Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Matej Augustín se může brzy dostat k penězům, které mu zatím nebyly vyplaceny kvůli jeho trestnímu stíhání v kauze Dozimetr.
Poté, co byl Matej Augustín v červnu 2022 obviněn jako člen organizované zločinecké skupiny za braní úplatků, mu dopravní podnik odmítl vyplatit roční odměnu a odchodné v celkové výši 1 644 796 korun.
Jenže minulý týden uspěl jeden z hlavních aktérů kauzy Dozimetr u Obvodního soudu pro Prahu 5. Ten rozhodl, že Augustínovi dá peníze, které jeho bývalá firma uložila do soudní úschovy.
„Bylo vydáno usnesení, kterým bylo rozhodnuto tak, že se vydává složená částka ze soudní úschovy žadateli, rozhodnutí dosud nenabylo právní moci,“ potvrdila Seznam Zprávám mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Markéta Michnová.
Protože rozhodnutí není pravomocné, zmíněnou částku obviněný manažer zatím nedostal. Proti rozhodnutí lze ještě podat odvolání. Zda to dopravní podnik udělá, není zřejmé, protože tiskové oddělení dopravního podniku ani jeho ředitel Petr Witovski zatím na dotazy redakce Seznam Zpráv nereagovali.
Ani Matej Augustín se k rozhodnutí soudu nevyjádřil. Nebral telefon a nereagoval ani na dotazy zaslané v SMS zprávě. „Klient si nepřeje cokoliv v jeho věci komentovat,“ uvedl pak Augustínův advokát Tomáš Gřivna.
Matej Augustín nevypovídal podle policejních dokumentů ani při výslechu na policii. Policisté tvrdí, že Augustína cíleně dosadil jeho dlouholetý přítel, podnikatel Michal Redl, do vedení pražského dopravního podniku, aby tam manipuloval se zakázkami a zajišťoval úplatky.
K jednotlivostem ilustrujícím Augustína a jeho roli v obviněné skupině patří podle vyšetřovatelů historka, podle níž je Augustín autorem nápadu s papírovými vizitkami s číslem 508. Ty podle policie rozdali obvinění ze skupiny mezi vybrané lidi, od nichž by mohla skupina korupcí získat peníze.
Matej Augustín není jediný, komu dopravní podnik dlouhodobě odmítal odchodné vyplatit.
Tři další manažeři stíhaní v kauze Dozimetr - bývalý vedoucí jednotky informačních technologií Luděk Šteffel, někdejší šéf právního odboru Dalibor Kučera a také bývalý vedoucí Odboru technické správy objektů Martina Vejsada - ho dostali loni podzim. Celkově jim dopravní podnik vyplatil 1 784 184 korun.
V trestní věci, kde jsou obviněni, byl už sepsán návrh na obžalobu.
V kauze Dozimetr začala policie předloni v červnu nejprve stíhat 13 lidí, včetně Michala Redla nebo tehdejšího náměstka primátora za STAN Petra Hlubučka. Krátce poté jeden z obviněných spáchal sebevraždu.
Další čtyři lidi obvinila v jiné části případu policie loni v dubnu. Na seznam přibyl třeba exposlanec ODS Marek Šnajdr nebo bývalý náměstek ředitele VZP Tomáš Knížek. A následně začali policisté stíhat také tři firmy.
Operace Dozimetr
Ve středu 15. června 2022 ráno spustili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu rozsáhlou akci. Na desítkách míst v Praze i ve Středočeském kraji zatýkali podezřelé, prohledávali jejich kanceláře a důkazy hledali i v soukromí. Akce Dozimetr, jak ji popsali policisté v dokumentech, rozkryla skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především pražského dopravního podniku. Vyšetřování otřáslo i politickou scénou, padl kvůli němu ministr školství, šéf civilní rozvědky a na hraně se ocitlo vládní hnutí Starostové a nezávislí.
- Jak probíhalo zatýkání podezřelých: Razie v Praze | Razie v Říčanech
- Policejní dokumenty: Svět Hlubučkovy party | Jak se dělily peníze
- Profily vyšetřovaných: Michal Redl | Pavel Kos | Petr Hlubuček | Zakaría Nemrah
- Další zjištění: Hlubuček odklonil majetek | Zásah na generálním štábu
- Podcastové série: Gučiho archiv | Smrtící Dozimetr