Hlavní obsah

Advokáti v kauze Šnajdr mohli u výslechu lhát. Obvinění ale unikli

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek podal v případu stížnost.

Státní zástupce znovu rozhodl o stížnosti, kterou podali proti svému stíhání dva advokáti. Byli obviněni, jelikož podle policie nemluvili při výslechu pravdu, aby pomohli exposlanci ODS Marku Šnajdrovi. Žalobce jim teď vyhověl.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) se podařilo zvrátit trestní stíhání dvou advokátů obviněných za to, že se podle policie při výslechu snažili pomoct bývalému poslanci a jeho spolustraníkovi Marku Šnajdrovi.

Blažek nejdříve letos na konci února uspěl se svojí stížností, kterou podal k Nejvyššímu soudu ve prospěch Petra a Renaty Svatošových. Po rozhodnutí tohoto soudu se pak musel žalobce Zdeněk Matula znovu zabývat stížností, kterou advokáti proti svému stíhání podali.

A nyní jim státní zástupce vyhověl. „V intencích rozsudku Nejvyššího soudu jsem jim vyhověl a věc týkající se dvou podezřelých jsem odložil,“ potvrdil Seznam Zprávám Matula.

Trestní stíhání Petra a Renaty Svatošových tím tak skončilo. „S klienty jsem možnost vyjádření probíral a nepřejí si, abych cokoliv komentoval,“ uvedl jejich advokát Tomáš Gřivna.

Vyšetřovatelé vinili právníky – manžele Petra a Renatu Svatošovy – z toho, že nemluvili u výslechu na policii záměrně pravdu, aby tím pomohli Šnajdrovi i spoluobviněné, exředitelce Fakultní nemocnice Bulovka Andree Vrbovské. A navíc Petru Svatošovi policie přičítala, že pozměnil důležitý dokument, který se jmenoval „Prohlášení MUDr. Andrey Vrbovské ze 8. 8. 2017“ a který mohl podle detektivů ovlivnit vyšetřování.

„Jeho antedatováním verifikoval neodpovídající datum vzniku listiny,“ uvedli detektivové do usnesení o zahájení trestního stíhání.

Jenže podle Nejvyššího soudu byli oba advokáti tehdy už minimálně rok policií prověřováni. Tedy byli v pozici podezřelých. A zákon podle soudu říká, že v takovém případě nemuseli mluvit pravdu, pokud by jim tím hrozilo trestní stíhání.

Týkalo se to případu Marka Šnajdra a nákupu lineárních urychlovačů Fakultní nemocnice Bulovka za 160 milionů korun. Podle policie bylo v této zakázce připraveno až 10 milionů korun na korupci, Marku Šnajdrovi vyšetřovatelé připisují v obvinění přijetí úplatku ve výši 50 tisíc korun.

V kauze už detektivové uzavřeli prověřování a začalo seznamování se spisem.

Kauzy Fakultní nemocnice Bulovka

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu se zabývali několika větvemi případu:

  1. Kvůli ovlivnění dvou veřejných zakázek (na úklid a vjezdový systém) byla podána obžaloba na sedm lidí a tři firmy. Tři obvinění již uzavřeli se žalobcem dohodu o vině a trestu, kterou schválil i soud.
  2. V případu zakázky Ministerstva vnitra (simulace leteckých zásahů) navrhli policisté státnímu zástupci, aby podal obžalobu. Žalobce Zdeněk Matula však na začátku roku 2024 vrátil případ zpět policii. Zdůvodnil tento krok tím, že se v něm objevily nové důkazy.
  3. Také v části případu týkající se zakázky na stravování pro Nemocnici Na Františku byla podána obžaloba. Případem se zabývá Obvodní soud pro Prahu 1.
  4. V poslední větvi kauzy, v níž je obviněn třeba exposlanec Marek Šnajdr, se mohou obvinění a jejich advokáti seznámit se spisem.

Doporučované