Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Když policie před rokem hledala v Praze pozdějšího vraha z Filozofické fakulty Davida K., počínala si při lokalizaci jeho mobilního telefonu chybně.
Vyplývá to z dopisu, který poslala začátkem června společnost O2 na vyžádání vyšetřovatelů. Dokument je součástí trestního spisu, který se Seznam Zprávám podařilo získat.
Společnost O2 v dopise odpovídala na dotazy detektivů prvního oddělení pražské kriminálky. Chtěli vědět, proč při dotazu na lokalizaci mobilního telefonu Davida K. nedostala policie od operátora správnou odpověď. Ten totiž půl hodiny před střelbou lokalizoval mobil v Pařížské ulici, přestože pachatel už se na svůj čin chystal přímo v budově školy.
Podle odpovědi O2 chybu udělali policisté. Od chvíle, kdy si střelec v centru Prahy zapnul mobil, položili totiž dotaz na lokalizaci pouze jednou. Neptali se na delší interval a opakovaně, což je postup, který podle operátora v husté zástavbě centra metropole k určení přesné polohy nestačí.
„Pro přesnější lokalizaci mobilního telefonu v krizových situacích bývá vhodnější žádat o sledování přístroje v delším časovém úseku, formou opakované průběžné lokalizace (např. s odstupy 5 až 10 minut),“ píše policii O2. Hledat polohu telefonu může přitom operátor podle zákona právě jen v případě, když ho o to policie požádá. Důvody pátrání se nedozví.
V závěru dopisu pak operátor dodává, že věří, že „toto komplexní vysvětlení přispěje k pochopení celé situace“.
Na dotaz Seznam Zpráv, jak se stalo, že policie zvolila nevhodný postup, a kdo za to případně nese odpovědnost, pražská policie odmítla odpovědět. Odvolala se na stále probíhající vyšetřování loňských událostí v Poslanecké sněmovně, kde se případem zabývá zvláštní komise.
„V minulosti jsme byli předsedou vyšetřovací komise vyzváni k mediální zdrženlivosti v souvislosti s tímto případem a tuto výzvu respektujeme,“ odepsal Seznam Zprávám v e-mailu mluvčí pražské policie Jan Daněk. Zákon policii k dodržení takové výzvy nezavazuje.
Na podrobnosti policejního zásahu se Seznam Zprávy chtěly zeptat i ředitele pražské policie Petra Matějčka. Opakovaně, naposledy letos v listopadu, ale žádost o rozhovor tiskové oddělení odmítlo. „Děkujeme za nabídku, nicméně minimálně do ukončení práce vyšetřovací komise Parlamentu ČR mediální výstupy na toto téma neplánujeme,“ odpověděl mluvčí Jan Daněk.
Bilance případu:
- Čtyřiadvacetiletý student historie David K. loni 21. prosince v budově filozofické fakulty v Praze zastřelil 14 studentů a pedagogů, dalších 25 zranil.
- Předtím zavraždil v rodinném domě v Hostouni svého otce.
- Na svědomí má (šest dní před tím) i smrt muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese.
- Potvrdilo to vyšetřování policie, které na konci listopadu definitivně uzavřelo Vrchní státní zastupitelství v Praze, když odmítlo stížnost jednoho z příbuzných obětí.
Proč zabíjel David K.?
Podle policejních dokumentů, které má redakce k dispozici, posílali operátorovi žádost o lokalizaci pracovníci národního operačního centra Policejního prezidia.
To se však k dotazům redakce zachovalo stejně jako pražská policie a také odpovědět odmítlo. „Po konzultaci s kolegy z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, kteří dostali identickou žádost, vám budou odpovídat oni,“ reagoval mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Inspekce doporučila školení
Že však má policie v lokalizaci mobilních zařízení mezery, naznačuje i zpráva Generální inspekce bezpečnostních sborů, která postup při pátrání a následném zásahu proti střelci prověřovala.
Řešila i otázku, jak se právě při lokalizaci vrahova mobilního telefonu postupovalo, a na základě svých zjištění, jak Seznam Zprávy informovaly na začátku letošního srpna, vydala i doporučení, že by policisté měli v této oblasti dostávat pravidelná školení. „GIBS doporučuje provádět pravidelná školení policistů ve vztahu k tomu, jak systém lokalizace mobilních telefonů funguje,“ zaznělo ve zprávě.
