Článek
Poslanecká vyšetřovací komise pracovala půl roku na tom, aby z pozice laiků, zato s mandátem od veřejnosti, prověřila postup policie při nejtragičtějším kriminálním činu za desítky let.
Členové komise spočítali, že nad okolnostmi střelby na Filozofické fakultě UK, po níž 21. prosince 2023 zůstalo 14 obětí, jednali celkem 63 hodin. Že vyslechli 29 svědků a pročetli skoro 800 stran dokumentů.
Zpráva, kterou ve čtvrtek přednesli ve Sněmovně, má i s přílohami 56 stran. Poslanci ji sice měli hotovou už na konci loňského roku, zveřejněna pro veřejnost však byla na webu Sněmovny, teprve až když se objevila na plénu.
Hlavní sdělení komise je takové, že poslanci při tom, co prověřovali - postup policie před střelbou, při zásahu proti vrahovi a záchraně ohrožených, „nezjistili žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by byl spáchán trestný čin“.
V dokumentu však zároveň uvádí, že poslanci odhalili v práci policie nedostatky. A to v „oblasti operačního a taktického řízení před zahájením střelby“ v budově fakulty. Tedy v době, kdy policie už po vrahovi pátrala s vědomím, že může jít o velmi nebezpečného agresora. Mimochodem - komise ve zprávě uvádí celé jeho jméno, ne jen iniciály David K. jako většina médií.
Chybný postup při lokalizaci telefonu
Jaké nedostatky při postupu policie při pátrání po vrahovi před střelbou poslanci odhalili, lze ze zprávy vyčíst - i když v podstatě jen z doporučení, které komise policii napsala. Autoři dokumentu to jinak více nerozebírají.
Jedno z nich se týká lokalizace mobilních telefonů, při níž se policisté, jak už upozornily Seznam Zprávy loni v prosinci, vydali po špatné stopě.
Šlo o to, že vrah si telefon zapnul zhruba hodinu před útokem. Policie to zjistila po 20 minutách, přesně ve 14:22, když vedoucí směny Národního operačního centra Policejního prezidia zkusil telefon prozvonit. Teprve o sedm minut později požádalo operační středisko středočeské policie operátora o lokalizaci. Odpověď, která přišla za tři minuty, následně policisté vložili do informačního systému ve 14:38, tedy po 16 minutách od zjištění, že je telefon aktivní.
Jenže problém je, že pak už operátora policie ani jednou nepožádala o opakování lokalizace - což by podle pozdějšího dopisu operátora O2 bylo pro přesný výsledek potřebné. Měla tak jen jeden údaj, tedy že se telefon nachází v okolí Pařížské ulice. Pachatel se ale v tu chvíli už dávno v budově školy chystal na střelbu.
Vyšetřovací komise neuvádí přímo, že by policisté udělali při lokalizaci chybu. Formuluje to tak, že by policie měla „analyzovat nastavené postupy vyžadování a získávání informací o lokalizaci mobilního telefonu“.
Nabádá i k tomu, že by si měla pořídit další profesionální techniku na hledání polohy telefonu, zefektivnit schvalovací proces při žádosti o její použití, vytvořit strategii při volání či psaní SMS na telefon hledané osoby, včetně toho, jak často to dělat a pravidelně školit policisty, aby věděli, jak systém lokalizace telefonů vlastně funguje.
Vyzbrojit první sled
Mezi další doporučení komise patří dále vylepšení výstroje a výzbroje prvosledových hlídek, které jako první na místo střelby dorazily. Tak, aby měly dlouhé zbraně a lepší balistickou ochranu.
Komise míní, že by se měly zlepšit i komunikační schopnosti policistů s lidmi z napadeného objektu.
Další připomínka komise souvisí s tím, co Seznam Zprávy napsaly na konci loňského roku - že policii trvalo skoro půl hodiny, než se v informačním systému určeném hlídkám objevila informace, že David K. je držitelem několika střelných zbraní.
Komise píše, že právě lustraci zbraní by měli policisté při pátrání zrychlit. „Vyšetřovací komise doporučuje okamžitou lustraci zbraní v CRZ po nápadu věci pátrání po potenciálně nebezpečné osobě (bez ohledu na to, o jaký typ hledané osoby se jedná – podezřelý, pachatel TČ apod.),“ uvádí se ve sněmovním dokumentu.
Ředitel nemluvil pravdu
Zpráva komise rovněž znovu usvědčuje ředitele pražské policie Petra Matějčka, že nemluvil pravdu, když veřejnosti na tiskových konferencích říkal, že policisté po Davidu K. pátrali s tím, že jde o možného sebevraha.
Z uvedených faktů je však zřejmé, že ve skutečnosti policie hledala nebezpečného muže a že panovala velká obava, že může kdykoliv a kdekoliv použít zbraň. Policisté dokonce už hodinu před tím, než vrah začal střílet, řešili i to, že je držitelem zbraně, kterou byl několik dní předtím zastřelen otec s dvouměsíční holčičkou v Klánovickém lese (spojitost této vraždy a masakru na fakultě pak oznámila policie v prvních hodinách po střelbě).
Komise navrhla i legislativní změny.
Především zákaz tlumičů na krátké zbraně, který už brzy budou poslanci projednávat ve třetím čtení - střelec totiž tlumiče při vraždění použil.
Poslanci také navrhují, aby se legislativně zajistilo propojení lékařských databází a nemohlo se tak už opakovat, že praktická lékařka vydala vrahovi potvrzení k žádosti o zbrojní průkaz, aniž tušila, že dříve navštěvoval psychiatrii.
Vyšetřovací komise se zdůvodněním, že chce dbát především na zachování objektivity vyšetřování a také na psychiku pozůstalých, jednala za zavřenými dveřmi a médiím neposkytovala žádné informace. Pozůstalým, kteří o to projevili zájem, ve čtvrtek členové komise odprezentovali svá zjištění ještě před projednáváním na plénu Sněmovny.