Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ministerstvo obrany finišuje s akcí, při níž se stovky úředníků na několik let přesunou do soukromé administrativní budovy.
Ministryně Jana Černochová (ODS) tenhle plán představila v úterý poslancům výboru pro obranu. S tím, že v běžící soutěži na nájem jsou aktuálně ve hře dvě nabídky.
Ani poslancům ale Černochová neřekla, o jaké budovy se jedná. Jednání se navíc uskutečnilo v neveřejném režimu, kdy při jednání směli být v místnosti jen poslanci a úředníci.
Seznam Zprávy psaly o plánu pronajmout kanceláře v privátní sféře loni a to kvůli podezření, že Ministerstvo obrany hodlá za nájemné utrácet mnohem víc, než by bylo nutné.
Nyní si podle tří různých zdrojů obeznámených s detaily úterního jednání sněmovního výboru chce obrana nové sídlo pro úředníky najmout v roce 2026. Tehdy má začít pětimiliardová rekonstrukce takzvané budovy A Ministerstva obrany v pražské Bubenči – celý objekt je (a na tom se shodují všichni) v zoufalém stavu.
Zdejších 800 úředníků se má proto přesunout do soukromých prostor. Jejich pronájem má trvat do roku 2033 a celkové náklady půjdou do stovek milionů.
Ministerstvo obrany ve středu na otázky Seznam Zpráv ohledně soutěže odpovědělo, že podle zákona o veřejných zakázkách nesmí o běžícím tendru sdělovat informace. A že vše zveřejní po podpisu smlouvy.
Před rokem Seznam Zprávy zjistily, že si obrana chtěla najmout budovu Tokovo v Holešovicích, kterou tehdy opouštěl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Dům patří společnosti CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka.
Ministerstvo chtělo v tomto„mrakodrapu“ platit 66 milionů ročně – třikrát víc, než dosud hradil NKÚ (který se už brzy odstěhuje do vlastní budovy). Zároveň nebylo jasné, proč chtělo ministerstvo platit kanceláře v Tokovu a zároveň už od roku 2024, když ještě ani neproběhla soutěž na projekt opravy úřednického sídla v Bubenči.
„Myslím, že to vzbuzuje otazníky, a určitě by bylo dobře, aby se na to Ministerstvo obrany podívalo. Jak vyjednávání probíhala a jak k této ceně dospěli,“ řekl tehdy prezident NKÚ Kala schůzi kontrolního výboru Sněmovny.
NKÚ obýval do loňska v Tokovu přibližně devět tisíc metrů, obrana měla zájem o 12,5 tisíce metrů. I tak ale toto navýšení najemného přišlo prezidentu kontrolorů Kalovi zvláštní a vyžádal si od obrany oficiální zdůvodnění – které ho ale neuspokojilo. Obrana navíc odmítala zveřejnit, z jakých nabídek vycházela.
Ministryně Černochová později uvedla, že se výběr kanceláří zopakuje. „Ve snaze nalézt nejlepší řešení jsem rozhodla tedy znovu poptat kancelářské prostory ve státních budovách a v případě negativního výsledku provést nové poptávkové řízení na pronájem kancelářských prostor,“ napsala Černochová.