Proč GIBS konkrétně toto školení požaduje, nebylo však dosud zcela zřejmé. Když totiž inspekce dala Seznam Zprávám závěrečnou zprávu ke zveřejnění, pasáž týkající se lokalizace telefonů z velké části začernila. Zdůvodňovala to tím, že nechce napříště ohrozit práci policie.
„Zveřejnění této části informace by mohlo být způsobilé ohrozit do budoucna činnost Policie ČR a její schopnost předcházet trestné činnosti, vyhledávat nebo odhalovat trestnou činnost,“ uvedla tehdy vedoucí oddělení vnějších vztahů a legislativy GIBS Natalie Boušková.
Jak se policie ptala
Jak policisté při lokalizaci mobilního telefonu Davida K. postupovali?
Když vycházíme ze zprávy úřadu vnitřní kontroly Policejního prezidia a z dopisu společnosti O2, první žádost o lokalizaci operátorovi poslalo národní operační centrum Policejního prezidia ve 12.51 hodin. Bylo to ve chvíli, kdy policisté v domě ve středočeské Hostouni nalezli mrtvého otce Davida K. Operátor zjistil, že telefon byl aktivní naposledy ve 12.17. Hledaný mladík si jej poté vypnul.
Další dotaz poslala policie ve 13.20. Telefon byl stále vypnutý.
O hodinu později, ve 14.22, zkusil vedoucí směny národního operačního centra na telefon Davida K. zavolat. Zjistil, že už vyzvání, ale nikdo ho nezvedá. Podle materiálu policie o 7 minut později, podle dopisu O2 o 12 minut později, policie požádala o další lokalizaci. Naposledy.
Operátor odpověděl za 3 minuty, že telefon se hlásí ze základnové stanice v ulici Elišky Krásnohorské, což je hned vedle Pařížské ulice nedaleko Staroměstského náměstí. Budova fakulty je od tohoto místa vzdálená 350 metrů vzdušnou čarou. Operátor ji do zaslaného matematického modelu pokrytí signálu touto buňkou nezahrnul. Bylo to už moc daleko.
Všechny dostupné síly - tedy policejní hlídky i zásahová jednotka –, se proto vydaly do uvedené lokality. Policie se operátora už znovu neptala.
První oznámení o střelbě v budově školy pak zaznamenala tísňová linka ve 14.57 hodin.
Jak se policie měla ptát
Když vyšetřovatelé zpětně zjišťovali, kdy si David K. mobilní telefon zapnul, společnost O2 jim odpověděla, že to bylo zhruba hodinu před začátkem střelby. Zjistila to prostřednictvím buňky v ulici Elišky Krásnohorské.
O necelou čtvrt hodinu později, přesně ve 14. 17, se však vrahův telefon přihlásil ve stanici, která je přímo na budově Filozofické fakulty. Pak ovšem přístroj znovu přeskočil na základnovou stanici v ulici Elišky Krásnohorské.
„Uvedené údaje dokládají, že v městské zástavbě se mobilní telefon přihlašuje během několika minut k různým základnovým stanicím,“ vysvětluje v dopise operátor policistům. V centru metropole totiž jednotlivá místa často signálem pokrývá více základnových stanic. Mobilní přístroj pak komunikuje s tou buňkou, která má nejlepší signál. Hrát roli může přitom i to, jak vysoko nad zemí se člověk s mobilním telefonem pohybuje.
Proto společnost O2 v odpovědi pro pražskou policii píše, že přesnější lokalizace se dá ve městech docílit jen opakovanými, rychle po sobě následujícími dotazy po delší časový úsek. Modelová mapa poskytovaná k jedné základnové stanici funguje především na venkově, kde není tak hustá zástavba.
Nemůžeme radit…
Jak přesně by policisté mohli telefon Davida K. lokalizovat, kdyby postupovali podle těchto doporučení, nechce společnost O2 na novinářský dotaz říci.
„Nemůžeme radit policii prostřednictvím médií, jak má plnit často nelehké úkoly a dělat velmi náročnou práci,“ odpověděla Seznam Zprávám mluvčí O2 Veronika Zachariášová.