Hlavní obsah

Na okraji Prahy řeší černé stavby. Jsou za nimi přední manažeři

Foto: Seznam Zprávy

„Místo činu.“ V pozadí je rozestavený rodinný dům a základová deska.

Přední manažeři významné developerské firmy budují soukromé rodinné domy načerno. V režimu: „nejdřív stavět, až pak řešit povolení“.

Článek

Článek si můžete pustit také v audioverzi.

Na okraji momentálně velmi žádané pražské lokality v Šestajovicích rostou rodinné domy, jejichž majitelé zvolili zcela jiný postup než tisíce řadových stavebníků.

„Nejprve bez povolení pokáceli dřeviny včetně majestátního dubu. Pak načerno udělali základové desky a část inženýrských sítí. Vše se snaží legalizovat zpětně,“ popisuje dění na staveništi v Šestajovicích u Prahy žena, která se od první chvíle s postupujícími stavbami potýká.

Redakce její identitu zná, ale ona sama si nepřála své jméno zveřejnit s odůvodněním, že se obává odvety. Majiteli pozemků, kde se staví, jsou vlivní manažeři jedné z velkých developerských firem.

Foto: Jan Novák, Seznam Zprávy

Vpravo je vjezd k pozemkům, které patří ředitelům developerské firmy

Parcelu o rozloze zhruba čtyři tisíce metrů čtverečních u Klánovického lesa před zhruba třemi lety koupili lidé z top vedení stavební firmy JRD Development, významného hráče v residenčním bydlení.

Parcely v Šestajovicích vlastní podle katastru nemovitostí ředitel akvizic Ladislav Pospíšil, obchodní a marketingový ředitel Pavel Krumpár a partnerka výrobního ředitele Romana Havlíčka, přičemž on sám je v dokumentech veden jako osoba vykonávající stavební dozor.

Jmenovaná trojice manažerů tvoří téměř polovinu nejvyššího vedení JRD Development, avšak firma dává od jejich záležitosti v Šestajovicích ruce pryč. „K této výstavbě se nemůžeme vyjadřovat, protože se nejedná o development JRD, ale o soukromou výstavbu,“ zaslal developer Seznam Zprávám ve vyjádření.

První, co ředitel akvizic Ladislav Pospíšil na svém pozemku v Šestajovicích na jaře 2019 udělal, bylo, že se bez povolení zbavil dřevin. Za nelegální pokácení stromu mu Česká inspekce životního prostředí vyměřila patnáctitisícovou pokutu. V odůvodnění píše, že „protiprávní jednání bylo škodlivé a společensky nebezpečné kvůli nedůslednosti a svévolnosti viníka.“

Na vymýcený pozemek posléze vjely bagry a na části vlastněné partnerkou výrobního ředitele Romana Havlíčka začaly růst základy rodinného domu.

„Opakovaně jsme se obraceli na stavební úřad s dotazem, jestli bylo pro tuto stavbu vydáno povolení, ale žádnou odpověď jsme nedostali,“ popisuje zmíněná žena ze Šestajovic. Říká, že na reakci úřadu čekala velmi dlouho.

„Až po roce jsme se dozvěděli, že stavební úřad stavbu sice zastavil, zahájil řízení o jejím odstranění, ale nakonec ji povolil,“ dodává a ukazuje Seznam Zprávám dokumenty, které to dokazují, včetně dvoutisícové pokuty, již stavební úřad za stavbu bez povolení vyměřil.

Výrobní ředitel Roman Havlíček žádost o rozhovor odmítl. „Není mi znám důvod ani povinnost, abych někomu sděloval informace o mém soukromém životě a soukromých aktivitách,“ napsal redakci v e-mailu.

Stavba ředitele akvizic Ladislava Pospíšila pak začala v Šestajovicích základovou deskou, ke které také chybělo povolení.

Plyne to z dalších dokumentů, které mají Seznam Zprávy ke zmíněnému případu k dispozici. Podle nich stavební úřad v Úvalech černou stavbu na pozemku Pospíšila zastavil a v říjnu minulého roku zahájil řízení o jejím odstranění, nicméně úřednice mají na stole žádost o její dodatečné povolení.

