Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Česká inspekce životního prostředí změnila původně stanovenou výši pokuty pro společnost Precheza, jejíž provoz podle inspektorů ohrozil desítky tisíc obyvatel Přerova.
Za incident z noci z 28. na 29. října 2014 dala nejprve firmě z holdingu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše trest sedmi milionů korun, nyní však její nový verdikt zní na 500 tisíc korun.
Původní pokutu vynesla inspekce v roce 2016, o rok později, po odvolání Prechezy, ji však Ministerstvo životního prostředí vedené tehdy Babišovým podřízeným Richardem Brabcem změnilo na půl milionu.
Tento trest loni zrušil Nejvyšší správní soud, protože rozhodnutí ministerstva nebylo srozumitelné, takže řízení muselo být vedeno znovu. A inspekce, nyní už pod vedením lidoveckých ministrů, vyřkla stejný trest jako ministerstvo v Brabcově éře.
Novou výši pokuty, která není ještě pravomocná, potvrdilo na dotaz Seznam Zpráv Ministerstvo životního prostředí. Proč však byla pokuta opět výrazně snížena proti původnímu verdiktu z roku 2016, nechtějí úřady sdělit.
Precheza – jedna z nejziskovějších firem Babišova Agrofertu – se totiž odvolala i proti tomuto rozhodnutí, a tak záležitost není vyřešena pravomocně. Na to se odvolává zástupkyně mluvčího České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká, když se odmítá k důvodům výše pokuty vyjádřit.
Komentář redakci nedal ani Agrofert. „Stále platí, že probíhající řízení ze zásady nekomentujeme,“ uvedla Adéla Čabayová z tiskového oddělení Babišovy společnosti.
Pokutu pro Prechezu má nyní na stole ministerstvo. Avšak ještě verdikt nevydalo.
„Vzhledem ke složitosti případu Ministerstvo životního prostředí o odvolání ve věci pokuty ve výši 500 000 korun udělené společnosti Precheza nerozhodlo,“ napsala Seznam Zprávám mluvčí ministerstva Lucie Ješátková. Podle ní navíc není v současné době ani jasné, kdy bude o odvolání na ministerstvu vyřešeno.
Havárii, kvůli které padl zmíněný trest, zjistila stanice Českého hydrometeorologického ústavu – v centru Přerova byl těsně půlnoci z 28. na 29. října 2014 překročen hodinový limit oxidu siřičitého šestatřicetkrát, desetiminutový limit dokonce šestačtyřicetkrát.
Stalo se to v době, kdy Precheza, která vyrábí titanovou bělobu, obnovovala po předchozí technologické odstávce výrobu kyseliny sírové. Proto byla logicky také první na ráně, když se začal hledat viník silného znečištění.
Jak se měnila pokuta pro firmu Precheza
- V únoru 2016 udělila Česká inspekce životního prostředí firmě Precheza pokutu ve výši sedmi milionů korun.
- O rok později – v únoru 2017 – pak Ministerstvo životního prostředí v éře ministra Richarda Brabce (ANO) trest změnilo. Precheza podle rozhodnutí měla zaplatit 500 tisíc.
- Firma z holdingu Agrofert však s pokutou nesouhlasila. Podala žalobu. Městský soud v Praze ji však v červnu 2020 zamítl.
- Precheza následně podala kasační stížnost. Nejvyšší správní soud v prosinci 2022 zrušil nejen rozsudek soudu, ale i rozhodnutí ministerstva. Zdůvodnil to tím, že rozhodnutí ministerstva nebylo srozumitelné.
Inspekce životního prostředí navíc tehdy vyhodnotila chování Prechezy jako vědomé ohrožení zdraví obyvatel Přerova, a to – jak uvedla – v čistě ekonomickém zájmu. Výrobu kyseliny totiž firma rozjížděla za nepříznivých rozptylových podmínek.
Havárie se neobešla zcela bez následků, přestože incident se odehrál v noci a většina obyvatel města byla doma. Pomoc však v nemocnici museli vyhledat dva policisté, kteří se při noční službě nadýchali vzduchu nasyceného SO2. Podle diagnózy uvedené v dokumentech jim uniklé látky způsobily popálení a poleptání hrtanu.