Hlavní obsah

Mlha okolo billboardového bosse. Stopy vedou ke slovenské mafii a změně jména

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Takto se nechal Anton Fischer vyfotografovat u benzinové pumpy loni v září při rozhovoru pro Seznam Zprávy. Jmenoval se dříve jinak?

Životopis stíhaného majitele sítě billboardů Antona Fischera má rozsáhlá bílá místa. Jihočeské úřady mají nyní na stole informace, které naznačují, že se mohl pohybovat ve slovenském podsvětí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Provozovatel celorepublikové sítě nelegálních billboardů Anton Fischer je od loňského listopadu trestně stíhán pro vydírání, loupež, výtržnictví a omezování osobní svobody. Měl už řadu potyček s lidmi, kterým jeho styl podnikání vadí. Ovšem během vyšetřování tohoto případu se objevují ještě závažnější informace o nikdy nepopsané minulosti tohoto jihočeského byznysmena slovenského původu.

Podle informací Seznam Zpráv Okresní státní zastupitelství v Českých Budějovicích na konci minulého týdne obdrželo přípis, který upozorňuje na to, že Fischer je patrně ve skutečnosti Anton Cvešper. A pod tímto rodným příjmením se na Slovensku před dvaceti lety v rámci mafiánského klanu „takáčovců“ zapojil do tehdejší série únosů a vražd (viz infobox „Anton Cvešper: aktér mafiánských únosů a vražd“).

Slovenské úřady tehdy Cvešpera, který krátce po zadržení získal pozici chráněného svědka, dle dobových zpráv ukryly pod novou identitou na neznámém místě. Nic bližšího o něm a jeho osudu od té doby nevěděli ani slovenští novináři.

Nápadné shody nejen ve vzhledu, ale i v dalších znacích a datech mezi Fischerem a Cvešperem si během vánočního pobytu v Bratislavě podle svého vyprávění náhodně všiml pražský protibillboardový aktivista Adam Hromas, jenž Fischera osobně zná a už předloni na něj podával trestní oznámení.

Rodina Cvešperových totiž na Slovensku rovněž podniká v oblasti billboardů, přičemž lehké konstrukce umístěné kolem tamních silnic svým vzhledem nápadně připomínají ty Fischerovy. Kontrolka se prý u Hromase naplno rozblikala, když u starého článku na jednom ze slovenských webů spatřil i fotku Antona Cvešpera.

„S osobou vystupující jako Anton Fischer jsem osobně přišel do kontaktu během vícero incidentů souvisejících s rozmisťováním nelegálních reklam a navazujících přestupkových řízení, a to v období od května 2022 do června 2024. Potvrzuji, že se s jistotou jedná o stejnou osobu, která je zachycena na fotografii staršího data jako Anton Cvešper,“ uvedl pro Seznam Zprávy vystudovaný právník Hromas, který obratem poslal i zmíněný přípis dozorujícímu státnímu žalobci do Českých Budějovic Marku Stehlíkovi. Seznam Zprávy mají kopii k dispozici.

Nejde ale jen o vzhled. Seznam Zprávy při prohlížení katastru nemovitostí narazily i na některé realitní transakce na jihu Čech, kterých se vedle Antona Fischera účastnila i zmíněná rodina Cvešperových z Bratislavy (viz infobox „Cvešper a Fischer v datech“). Šlo mimo jiné o převod rodinného domu v roce 2021 na bratra Antona Cvešpera. S tím redakce i krátce hovořila, byl ale ochoten se bavit jen pod podmínkou anonymity.

Anton Cvešper: Aktér mafiánských únosů a vražd

6. června 2004: Dvě vraždy pod Přístavním mostem

Pod bratislavským Přístavním mostem byl dávkou ze samopalu nezjištěného pachatele zavražděn Peter Havasi zvaný „Havel“ a jeho řidič a bodyguard Gejza Veszprémi. Z rozsudku bratislavského soudu vyplynulo, že úkolem Antona Cvešpera v rámci organizované skupiny, která akci připravovala, mělo být sledovat pohyb Havasiho vozu Porsche Cayenne. Informace před chystanou vraždou předával kumpánům Patriku Vadašičovi a Mariánu Gaálovi.

Foto: Archiv, Seznam Zprávy

Výňatek z anonymizovaného rozsudku odvolacího soudu v roce 2016. Anton Cvešper se při popisu trestného činu skrývá pod kódem Q. R.