Ladislav Pospíšil sice v SMS reportérovi 20. prosince napsal, že „prosí o zaslání otázek e-mailem nebo SMS“, což se stalo. Dosud ale jeho odpovědi nedorazily.

Na pozemku dalšího manažera Pavla Krumpára pak probíhá demolice budovy, která zde stála, a dělníci tam zatím přivedli vodovodní a kanalizační přípojku. Ani na tu nebylo stavebního povolení, jak potvrzuje vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Brandýs nad Labem Vlastislav Horáček.

„Na tuto přípojku bylo vydáno rozhodnutí, kterým bylo nařízeno tuto jednu přípojku odstranit,“ říká.

Seznam Zprávy se pokusily Pavla Krumpára kontaktovat skrze firmu JRD Development, kde pracuje, ale ani na několikerou žádost o rozhovor nereagoval.

Dalším dokladem, že manažeři významného českého developera zvolili postup „napřed stavět, pak povolení“, jsou ze země trčící elektrokabely a plastové chráničky na pozemcích Pavla Krumpára a Ladislava Pospíšila.

„Když jsme zase žádali stavební úřad v Úvalech o informaci, jestli pro stavbu elektro přípojek na těchto pozemcích bylo vydáno stavební povolení, z odpovědi vyplynulo, že nikoliv,“ říká žena ze Šestajovic nad dalšími dokumenty. „Jestli bude tedy zahájeno řízení o odstranění stavby, nám už přes rok úřad neodpověděl,“ dodává.

Foto: Jan Novák

V pozadí jsou rozestavěné rodinné domy ředitelů významného developera

Problém s komunikací se stavebním úřadem v Úvalech má však i Krajský úřad Středočeského kraje. „Opakovaně jsme vyzvali jak stavební úřad, tak tajemníka Městského úřadu v Úvalech, aby nás informoval o splnění příkazu proti nečinnosti, ani přes urgence jsme ale nebyli informováni,“ sdělil mluvčí Středočeského kraje Adam Junek. Dodal, že příkaz budou urgovat i nadále.

Také Seznam Zprávy se pokusily kontaktovat stavební úřad v Úvalech.

Tamní úřednice Petra Edelmannová, která podle dokumentů většinu agendy kolem staveb manažerů JRD Developmentu vyřizuje a jejíž bývalý manžel část pozemků manažerům prodal, však dva měsíce na opakovaně zasílané otázky neodpovídá.

Redakci odpověděla vedoucí stavebního úřadu Helena Hozmanová a nepřímo potvrdila, že elektro přípojky jsou stále bez povolení a teprve budou součástí řízení o dodatečné povolení stavby rodinného domu Ladislava Pospíšila.

Na otázku, proč má zmíněnou výstavbu na starosti právě Petra Edelmannová, když Šestajovice nespadají do její působnosti, odpověděla, že „nikde není stanoveno, že o věcech týkajících se jedné stavby může rozhodovat více úředníků“.

„Od ředitelů developerské firmy bych očekávala dodržování stavebního zákona a legislativy. Těžko se mohou vymlouvat na jejich neznalost. Podle mě se však jedná o vědomý postup, kdy dobře vědí, že odstraňování černých staveb je u nás vymáháno jen málokdy,“ míní žena ze Šestajovic.

Poznámka: Po vydání textu se redakci ozvala sama společnost JRD a zdůraznila, že nepodporuje jakékoliv jednání svých pracovníků, které by bylo v rozporu s legislativou. „Příslušné pracovníky proto JRD oslovila, aby v případě, že z jejich strany došlo k nějakému pochybení, učinili neprodleně veškeré kroky, které povedou k nápravě současného stavu,“ uvedla za firmu JRD account manažerka Crest Communications Kamila Čadková. Vzhledem k distancování se firmy od počínání jejích manažerů jsme z textu odstranili zmínku o dalších projektech této developerské společnosti.

Související témata:
Šestajovice

Doporučované