Článek
Čtyřiatřicetiletý Jan Darmovzal z Břeclavi zmizel před sedmi měsíci během cesty po Venezuele. Od té doby s ním nikdo z České republiky nemluvil. Ministerstvo zahraničí nově uvedlo, že o něm konečně získalo aspoň neoficiální informace.
„Víme poměrně čerstvě, že žije a kde se nachází. Bohužel stále platí, že se nám ani po těch sedmi měsících nepodařilo zkontaktovat ho osobně. Navzdory tomu, že na to podle Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích máme právo,“ sdělil Seznam Zprávám mluvčí ministerstva Daniel Drake.
Případem ve Venezuele vězněného Čecha se zabývá nový díl publicistického pořadu Terén Kristiny Cirokové.
Venezuelský režim v polovině loňského září oznámil, že Jana Darmovzala zadržel v souvislosti s pokusem o politický převrat a vraždu několika představitelů státu, včetně prezidenta Nicoláse Madura. Důkazy, které tamní úřady předložily, jsou ale přinejmenším sporné.
Podle českého Ministerstva zahraničí se ve skutečnosti Jan Darmovzal stal obětí Madurova autoritářského režimu. „Nemáme žádné důkazy o tom, že by se český občan dopustil plánování činu, ze kterého je obviněn,“ uvedl k tomu mluvčí s tím, že podle všeho je „evidentní“, že se státu hodil do jeho propagandistické historky.
Reportérka Seznam Zpráv je v kontaktu s otcem Jana Darmovzala. Rodiče nechtějí mluvit do médií, aby synovi nepřitížili. Redakci ale poskytli videa a fotografie z cesty, které Jan Darmovzal v zemi pořídil, než ho zatkla venezuelská kontrarozvědka. Materiály našli v jeho cloudovém úložišti a díky tomu tak mohli zmapovat celou jeho cestu den po dni.
Do jihoamerické země se Jan Darmovzal vypravil sám, což bylo u něj normální. Procestoval do té doby tímto způsobem mnoho jiných států.
Unikli jen o vlásek
Nově se ukazuje, že Jan Darmovzal nemusel být jediným Čechem, který skončil ve venezuelském vězení. Zhruba o týden později zatkla tamní kontrarozvědka i pětici turistů z Brna. Radek Ceyp ve videoreportáži vypráví, jak to probíhalo.
„Naložili nás všechny s ozbrojeným doprovodem do aut a odvezli na výslechy někam do sklepení v budově kontrarozvědky,“ popisuje cestovatel, který s dalšími kamarády většinu pobytu trávil v amazonské džungli.
Vojenská kontrarozvědka Čechy zadržela dokonce dvakrát po sobě. Nakonec je ale vojáci v kuklách a se samopaly v rukou odvezli na hranice a ze země pouze vyhostili. Na rozdíl od Jana Darmovzala měli štěstí.
„Pořád chtěli vědět, jestli máme nějaký vojenský výcvik,“ vzpomíná na výslechy Radek Ceyp.
Jan Darmovzal takový výcvik za sebou má. Je členem aktivní zálohy, konkrétně 43. výsadkového pluku. Podle bývalého ministra financí Ivana Pilipa, který dnes působí v institutu CASLA, jenž se zaměřuje na podporu demokratických změn v zemích Latinské Ameriky, to byla jeho smůla.
„Protože ten režim to nějakým způsobem zjistil, ať už předem nebo po zatčení z jeho telefonu, a tím jakoby získal argumenty, že je to někdo navázaný na ozbrojené síly,“ míní Ivan Pilip.
Kde přesně je Jan Darmovzal uvězněný? A co o tom místu řekl Američan, který tam byl s ním? Podrobnosti se dozvíte v reportáži.
Terén

Publicistický pořad Kristiny Cirokové.
Doba, ve které žijeme, osobnosti, které ji formují, politika, která ji rámuje. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #teren nebo na e-mail: kristina.cirokova@sz.cz.
Sledujte ZDE.