Hlavní obsah

Močícím myslivcům sebrala policie mobily. Nepřiměřené, říká advokát

Foto: Profimedia.cz

Policejní odstřel divočáků se odehrává z popudu úřadů: Má zabránit rozšíření prasečího moru. Ilustrační foto.

Vyšetřovatelé pátrají v telefonech po důkazech, jestli močení a rozsypaný prací prášek v lese nebylo cílenou sabotáží odstřelu divokých prasat. Policie zvířata zabíjí kvůli šíření afrického moru.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Kriminalisté se naplno pustili do prošetřování případu myslivců, které podezírají, že na Liberecku záměrně sabotovali policejní odstřel divokých prasat.

Oběma myslivcům, které kamera zachytila při močení na takzvaném vnadišti, vyšetřovatelé podle informací Seznam Zpráv ve středu sebrali mobilní telefony. Snaží se zjistit, jestli myslivci nespáchali trestný čin šíření nakažlivé nemoci zvířat.

Odstřel se totiž odehrává na popud úřadů, má zabránit šíření nebezpečného afrického prasečího moru.

Seznam Zprávy v úterý jako první napsaly, že na místa, kde se divočáci scházejí, někdo nasypal prací prášek. A nainstalovaná kamera navíc vyfotila dva muže, jak na místě močí. Právě lidská moč i prací prášek prasata odpuzují.

Advokát Lukáš Eichinger, který zastupuje jednoho z myslivců, pro Seznam Zprávy informaci o zabaveném mobilu potvrdil. Muž byl podle advokáta ve středu na policii na takzvaném podání vysvětlení. A tam ho kriminalisté - se souhlasem státního zástupce - vyzvali k odevzdání telefonu.

Koordinovaná akce myslivců?

„Vůbec to neodpovídá závažnosti případu. Je to jednoznačně nepřiměřené,“ řekl Eichinger. Trestný čin šíření nakažlivé nemoci mohou soudy v krajním případě potrestat šesti měsíci až třemi lety vězení.

Policisté se nyní zřejmě snaží zjistit, jestli v mobilech myslivců nezůstala komunikace, která by dokazovala, že močení a sypání prášku bylo cílenou akcí k odlákání divočáků. Tak, aby jich policejní odstřelovači zabili co nejméně.

Podle advokáta Eichingera ale nedává smysl stavět podezření na tom, že se někdo v lese vymočil. „Touhle optikou jsou vlastně podezřelí všichni, kdo se v tom lese vyčurali. Nebo tam nechali vyčurat svého psa,“ dodal advokát.

Od loňska ulovili myslivci ve dvou revírech stovky prasat, u žádného se nákaza neobjevila.

Myslivci speciální policejní odstřel kritizují. Vadí jim, že je státní instituce do plánování akce nezapojili. Šéf Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota si v rozhovoru pro Seznam Zprávy postěžoval, že jim úřady jen nadiktovaly, co mají udělat. „Samozřejmě se to mohlo udělat účinněji a daleko levněji. Ale je potřeba o tom diskutovat. Ne, že to někdo nařídí, aniž by se v problematice orientoval,“ řekl Janota.

Odstřelové akce se na Liberecku a Jablonecku účastní přibližně 70 policistů. Do zdejších lesů je prostřednictvím vlády povolala Státní veterinární správa, protože mor se šíří v blízkosti tamních revírů. Akce začala 4. listopadu, má trvat asi šest týdnů.

Doporučované