Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pokud trváte na vyhlášení národního parku na Křivoklátsku, zaplaťte si to z peněz, které už máte k dispozici, a nežádejte navíc ani další úředníky.
Tak lze volně přeložit stanovisko Ministerstva financí k záměru resortu životního prostředí pod vedením Petra Hladíka (KDU-ČSL) změnit péči o lesnaté území západně od Prahy.
Připomínkové řízení k novele zákona o ochraně přírody a krajiny, které v minulých dnech skončilo, obsahuje desítky rozporů, a to hlavně vznesených ze strany zástupců měst a obcí. Ale mezi těmi, kteří mají k novele s novým parkem zásadní výhrady, vyniká úřad vedený Zbyňkem Stanjurou (ODS).
„Požadujeme doplnit všechny relevantní části materiálu o explicitní konstatování, že veškeré navržené změny budou zabezpečeny výhradně v rámci v současnosti stanovených limitů v oblasti počtu míst a objemu prostředků na platy v kapitole MŽP,“ uvedlo Ministerstvo financí.
Vyhlášení národního parku má totiž vedle nemalých počátečních nákladů znamenat, že ze státní kasy bude muset na jeho provoz každý rok jít minimálně 100 milionů korun, možná dokonce 175. Záleží na počtu zaměstnanců.
Těch má mít správa parku dle závěrečné zprávy RIA minimálně 75, v případě dle slov návrhu „ideální varianty“ až 112. Dle stejného materiálu se počítá na začátku i s dalšími výdaji, třeba i s nákupem nových služebních vozidel za 24, resp. 35 milionů korun. A bude nutné vybavit i sídlo, k čemuž už je vytipována administrativní budova v Králově Dvoře u Berouna.
Křivoklátsko: Kolik to bude stát
„Úsporná varianta“ se 75 zaměstnanci:
- Za takové situace se počítá s ročními provozními náklady ve výši zhruba 176 milionů korun. Z toho by 98 měl pokrýt příspěvek ze státního rozpočtu.
- Výnosy (převážně z prodeje dřeva) jsou odhadovány ve výši 57 milionů.
„Optimální varianta“ se 112 zaměstnanci:
- V tomto případě by roční náklady dosáhly 263 milionů a stát by musel každý rok správě parku přispět částkou 175 milionů.
- Výnosy zůstanou na úrovni 57 milionů.
Zdroj: Závěrečná zpráva RIA
Seznam Zprávy se opakovaně ptaly ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), zda je schopen požadovanou garanci ohledně nezvyšování celkových resortních výdajů poskytnout.
Místo Hladíka nakonec reagovala tisková mluvčí Veronika Krejčí, přičemž jasnou odpověď nedala. Jen podotkla, že správa parku v regionu také převezme „všechny provozní a úřední věci“, které v oblasti ochrany přírody dnes zastávají jiné orgány.
„Tím vlastně nahradí rozhodovací pravomoci, které jsou nyní na obcích s rozšířenou působností nebo krajích,“ uvedla Krejčí. Z jejího vyjádření ovšem nevyplynulo, zda se na jiných úřadech rozpočty a stavy lidí adekvátně seškrtají. Správa parku ale prý nezačne fungovat dříve, než bude novela zákona definitivně schválena.
Písemné připomínky k chystanému zákonu se netýkají jen růstu nákladů. Mnohé polemizují s deklarovanou lepší ochranou lesního ekosystému na Křivoklátsku.
„Dle našeho názoru je ochrana dotčených stanovišť již nyní dostatečně zajištěna v rámci vyhlášené CHKO Křivoklátsko a přírodních rezervací. Zřízením parku se tato ochrana zvýší jen nepatrně. Případně se s ohledem na vyšší míru turismu může ve skutečnosti snížit,“ uvedlo například Ministerstvo zemědělství.
Propagátor myšlenky skončil, byl v hledáčku BIS
Záměr vyhlásit národní park byl oprášen před posledními volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Do programu si jej tehdy vetkla koalice Spolu. Posléze byl záměr začleněn i do programových cílů Fialova kabinetu.
Místopředseda ODS Alexandr Vondra - jeden z tvůrců programu v kapitole životní prostředí - před časem pro Seznam Zprávy uvedl, že zmíněný bod prosadil jménem TOP 09 Tomáš Tesař, donedávna Hladíkův náměstek na ministerstvu.
Právě Tesař celý sporný záměr opakovaně obhajoval, loni například před petičním výborem ve Sněmovně, kde uvedl, že je třeba naplnit vůli voličů, když koalice Spolu s tímto programem zvítězila.
Avšak Tesařova ministerská kariéra nedávno nečekaně skončila, poté co se ukázalo, že se o něj začala zajímat civilní kontrarozvědka (BIS). Podle zdrojů Seznam Zpráv to bylo kvůli jeho aktivitám v oblasti rekultivací uzavřených hnědouhelných dolů.
Redakce chtěla od ministra Hladíka vědět, zda Křivoklátsko zůstává i bez Tesaře mezi jeho prioritami. „Vyhlášení národního parku je v koaliční smlouvě a má podporu pana ministra i v koalici. Na tom se nic nemění,“ uvedla mluvčí Krejčí.
