Článek
Michal Stiborek, bývalý ředitel prestižního Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), se ve svém úvěrovém byznysu, který ho předloni stál místo, angažoval víc, než dosud přiznával.
Díky půjčkám, které však některé lidi v kombinaci s poplatky z prodlení připravily o bydlení, tak měla - podle policejních propočtů - Stiborkova firma od založení v roce 2015 celkový obrat 185 milionů.
Plyne to z dokumentů, které Seznam Zprávy získaly z prošetřování, v němž detektivové pátrají, jestli na půjčkách poskytovaných firmou ředitele IKEM bylo něco trestného.
Na ředitelské místo v IKEM rezignoval Stiborek koncem léta roku 2023 po sérii článků Seznam Zpráv o pozadí jeho do té doby neznámého úvěrového podnikání. Jak sám potvrdil, vyneslo mu zisk 50 milionů. Naopak někteří klienti nedokázali splácet, naskakovala jim roční penále až 73 procent a přišli o byty sloužící jako záruka za půjčky.
Stiborek se tehdy snažil tvrdit, že se o konkrétní podmínky půjček nestaral, stejně jako o to, kdo jsou konkrétní klienti. Ale že to vše pro něj „na klíč“ zařizovali jeho spolupracovníci, například vymahač Pavel Raab, odsouzený v minulosti za násilí.
Nyní získané dokumenty z vyšetřování však ukazují, že detektivové Stiborka odposlouchávali už od podzimu roku 2022. Měli také povolení tajně osadit mikrofony jeho vozy BMW a Porsche. Už předtím věděli, že přes svou firmu Glenias House poskytuje ve velkém půjčky. Mluvili i s lidmi, jimž Stiborek takhle poskytl peníze a skončili ve vážných finančních problémech.
„Pavel Raab těmto osobám zprostředkovával zápůjčky ve výši od 1,5 milionu až do osmi milionů na vysoký měsíční úrok (tři až čtyři procenta měsíčně) od společnosti Glenias House,“ stojí v neveřejném rozhodnutí, jímž Obvodní soud pro Prahu 5 v listopadu roku 2022 povolil odposlechy.
Dělali spolu byznys
Policisté také měli důkazy, že ředitel IKEM spolupracoval s vymahačem Raabem od roku 2015, kdy Stiborek celý úvěrový byznys nastartoval. Zachytili e-maily, v nichž se Stiborek s Raabem domlouvají na detailech.
„…Kdy spolu především řešili úhrady úroků ze zápůjček společnosti Glenias House od značného množství subjektů a prováděli společně kontroly těchto plateb… Dále spolu řešili komunikaci s advokáty, kteří zastupovali společnost Glenias House v soudních sporech s dlužníky,“ uvádí soudní rozhodnutí.
Odpovídá to tomu, co Seznam Zprávy předloni vypátraly a co nakonec pod tlakem důkazů přiznal v rozhovoru s reportéry i Stiborek. Tedy, že dobře věděl, komu a jak vysoké půjčky plynou.
Na žádost o vyjádření k novým okolnostem případu však nyní Stiborek nereagoval.
Jak vyplývá ze soudních dokumentů, Národní centrála proti organizovanému zločinu se na Stiborka zaměřila kvůli prvotnímu podezření, že bere úplatky ze zakázek IKEM.
A že je „propírá“, neboli legalizuje, mimo jiné právě přes poskytování půjček. Loni ale případ odložila s tím, že se nic trestného nestalo. Kromě Stiborka prověřovala také roli kardiochirurga Ivana Netuky a tendr na nákup takzvaných srdečních podpor.
Obvinění? Policie se rozhodne
Část případu týkající se půjček ale vyšetřovatelé stále řeší.
Podle informací Seznam Zpráv z více zdrojů se blíží chvíle, kdy řeknou, jestli ji také ukončí bez obvinění, nebo začnou někoho stíhat. „Věc je stále ve stadiu prověřování,“ uvedl Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Jak ostatně vyplývá i ze zmíněných soudních dokumentů z roku 2022, policejní podezření zní, že se Stiborek mohl dopouštět neoprávněného podnikání.
Stiborkova firma Glenias House totiž neměla na poskytování úvěrů povinný souhlas České národní banky. Proto také, jak se policisté domnívají, půjčky nabízela přes prostředníky - firmu už zmíněného vymahače Raaba nebo Jaroslava Holana, dalšího Stiborkova spolupracovníka, později odsouzeného za tunelování.
„Společnost Glenias by měla mít vzhledem k objemu, četnosti (velký rozsah) a charakteru osob v postavení dlužníků (fyzické osoby – spotřebitelé) k poskytování zápůjček (spotřebitelských úvěrů) příslušné povolení od České národní banky,“ píše se v soudním rozhodnutí o povolení odposlechů. S tím, že „uvedeným postupem se společnost Glenias vyhýbá přísnějšímu zákonnému režimu spotřebitelských úvěrů.“
Stiborek před dvěma lety ve vyjádření pro Seznam Zprávy prohlásil, že zákony nepřekračoval. „Nejsem si vědom, že bych svou účastí ve společnosti Glenias House porušoval jakýkoli právní předpis,“ řekl.
Podle výkazů uložených v obchodním rejstříku, vložil na začátku jako společník do „půjčkové“ firmy Glenias House počátečních osm milionů, později jí ze svého půjčil ještě 27,73 milionu.
„Jsou to peníze, které jsem vydělal na svých manažerských pozicích, a půjčka od pana Raaba,“ říkal Stiborek.
Dalších 22,5 milionu, které do firmy nateklo na nabízení úvěrů, získala společnost podle Stiborka od jeho rodiny a jednoho neupřesněného známého. Podrobnosti odmítl sdělit.
Šestapadesátiletý Stiborek je zároveň obžalován v kauze, kde policie vyšetřuje podezření z vydírání lékařů IKEM Jana Pirka a Ivana Netuky. Podle obžaloby se ředitel Stiborek a jeho bývalý zástupce Jiří Malý snažili oba lékaře zastrašit, aby nevystupovali proti jejich stylu vedení nemocnice. A nechali tak Stiborka v květnu roku 2023 obhájit v konkurzu ředitelské místo.