Identitu se Seznam Zprávy pokusily ověřit i s využitím nástroje Pimeyes.com, který pomocí algoritmů založených na strojovém učení indexuje a prohledává databázi na internetu veřejně dostupných fotografií. Specializuje se na vyhledávání obličejů.

Po nahrání nových fotek Antona Fischera (z roku 2023) systém mezi miliardami možných snímků nalezl jedinou shodu, a to tři varianty asi dvacet let staré fotografie Antona Cvešpera zveřejněných na webu slovenských médií. Přestože se nejedná o stoprocentní důkaz, je to další důležitá indicie, že vizuální podoba není jen zdánlivá. Systém jinými slovy říká, že ze všech dostupných tváří se ty na nových Fischerových fotkách podobají právě té Cvešperově.

Foto: Seznam Zprávy

Na levé fotce je chráněný svědek ze slovenských kriminálních kauz Anton Cvešper, fotografie pochází z období kolem roku 2005. Na pravé je trestně stíhaný podnikatel Anton Fischer, majitel české sítě billboardů. Snímek je z roku 2023, byl pořízen aktivistou Adamem Hromasem při přestupkovém řízení u Městského soudu v Říčanech.

Vedle toho Seznam Zprávy disponují i svědectvím člověka, který v roce 2010 Antona Cvešpera viděl v bratislavské soudní síni, když chráněný svědek během jednání po čase odložil kuklu. „Muže na uvedené fotografii znám jako Antona Cvešpera, osobně jsem ho viděla v roce 2010, myslím, že v listopadu, na jednání u Okresního soudu Bratislava 1 ve věci případů vražd Petra Havasiho a Karla Patasyho staršího a případu braní rukojmí, na kterém vypovídal v postavení svědka,“ říká Júlia Mikolášiková, která tehdy případ sledovala jako novinářka. A ve svém názoru se prý utvrdila ve středu, když Fischera na vlastní oči viděla v Praze.

„Je to výmysl nějakého aktivisty“

Anton Fischer ale ještě v pondělí v rozhovoru pro Seznam Zprávy opakovaně odmítl, že by s uvedeným Cvešperem měl cokoliv společného. Fotografie prý mohly být upraveny umělou inteligencí, byť stará fotografie byla publikována v době, kdy umělá inteligence neexistovala.

„Vůbec nevím, o čem hovoříte. Je to nějaká blbost, kterou vymyslel nějaký aktivista,“ reagoval na otázky redakce opakovaně Fischer.

Ovšem o několik dnů dříve pro Český rozhlas, se kterým Seznam Zprávy na ověřování některých informací spolupracovaly, údaje o Cvešperovi takto nepopřel. Redaktorovi dokonce vyhrožoval, že pokud budou zveřejněny, může to pro něj mít i trestněprávní následky. „Jsou určité věci, které podléhají utajení. Vy se mě na ně nemáte ptát, vy o nich ani nemáte psát. Počítejte s tím, že pokud chcete v tomto pokračovat, tak budu rovnou kontaktovat lidi v Praze na policejním prezidiu a zahájí se řetězec proti vám,“ prohlásil na záznamu Fischer.

Seznam Zprávy z důvěryhodných zdrojů nicméně zjistily, že trestně stíhaný Anton Fischer v Česku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ aktuálně –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ žádnou speciální policejní ochranu, o které v náznacích mluví, nemá. Pokud by skutečně šlo o Antona Cvešpera, mohl o ni kvůli své nové trestné činnosti už přijít.

Mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán na přímý dotaz uvedl, že se k otázce ohledně Fischerovy (či Cvešperovy) ochrany nemůže vyjádřit, protože se týká konkrétní osoby.

„V obecné rovině, co se týče informací o tom, zda Policie ČR poskytuje někomu jakoukoliv formu ochrany, toto minimálně z taktických důvodů nikdy nekomentuje,“ uvedl. „Orgány činné v trestním řízení, včetně policie, postupují nezávisle a na podkladě objektivních skutečností, proto jakékoliv zaštiťování se policejním prezidiem ve vztahu k trestnímu řízení je zcela mimo realitu,“ doplnil ovšem také mluvčí prezidia Bocán.

