Hlavní obsah

„Objektivní důvody.“ Ministerstvo vysvětluje, proč utajovalo zakázku

Foto: Profimedia.cz

Ministr Marian Jurečka a Karel Trpkoš, který na MPSV řídí IT sekci.

Ministra Jurečku kritizuje kvůli zakázkám pro IT firmu Tekies parlamentní opozice. Piráti i hnutí ANO žádají, aby „odstavil“ sekčního šéfa Karla Trpkoše a hlavního IT architekta Pavla Vybírala.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se snaží vysvětlit, jak je možné, že smlouvu s dodavatelskou IT firmou Tekies, která se týkala digitalizace stavebního řízení, uzavřelo a zveřejnilo až v době, kdy už byla zakázka v hodnotě 13 milionů dávno hotova.

Aby přitom mohla být smlouva účinná, musí být nejdříve uveřejněna v Registru smluv.

Ve vyjádření k případu, který popsaly Seznam Zprávy, po více jak týdnu mlčení z ministerstva sdělili, že odklad podpisu a publikace byl nutný z „objektivních důvodů“, kdy se prý mimo jiné čekalo, až bude zajištěno financování.

Firma Tekies a její partneři ze společnosti COPS na zakázce podle mluvčí ministerstva Kateřiny Procházkové pracovali už v předstihu, přičemž byli prý vybráni v minitendru, jehož další účastníky však mluvčí nesdělila.

„Dodavatel tak realizoval potřebné práce v dobré víře, že byl k jejich provedení řádně vybrán,“ uvedla Procházková (celé vyjádření v boxu níže).

Jak Seznam Zprávy informovaly, ačkoliv zakázku zadalo MPSV, týkala se prací na Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR). Tam lidé od Jurečky od loňska vypomáhají s oživením ochromeného IT systému pro digitalizované stavební řízení. Deklarovaným cílem bylo vybudovat tzv. technologický bypass, který má propojit staré prvky tohoto systému s novými.

Zmíněný bypass byl oficiálně uveden do provozu 20. ledna, přičemž ale smlouva se zmíněným dodavatelem byla dle oficiálních informací podepsána a zaregistrována až na začátku dubna. A to bezprostředně poté, co se o malou pražskou společnost Tekies začaly zajímat Seznam Zprávy. Mimo jiné zjistily, že je rekordmanem v počtu zakázek a má úzké napojení na IT šéfy z Jurečkova resortu, konkrétně na sekčního šéfa Karla Trpkoše a především hlavního IT architekta Pavla Vybírala.

Sporné kontrakty firmy Tekies už kritizovala parlamentní opozice, mimo jiné místopředseda ANO Robert Králíček, ale zejména Piráti, kteří stejně jako ANO vyzvali Jurečku, ať Trpkoše a Vybírala okamžitě odstaví od veřejných zakázek. Sami přitom čelí kritice, že digitalizaci stavebního řízení nezvládli.

Vyjádření Jurečkova ministerstva

Potřeba prací na technologickém bypassu DSŘ pro zajištění řádné funkčnosti systémů digitalizace stavebního řízení byla identifikována na podzim 2024 v návaznosti na podrobné posouzení stavu implementace nových systémů digitalizace stavebního řízení a uložena jako jeden ze společných úkolů pro ministra pro místní rozvoj, místopředsedu vlády a dále ministra práce a sociálních věcí a ministra dopravy, to vše na základě usnesení vlády č. 732 ze dne 16. října 2024.

Interpelace na vládu

Seznam Zprávy žádaly k věci vyjádření i samotného ministra Mariana Jurečku (KDU-ČSL), zda stále považuje kontrakty s firmou Tekies za standardní a nevidí u svých lidí střety zájmů, Jurečka ale na otázky nereagoval.

Před novináři se ve čtvrtek vyjádřil ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN), jenž na dotaz Seznam Zpráv uvedl, že do zadávání smluv na MPSV detailně nevidí, nicméně jeho ministerstvo celý projekt přebírá do svých rukou.

Předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek zaslal na vládu ohledně firmy Tekies písemnou interpelaci.

„V sázce jsou obrovské prostředky plynoucí na IT a samozřejmě na digitalizaci stavebního řízení. Jurečka by měl tuto kauzu okamžitě prověřit a své závěry případně předat orgánům činným v trestním řízení,“ prohlásil k věci Michálek.

V průběhu ledna „vyvstala potřeba“

Z již citovaného vyjádření MPSV vyplývá, že na technologickém bypassu se pracovalo už od loňského podzimu.

Jenže Jurečkovo ministerstvo také popisuje, že v té době na tomto projektu pracovali pouze jeho vlastní lidé - píše, o „svých odborných kapacitách“, které kolegům z MMR nabídlo poté, co resorty v listopadu uzavřely smlouvu o horizontální spolupráci.

Lidé z Tekies se do těchto prací podle tvrzení mluvčí Procházkové fakticky zapojili, až když byl bypass v lednu oficiálně dokončen a začalo jeho napojování na stavební úřady.

„V průběhu ledna 2025 pak vyvstala potřeba k technologickému bypassu dotvořit a dovyvinout další technologické součásti,“ uvedla mluvčí Procházková, proč poté oslovili soukromé dodavatele. Následoval prý na přelomu ledna a února už zmíněný minitendr, v němž firmy Tekies a COPS mezi pěti účastníky vyhrály, protože měly „nejvhodnější nabídku“ .

Jurečkovo ministerstvo několikaměsíční zdržení podpisu kontraktu s dodavatelskými firmami omlouvá i tím, že bylo nutné počkat na podpis dodatku k uvedené smlouvě s MMR „o horizontální spolupráci“.

Jenže tento dodatek nebyl podepsán před smlouvou s Tekies, jak by bylo logické, ale až den poté (2. dubna), což lze vyčíst z Registru smluv.

Dodatek obsahuje mimo jiné zdražení meziresortní spolupráce z 18 na 34 milionů. Proč se i s jeho podpisem tak dlouho otálelo, MPSV nevysvětlilo.

S přispěním Matěje Nejedlého

Doporučované