, nebudeme podrobnosti o trestním příkazu poskytovat,“ uvedl mluvčí soudu Viktor Smolík.

Nožem přes nohy

Případ dvou týraných bratrů z malého středočeského města sledují Seznam Zprávy už rok a půl. Matka s druhem je minimálně dva roky týrali - bili je, a to i ostrým nožem přes plosky nohou, nedávali jim najíst a zavírali je na noc bez teplého oblečení do sklepa, kde spali na pytli sena. Ženu za to soud poslal na sedm let a osm měsíců do vězení, soudní líčení s jejím druhem ještě neskončilo.

Vlastní otec chlapců měl přitom podezření na týrání už mnohem déle. Otec svá podezření na OSPOD oznamoval už od roku 2017. Obžaloba ale matce týrání prokázala až od roku 2019, přičemž vše prasklo ještě později, až v lednu 2021, kdy si učitelka jednoho z chlapců všimla, že dítě nemůže skoro chodit.

Po celou dobu na to nyní nepravomocně odsouzeného úředníka OSPOD z Brandýsa nad Labem upozorňoval. Nosil mu i fotografie poranění na těle dětí a videozáběry plačících synů, kteří se od něj nechtěli vracet k matce. Všechno bylo ale marné.

Otec žádal marně

Teď se z obžaloby ukázalo, že úředník jeho podezření vůbec neprověřoval. „Otec dětí oznamoval podezření na bití nezletilých obviněnému osobně na pracovišti OSPOD při městském úřadu, takřka každý měsíc, kdy obviněný z těchto schůzek nezapisoval a nepředkládal mu žádné záznamy,“ stojí v obžalobě s tím, že sociální pracovník ani neprovedl šetření doma u dětí.

Obžaloba také píše, že úředník nechtěl svěřit děti otci do péče ani poté, co bylo týrání odhaleno. Když chlapci skončili v nemocnici, navrhl soudu, aby je dal na přechodnou dobu do pěstounské péče. „Přičemž zcela pominul existenci otce nezletilých dětí, který na OSPOD po mnoho let projevoval zájem o svěření dětí do jeho péče, nezjišťoval, zda je otec ochoten a schopen péči o děti převzít,“ napsal žalobce.

Otec děti ale nakonec přeci jen získal. Žijí společně s jeho druhou manželkou, která si je i osvojila.

Pediatrička upozorňovala

Obžaloba také odhaluje nové podrobnosti o dalších případech, které úředník z Brandýsa nad Labem zanedbal.

V jednom z nich týrala žena syna svého druha. Na případ upozornila dětská lékařka v roce 2021. Nejprve na to, že rodiče nechodí se svými dvěma dětmi na prohlídky ani na očkování.

Nepravomocně odsouzený úředník oznámení pediatričky ani nezapsal a nezaložil do spisu. A neudělal v rodině namátkovou kontrolu.

A když o rok později otec s dětmi na kontrolu k lékařce přeci jen přišel, zjistila lékařka, že pětiletý syn má po těle rozsáhlé hematomy, dokonce i s otisky zubů. Že je podvyživený a evidentně zanedbaný - na svůj věk například špatně mluvil.

Lékařka e-mailem znovu kontaktovala pracovníka OSPOD a poslala mu i fotodokumentaci, ale opět bez odezvy. O tři dny později se proto obrátila na jinou sociální pracovnici, která o všem informovala ihned policii. Následně soud nařídil děti z rodiny odebrat.

Policie pak odhalila, že pětiletého chlapce partnerka jeho otce psychicky i fyzicky týrala. Bila jej, nedávala mu dost jídla, sprchovala ho studenou vodou, zamykala v pokoji a několikrát ho kousla. I ona odešla od soudu s trestem. Dostala 26 měsíců s podmíněným odkladem na 40 měsíců.

„Včasnou a správnou reakcí ze strany obviněného mohlo být předejito mnohým škodlivým následkům daleko dříve,“ konstatuje státní zástupce v obžalobě úředníka.

Děti u něj hledaly pomoc marně

Ve třetím případě v roce 2021 oznámily týrání samy děti - oběti.

Dva bratři se obrátili s prosbou o pomoc na Rodinné centrum, které informaci předalo úředníkovi z brandýské sociálky. Chlapci si stěžovali, že je bije přítel jejich matky.

Sociální pracovník se s nimi sešel bez přítomnosti dospělých a vyslechl je. „Sdělili mu, že je (matčin přítel, pozn. red.) mlátí pěstí, kope je nohou,“ stojí v dokumentu.

Podle obžaloby však úředník dětem řekl, ať jdou domů a nikomu nic neříkají. Že napíše předběžné opatření o odebrání dětí. Ale neudělal to. Místo toho si promluvil s jejich matkou, která vše popřela, a úředník je v její péči ponechal. A to i přesto, že už dříve na možné týraní upozornili prarodiče.

Pak přicházely další podněty - od psycholožky z Rodinného centra, anonymní oznámení a z šetření jeho kolegů z OSPOD v místě bydliště chlapců. Soused jim řekl, že slýchá přítele matky volat: „Já vás zabiju, debilové.“

Pomoci se dětem dostalo opět až po roce, když jejich spisový materiál převzala jiná sociální pracovnice. Ta rodinu navštívila, ve škole promluvila s dětmi a zjistila, že žijí v naprosto nevyhovujících bytových a hygienických podmínkách. Vše oznámila policii.

Chlapci byli z rodiny odebráni. Ukázalo se, že přítel týral nejen je, ale i jejich matku. Soud ho za to poslal na rok a čtyři měsíce do vězení.

Nedělal to úmyslně, píše žalobce

K tomu, že jako pracovník OSPOD neplnil svou práci, se policii úředník doznal a už dříve z místa na OSPOD sám odešel.

Nyní podle zjištění Seznam Zpráv působí jako učitel v pražské Církevní základní škole logopedické Don Bosco. Ani na opakované žádosti Seznam Zpráv o vyjádření nereagoval.

„Neudělal to úmyslně a celá věc jej dlouhodobě velmi mrzí. Není mu lhostejné, že nezletilí museli ve svých rodinách setrvat po dobu delší, než byla nutná,“ parafrázoval jeho výpověď na policii Okresní státní zástupce pro Prahu-východ Dalibor Šelleng v obžalobě.

Doporučované