Kdo páchá trestnou činnost, o ochranu může přijít

  • Ochranu svědků řeší v Česku speciální zákon z roku 2001.
  • Celý program na ochranu svědků je obestřen tajemstvím, ale klíčovou roli v něm sehrává Útvar speciálních činností na Policejním prezidiu.
  • Na mezinárodní úrovni probíhá reciproční spolupráce. Tudíž člověk, který je zařazen do programu na ochranu svědků na Slovensku, po získání nové identity může žít i v jiných zemích.
  • Ovšem jakýkoliv chráněný svědek může být z programu vyřazen, pokud poruší podmínky ochrany. Jedním z klíčových důvodů pro vyřazení je situace, kdy začne páchat trestnou činnost. V zákoně se mluví přitom o tom, že taková situace nastane, kdyby se tato chráněná osoba „v době, po kterou jí je poskytována zvláštní ochrana a pomoc, dopustila jednání odůvodňujícího její trestní stíhání pro úmyslný trestný čin”.
  • Na Slovensku by o vyřazení z programu musela jednat tamní zvláštní komise, která je pro tyto účely ustanovena. Tyto informace ale nejsou nikdy zveřejňovány.

Seznam Zprávy po Antonu Fischerovi kromě jiného žádaly, ať detailně popíše, čemu se na Slovensku v mladším věku věnoval, předloží nějakou svou starší fotografii a navrhne důvěryhodnou osobu, která může dosvědčit, že se vždycky jmenoval Anton Fischer. Billboardový boss ale nic takového redakci ani po urgenci neposkytl, byť původně přislíbil, že k věci sám „zavolá“.

„Výměnný pobyt…“

Fischerova nejasná minulost přišla na přetřes již loni v září, kdy Seznam Zprávám –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jako prvnímu médiu v Česku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ poskytl Anton Fischer rozhovor, v němž mimo jiné sliboval, že své billboardy, jichž má prý asi 1500, do konce letošního roku zlegalizuje. Překvapivá byla již skutečnost, že odmítl focení, navrhoval fotku jen v kukle, nakonec souhlasil pouze se snímkem z profilu.

Bez bližších podrobností Fischer tehdy uvedl, že na Slovensku byl kdysi státním zaměstnancem, přičemž prý působil mimo jiné i u policie. „Bylo to širší,“ uvedl nejednoznačně. „A v rámci určitého výměnného pobytu jsem se ocitl v roce 2005 v Čechách. I s manželkou a malým synem. A už jsme tady zůstali,“ řekl také. V počátku v Česku prý podnikal jen prostřednictvím manželky, protože on sám nemohl.

Právě na začátku roku 2005 byl přitom zmíněný Anton Cvešper spolu se svými kumpány zadržen, když jim po předchozích vraždách nevyšel jeden ze dvou únosů. Hned vzápětí byl Cvešper obviněn z trestné činnosti. Jak už bylo řečeno, podařilo se mu vyhnout dalšímu stíhání a patrně i vězení, když získal pozici chráněného svědka a novou identitu.

Slovenská média později v této souvislosti poukázala na to, že Cvešper měl velmi mocného rodinného příslušníka mezi funkcionáři slovenských bezpečnostních složek. Cvešperův švagr Peter Krajíček to dotáhl až na ředitele tamního protimafiánského útvaru (Úřad boje proti organizované kriminalitě), posléze působil jako náměstek u slovenské tajné služby SIS, byl i náčelníkem bratislavské městské policie a naposledy působil coby diplomat na slovenské ambasádě v Praze.

Cvešper a Fischer v datech

2004

  • Anton Cvešper, jenž se v Bratislavě oficiálně živí coby instruktor potápění (firma Profi Diver), se v organizované skupině podílí na dvojnásobné vraždě pod Přístavním mostem a únosu čínského podnikatele.

2005

  • Anton Cvešper se podílí na další vraždě v Bratislavě a neúspěšném únosu v Košicích, po zadržení čelí trestnímu stíhání, ovšem získá status chráněného svědka.
  • Do Česka se s rodinou ze Slovenska stěhuje Anton Fischer (jeho oficiálně zapsané datum narození se od Cvešperova liší přesně o dva měsíce), údajně bývalý státní zaměstnanec.
  • Rodinní příslušníci Antona Cvešpera z Bratislavy v Břeclavi zakládají firmu Trio Centrum.

