Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Denisa Hlubocká se v minulých letech živila jako realitní agentka. Specializovala se mimo jiné na nemovitosti v centru Brna.
Seznam Zprávám se podařilo získat a prostudovat čerstvé obvinění v kauze kšeftování s brněnskými městskými byty. V něm má Hlubocká specifické postavení. V policejním dokumentu se píše, že se při výslechu přiznala – připustila, že oproti kolegům z branže měla značnou konkurenční výhodu. Byty v centru Brna nabízela za zlomek jejich tržní ceny. Zákazníkům jen nesmělo vadit, že podstatou obchodu bylo, že s pomocí úplatků přeskočí potřebné, kteří v dlouhém pořadníku usilují o sociální bydlení.
O pořadí rozhodovali politici z koalice ODS a ČSSD ve vedení městské části Brno-střed, kde měli občanští demokraté starostu. Radními tam tehdy byli i nynější primátorka Brna Markéta Vaňková, její náměstek Robert Kerndl a další politik ODS Otakar Bradáč. Ten je dnes stíhaný za manipulace s městským majetkem v jiné větvi bytové kauzy a doteď nevypovídal.
Jeho kolegové jakýkoliv podíl na korupci odmítají, ministr spravedlnosti a šéf krajské ODS Pavel Blažek opakovaně žalobce i policisty napadal a ze spisu případu si vyžádal informace.
Stíhaná trojice, jíž byla Hlubocká součástí, ale v přesvědčování brněnských politiků bodovala. Radní dokonce v roce 2013 v rozporu s pravidly posvětili žádost příbuzných Vaňkové, že 300 metrů bydlení, které dříve od Brna-střed dostali, přepustí dalším lidem. Jak se později ukázalo, šlo o bílé koně.
Loni v listopadu to skončilo razií Národní centrály proti organizovanému zločinu. Hlubocké se totiž podařilo lukrativní prostory po švagrovi Vaňkové udat. A policisté ji viní, že za to vybrala úplatek 3,9 milionu korun, jak plyne z textu obvinění, který mají Seznam Zprávy k dispozici.
Společně s Hlubockou je podle zjištění Seznam Zpráv stíhaný také Pavel Hubálek, klíčový spolupracující obviněný bytové kauzy, který policisty na Hlubockou nasměroval. A obviněná je i Hubálkova někdejší přítelkyně Monika Janošková, dobrá kamarádka Hlubocké. Janošková ale před kriminalisty odmítla vypovídat.
Nová výpověď: Vybírali jsme úplatky
U Hlubocké ale zaznamenali policisté větší úspěch. Za podíl na korupci jí tak hrozí až šest let vězení, i když po zatčení částečně s policisty spolupracovala. A podle sdělení obvinění se přiznala k tomu, že sama uplácela a v konkurenci stovek zájemců získala hned tři nemovitosti během tří let. Policisté tak mají druhé významné svědectví toho, jak možný systém manipulací v Brně fungoval.
„Denisa Hlubocká podrobně popsala okolnosti získání nemovitostí do nájmu, okolnosti předání finančních prostředků Monice Janoškové, a také podrobně popsala způsoby vyhledávání klientů, kteří měli zájem za úplatek získat obecní byt do nájmu,“ shrnuli její výpovědi policisté v protokolu.
Už v roce 2012 Hlubocká – podle svého tvrzení za úplatek 550 tisíc korun – obdržela do nájmu byt na Renneské třídě. Dům pak politici dokonce nájemníkům zprivatizovali za zlomek tržní ceny a ona pak byt obratem prodala za tržní cenu.
„Tímto způsobem si Denisa Hlubocká ověřila, že Pavel Hubálek s Monikou Janoškovou dokáží za úplatek zajistit přidělení obecního bytu do nájmu a také jeho následnou privatizaci,“ přepsali policisté její výslech o tom, jak začala spolupráce realitní agentky s výše zmíněnou dvojicí.
Hlubocká policistům ale vypověděla i to, že následně poskytla dvojici další úplatek 1,2 milionu za další dvě nemovitosti.
Jeden nájem v ulici Botanická radní v roce 2013 přidělili její matce, nájem následně přešel na Hlubockou.
„Byt do současné doby užívá nepravidelně, neboť většinu času tráví v Řecku a na úhradu nájemného a služeb spojených s bytem pobírá příspěvky na bydlení,“ přetlumočili další část výpovědi Hlubocké policisté.
V dalším případě podnikatelka získala na svou firmu nebytový prostor v ulici Kounicova, který dále neoficiálně a v rozporu s pravidly podnajímala.
I její obchodní partnerka Janošková byla úspěšná v získání městských nemovitostí. Dodnes má podle pátrání reportérů trvalé bydliště ve stejném městském domě v ulici Hlinky, kde bydlení od politiků získali i příbuzní Vaňkové.
Jak to bylo s bydlením Vaňkové
A manželce svého bratrance dovedla Janošková zařídit městský byt v ulici Hrčnířská s levným nájmem, protože se její příbuzná radnici zavázala, že ho na vlastní náklady opraví. Peníze na to přitom neměla – šlo o prodavačku s milionovou exekucí, jak sama příbuzná vypověděla policistům. Stejně jako to, že jí byt zajistila právě Janošková, která v něm před policií ukrývala stohy dokumentů.