Křivoklátsko a Moravská Amazonie
- Volební program koalice Spolu pro životní prostředí sepsali podle Alexandra Vondry tři lidé. Kromě Vondry se jednalo o Petra Hladíka (nynějšího ministra životního prostředí za KDU-ČSL) a Tomáše Tesaře (TOP 09), jenž Hladíkovi dělá na ministerstvu náměstka.
- Vyhlášení národního parku Křivoklátsko požadovala TOP 09 (Tesař), ODS (Vondra) zase nový park na soutoku Moravy a Dyje (v komplexu lužních lesů u hranic Česka, Slovenska a Rakouska, jemuž se říká Moravská Amazonie).
- Ani jeden z těchto záměrů, který byl vtělen i do programu Fialovy vlády, zatím realizován nebyl. U Křivoklátska ministerstvo stále o vyhlášení usiluje, u Soutoku bylo nakonec po dohodě s krajem a obcemi rozhodnuto, že vhodnější formou ochrany tohoto území je CHKO. Ministerstvo ale v další fázi i tady s národním parkem počítá.
Ani reprezentanti místních samospráv z Křivoklátska zatím žádné změny nepozorují. „Jen jsem si všimla, že pan ministr už o Křivoklátsku dlouho nemluvil a ani zde delší dobu nebyl. Ale co se týče ministerského aparátu, je vše při starém,“ vidí situaci starostka obce Karlova Ves Iveta Kohoutová, která zastupuje Svazek obcí Křivoklátska.
Starostům mimo jiné vadí, že zmíněná závěrečná zpráva RIA k vyhlášení národního parku „zcela opomíjí“ variantu vyhlášení přímo řízeného účelového Lesního závodu Křivoklát (pod Lesy ČR) se speciálním zaměřením na ochranu přírody a s podporou mimoprodukčních funkcí lesů.
Myslí si totiž, že by právě takový specializovaný závod byl tím nejrozumnějším kompromisem, jak v cenném území CHKO Křivoklátsko šetrně hospodařit a přitom neomezovat lidi na životě. Ani vedení státního podniku Lesy ČR s vyhlášením parku původně nesouhlasilo, odmítlo, že by šlo o nedotčenou přírodu, ovšem bylo politicky donuceno vzít své námitky zpět.
Volby na Křivoklátsku: STAN dolů, ANO a komunisté nahoru
V souvislosti s politickými rozmíškami je zajímavé, jak před týdnem v regionu Křivoklátska dopadly krajské volby.
Oproti jiným místům Středočeského kraje v dotčených obcích viditelně ztratilo hnutí STAN (v průměru o 10 procentních bodů). Naopak o přibližně 7 procentních bodů více než jinde v kraji tam mělo hnutí ANO, mírně si polepšilo i SPD a komunisté z koalice Stačilo!
Samosprávy z Křivoklátska v tomto posunu vidí i určité referendum, přičemž poukazují na to, že myšlenku parku dosud usilovně „tlačila“ také hejtmanka za STAN Petra Pecková. Ona sama v tom chybu nevidí.
„Nesmíme se přece řídit jen tím, co nám přinese dobré volební výsledky, to je přece čirý populismus. Musíme se řídit tím, co dává smysl. A ochrana přírody dává velký smysl bez ohledu na volební výsledky,“ prohlásila Pecková pro Seznam Zprávy.
Skopeček i Helebrant proti parku
Přitom Pecková podotýká, že hlavní slovo má teď Hladíkovo ministerstvo a kraj je jen jedním z účastníků řízení. Také uvádí, že myšlenku před téměř čtyřmi lety podpořilo středočeské zastupitelstvo „téměř jednomyslně“, vládnoucí koalice i opozice.
Nicméně před nedávnými krajskými volbami se proti vyhlášení parku vyslovil lídr kandidátky ANO Tomáš Helebrant. „Měli bychom naslouchat názoru obcí a lidí, kteří tam žijí a nejlépe vědí, co je pro ně dobré,“ uvedl v anketě pro Deník.cz.
Obdobně se vyslovil i lídr kandidátky Spolu a člen ODS Jan Skopeček. „Nedovedu si představit, že vnutíme lidem něco, co nechtějí a co ovlivní jejich život,“ prohlásil Skopeček.
Hejtmanka Pecková se ke Skopečkovi, s nímž teď jedná o nové krajské koalici, nevyjádřila. Ovšem co se týče hnutí ANO, poukazuje na jejich údajný veletoč. „Celý proces vyhlášení národního parku započal ministr životního prostředí za hnutí ANO Richard Brabec a velmi tento krok odborně obhajoval. Takže ze strany hnutí ANO je stávající pozice jen velkým alibismem a snahou o to, využít odpor obcí k pošpinění politického protivníka,“ prohlásila Pecková.
Je stále přesvědčena, že národní park může křivoklátským obcím pomoci v rozvoji a nijak zvlášť je neomezí.
„Národní park je navrhován jen na nejcennějších 16 procentech území stávající CHKO. V parku je jen katastr jedné jediné obce a park nezasahuje do žádného zastavěného území obce,“ uvedla pro Seznam Zprávy politička, která usiluje o pokračování ve funkci středočeské hejtmanky.