„…aby si zachránil kůži“

Cvešperovo „korunní svědectví“ nakonec slovenským orgánům zásadně nepomohlo. Kumpáni obžalovaní z vražd Marián Gaál a Patrik Vydašič byli po několika letech osvobozeni, když soud už v první instanci konstatoval, že svědectví Antona Cvešpera je „absolutně nevěrohodné“.

„Tento svědek (Anton Cvešper) tak zřejmě vypovídal jen proto, aby si ‚zachránil kůži‘, jelikož byl přichycený přímo při trestné činnosti a hrozilo mu uložení vysokého trestu,“ píše se v rozsudku prvoinstančního soudu z prosince 2013, který mají Seznam Zprávy k dispozici. Cvešperova slova nepotvrdil už nikdo jiný. Soud třeba vyloučil, že vražda Karola Patasyho staršího se mohla uskutečnit, jak Cvešper popsal. To spíše prý mohl být vrahem on sám.

Obdobně se nad korunním svědkem Cvešperem v roce 2016 pozastavil i bratislavský odvolací soud. „Anton Cvešper byl mimořádně problémový člověk, jenž rád a soustavně vyvolával problémy, které následně řešil zejména násilnou činností. Jeho činnosti se nedají nazvat pololegálními, protože byly za hranicí legálnosti,“ píše se v tomto rozsudku.

Informace o údajné Fischerově temné kriminální minulosti získaly Seznam Zprávy už před několika týdny od lidí z českých bezpečnostních složek. Ovšem bez bližších informací.

Každopádně není jasné, zda výše zmíněnými informacemi, které ukazují, že Fischer může být svému okolí daleko nebezpečnější, než se doposud vědělo, disponoval i českobudějovický soud, který v prosinci rozhodoval o tom, zda má být Anton Fischer vzat do vazby. Jednání před Vánoci popsal pro Seznam Zprávy sám jihočeský podnikatel, když také přiznal, že strávil jeden den v cele předběžného zadržení.

„Po čtyřech hodinách soud dospěl k závěru, že důvody k vazbě nejsou. Momentálně jsem tedy vyšetřován na svobodě, budu určitě s policií spolupracovat,“ uvedl Fischer.

Foto: Archiv Adama Hromase

Ještě jedna fotografie Antona Fischera pořízená aktivistou Adamem Hromasem v roce 2023 při přestupkovém řízení v Říčanech.

Nová podezření? Bez komentáře

Seznam Zprávy žádaly českobudějovické úřady, aby sdělily, zda mohou být nové pochybnosti ohledně Antona Cvešpera důvodem pro opětovné posouzení celého případu billboardového bosse.

„Ke konkrétním osobám se policie nikdy nevyjadřuje,“ reagoval Jiří Matzner, vedoucí tiskového odboru jihočeského policejního ředitelství. A stejně vyhýbavě odpověděl okresní státní zástupce v Českých Budějovicích Ivo Dvořák: „Přípravné řízení vedené podle trestního řádu je řízením neveřejným. K vámi požadovaným informacím se tak není možno vyjádřit.“

Anton Fischer, který byl v Česku již dvakrát odsouzen a nyní je v podmínce se zákazem podnikání, v rozmisťování svých vesměs nelegálních billboardů zjevně pokračuje dál. A to vlastnoručně. Jakub Dedek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ někdejší zastupitel Moravskoslezského kraje za Piráty –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ se s ním dokonce na konci minulého týdne honil v ulicích města.

Jak pro Seznam Zprávy sám popsal, Fischer po Ostravě jezdil s přívěsem, na kterém měl naloženo deset nových billboardů. Nakonec ujel ještě před příjezdem policie, když projel jednou z křižovatek na červenou.

„Ano, byl to on –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ holohlavý muž, hovořící slovensky. Při montáži billboardu úkoloval ještě jednoho člověka. Když jsem za ním po silnici jel a snažil se jej dohnat, jednu chvíli mě vybržďoval a začal na mě s přívěsem i couvat,“ popsal Dedek redakci svou aktuální příhodu s podnikatelem, jehož minulost je obestřena tajemstvím. I Jakub Dedek se rozhodl na něj podat trestní oznámení a je prý připraven i před soudem svědčit.

Ve spolupráci s Pavlem Kasíkem a Jankem Kroupou.

Doporučované