Hlavní obsah

Obviněný z korupce chtěl darovat milionový byt soudkyni. Úřad zasáhl

Foto: Kristina Ciroková, Seznam Zprávy

Hlavní aktér korupční kauzy Tomáš Burian v době, kdy soud loni rozhodoval o tom, zda skončí ve vazbě.

Nové dokumenty dokládají, že soudkyně z Prahy 9 měla získat darem byt od podnikatele viněného z korupce. Milionový majetek by se tak ocitl z dosahu vyšetřovatelů. Žalobce ale zasáhl a úřad převod bytu zamítl.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Chybělo málo a soudkyně z Obvodního soudu pro Prahu 9 Tereza Malá se stala vlastníkem bytu s pořizovací cenou 7,5 milionu korun. Tuto nemovitost, jak dokládají nové dokumenty, jí chtěl darovat její partner - podnikatel Tomáš Burian – poté, co po obvinění z účasti na organizované zločinecké skupině opustil loni po třech měsících vazbu.

Jenže Malá nakonec osobní majetek nerozšířila. A to jen díky tomu, že žalobce a úředníci zasáhli. Nejprve byt zajistil dozorující státní zástupce Lukáš Jindra. A v závěru loňského roku pak katastrální úřad převod nemovitosti z Buriana na Malou zamítl a nyní ji definitivně zablokoval.

Důvody, proč k zajištění bytu došlo, shrnul v usnesení žalobce Jindra. „Zajišťuje se nárok poškozeného Evropského fondu pro regionální rozvoj na náhradu škody v podobě vyplacených dotačních prostředků v předpokládané výši 18 917 757 korun, způsobené mu zločinem poškození finančních zájmů Evropské unie spáchaným ve prospěch organizované zločinecké skupiny,“ popsal úředním jazykem Jindra v dokumentu, který je dostupný v katastru nemovitostí.

Žalobce navíc uvedl, že zajistil byt, který Burian v červnu 2015 koupil za 7,5 milionu korun, také proto, že hrozilo takzvané nebezpečí z prodlení. Jak bylo zmíněno, žižkovský byt o 96 metrech čtverečních s terasou, sklepem a garáží chtěl zadarmo darovat své partnerce, která je současně soudkyní.

Burianův advokát Radek Jilg již dříve řekl, že tím chtěl jeho klient zajistit bydlení pro svou partnerku. Nyní Jilg nebral telefon a nereagoval na zaslané dotazy. Malá má podle katastru nemovitostí ve vlastnictví jen rekreační chatu se zahradou v obci Vyžlovka, která je zhruba deset kilometrů od středočeských Říčan.

Není to ale jediná majetková operace, která se mezi partnery Malou a Burianem uskutečnila. Seznam Zprávy už loni popsaly, že v policejním spise je založen dokument, v němž vyšetřovatelé uvedli, že Malá ve dvou dnech – v květnu a červnu 2023 – odeslala celkově 1,9 milionu korun na Burianův účet.

Z toho byla podle policistů část – 400 tisíc – vybrána v hotovosti a zbytek peněz odeslal Burian na účet své firmy A Pharm Česká republika. Ve stejné době, kdy na účet této společnosti měly téct – jak upozorňují detektivové – úplatky z trestné činnosti, zaplatila 2,4 milionu korun za nákup luxusního auta BMW X7. 

Soudkyně Malá na zaslané dotazy opakovaně neodpověděla. Předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Ilona Benešová loni v červnu jen napsala, že nemá informace o zajištěném majetku a ani o tom, jak policie a státní zástupce tuto kauzu vyšetřují. Od té doby už na další dotazy také nereaguje.

Podle úřadů není zmíněný byt v Praze jediným majetkem, jímž Burian disponuje. Žalobce Jindra v odůvodnění návrhu na vazbu uvedl, že podle zajištěných odposlechů obviněný pravidelně jezdí do Monaka nebo do lázeňského střediska Bad Ragaz ve Švýcarsku. Obhájce Jilg ale odmítl, že by Burian v Monaku či ve Švýcarsku nějaké nemovitosti vlastnil.

Podle obvinění pak policisté detailně zadokumentovali rozdělení úplatků u sedmi veřejných zakázek. Nešlo přitom jen o zakázky na Ústecku, další přidělila podle policie spřáteleným firmám také jihlavská nemocnice.

Žalobci uvedli, že úplatky si členové této skupiny rozdělovali také za dodání zařízení pro laparoskopické operace, endoskopů, defibrilátorů, ventilátorů, operačních stolů nebo chirurgických vrtaček. Jak již Seznam Zprávy napsaly, policisté si předání peněz natočili. A to díky kameře, kterou nainstalovali přímo do bytu v pražské Opletalově ulici, jejž měl pronajatý právě stíhaný podnikatel Burian.

Kde se podle policie uplácelo?

  • Nakládání s odpady pro Krajskou zdravotní (celková hodnota zakázek byla 197 milionů korun bez DPH). Podle policie mělo dojít postupně k předání úplatků ve výši 13,8 milionu korun.
  • Operační stůl Maquet Magnus (celková hodnota zakázky 6,6 milionu korun bez DPH). Policie zadokumentovala předání úplatku 580 tisíc.
  • Operační sály pro Krajskou zdravotní (celková hodnota zakázek byla 20,5 milionu korun bez DPH). Policie zadokumentovala předání úplatku 216 tisíc.

Doporučované