„Děcka, neblbněte…“
Z telefonů zabavených stíhané trojici detektivové vydolovali jejich SMS, v nichž společně řešili jednotlivé městské byty. Plyne z nich i to, že v roce 2013 Hlubocká s Janoškovou plánovaly, jak zpeněží oněch 300 čtverečních metrů v bytovém domě v ulici Hlinky. A to navzdory tomu, že příležitost si je pronajmout nikde zveřejněná nebyla. V té době totiž prostory stále ještě drželi příbuzní Vaňkové.
„Městu už se nebude nic platit. Je to včetně odkupu + byt 120m 3+1 + garáž + zahrada. Hlinky 46, 46a (jedna půda). Cena je 4 500 000 Kč teď za tady tohle. Zbytek bytů, co tam jsou volné, budu vědět zítra. Je ještě hezčí než ten, co jsme od něj měli klíče!!! Hezkou dobrou noc. Snad se ti bude dobře spát,“ psala například v srpnu roku 2013 Janošková Hlubocké o městském domě v ulici Hlinky.
A „zákazníky“ nakonec našla. Jde o lékaře, kterým skupina za úplatek 3,9 milionu slíbila prostory, kterých se vzdali příbuzní Vaňkové. Petr Hýža a Renata Marečková místo městských sociálních bytů plánovali na místě kliniku plastické chirurgie.
Klinika pro plastického chirurga
Hlubocká zákazníky, kterým následně nabízela byty, dle své výpovědi hledala mezi známými. Hýžu poznala jako svého plastického chirurga. Ten původně chtěl koupit prostory pro novou kliniku jinde v Brně za 11 milionů. „Děcka, neblbněte, já vám seženu něco lepšího,“ citoval Hýža policistům při výslechu reakci Hlubocké, když se jí s tím svěřil.
Seznam Zprávy Hýžu kontaktovaly, ten po představení telefon hned položil. „Nevím, odkud máte informace,“ odepsal na dotaz, zda se cítí vinen, s tím, že vše předává svému právníkovi. Ten následně uvedl, že proti stíhání podávají stížnost a do jejího vyřízení se k věci vyjadřovat nebudou.
Byznys v ulici Hlinky sice nakonec neklapl a Hubálek lékařům peníze vrátil, ale oběma přesto za podplácení v případě odsouzení hrozí až šest let vězení. I když se hájí například tím, že si mysleli, že peníze slouží jako odstupné původním nájemcům bytů, a netušili, že jde o úplatek.
„Necítím se vinná. V žádném případě. Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ řekla Seznam Zprávám Marečková.
Vyšetřovatelé ovšem mají za to, že o odstupné jít nemohlo. „Oba byli zcela srozuměni, že jimi předané finanční prostředky jako úplatek nemohou sloužit k legálnímu zprostředkování nájemní smlouvy,“ stojí v policejním dokumentu.
Kdo vynášel informace z radnice?
Hlubocká poskytla jako součást spolupráce s detektivy i stohy dokumentů, o nichž uvádí, že je původně skrývala před policisty. Mezi nimi byly i listiny, které následně příbuzní Vaňkové přikládali k žádostem, které se týkali jim přidělených městských bytů.
Hlubocká policistům vydala i tabulku se seznamem dalších klientů, kteří dostali do nájmu obecní byty. A uvedla, že od nich sama přebírala úplatky, v několika případech to bylo 350 tisíc korun. Tyto lidi policisté prověřují v samostatných případech. Hlubocká měla i kopie jejich žádostí, které posílali na radnici.
Získanými listinami ale policisté dokládají i to, že skupina měla přístup k interním listinám z radnice Brno-střed. Šlo například o neanonymizované zápisy z rady, které obsahují jména lidí, jimž politici přidělili byty.
Nebo neveřejný seznam domů, o nichž politici rozhodli, že se budou privatizovat. A pro zájemce bylo tedy vysoce zajímavé v nich získat pronájem od města, protože by pak ke koupi bytů za zlomek tržní ceny měli přednostní právo.
Kdo přesně a jak na radnici přidělování bytů pro zákazníky skupiny manipuloval, ve sdělení obvinění detektivové neuvádějí. Dále to prověřují. Vyčíst, jak kdo z politiků v radě městské části hlasoval, ze zápisů nelze. A například Vaňková tvrdí, že si to nepamatuje.
Pod samotným přidělením bytů je pak podpis tehdejšího starosty Libora Šťástky z ODS. Ten policistům u výslechu například tvrdil, že nevěděl, že podepisuje pronájem pro příbuzné své radní.
Ve stejném volebním období však získal podle dřívějších zjištění médií městský byt do pronájmu i jeho švagr a těsně po volbách i jeho tajemník. Ten zároveň s radniční sekretářkou vede bytová družstva, kterým politici ODS nechali zprivatizovat některé městské domy. I to policisté prověřují.
Aktualizace 27.9. 10.30 - Doplněno dodatečné vyjádření advokáta, který zastupuje Petra Hýžu.
ODS v bytové kauze
- O tom, že vlivní občanští demokraté s přidělováním městských nemovitostí v Brně manipulují, detektivům vypověděl starosta jihomoravské vesnice Rojetín Pavel Hubálek, stíhaný za podvody s městskými byty. Ten se policistům přiznal, že s byty skutečně manipuloval, podle něj byl ale součástí masivního systému, který udržovali v chodu především politici ODS. Těm dle jeho slov nosil za zmanipulované privatizace od „klientů“ milionové úplatky. A to od roku 2010.