Článek
Hlavní obžalovaný ve druhé větvi miliardového případu tunelování Metropolitního spořitelního družstva, svého času největší tuzemské kampeličky, zmizel z dosahu úřadů.
Třiašedesátiletý Jiří Liška nepřišel na jednání v soudním procesu, kde mu hrozí vysoký trest. Naposledy přes svého obhájce vzkázal, že má zdravotní problémy, soudce Miroslav Rakosník jednání odročil na neurčito.
„Aktuální pobyt obžalovaného není znám, ani to, zda pobývá na území České republiky či v zahraničí,“ potvrdil pro Seznam Zprávy Liškovo zmizení žalobce David Ešner, který případ dozoruje.
Tři zdroje Seznam Zpráv obeznámené s případem pak uvedly, že po Liškovi pátrají policisté a že už na něj vydal Městský soud v Praze zatykač.
Oficiálně to však soud ani policie nepotvrdily.
„K probíhajícímu trestnímu řízení neposkytnu žádné informace,“ řekl Seznam Zprávám soudce Rákosník a mluvčí soudu Adam Wenig reagoval podobně. „Zda byl na obžalovaného vydán zatykač, soud komentovat nebude,“ odepsal na otázku redakce.
Podrobnosti o pátrání po Liškovi pak odmítli uvést jak mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej, tak mluvčí Policejního prezidia David Schön.
Po vydání článku se však Jiří Liška redakci ozval. Poslal e-mail. V něm mimo jiné uvedl, že k soudu nepřišel jen kvůli svým zdravotním problémům. „Jsem v České republice, jsem nemajetný důchodce a potřebuji intenzivní zdravotní péči, Karibik je pro mladý a bohatý a je tam vedro,“ napsal Seznam Zprávám Liška.
Metropolitní spořitelní družstvo platilo svého času za velmi solidní záložnu prověřenou třinácti lety na trhu, měla 14 tisíc klientů a nejvyšší úroky na trhu. Jenže pak mu v roce 2013 policie zmrazila peníze na účtech a postupně odkrývala, jak v poslední fázi kampelička fungovala.
Za prvé se ukázalo, že z kampeličky byly zpronevěřeny peníze, celkem 1,37 miliardy korun, a za to byla skupina lidí obžalována v únoru 2017.
Jiří Liška, po němž nyní policie pátrá, je hlavním aktérem další části vyvádění peněz. Kampelička totiž účelově půjčovala peníze firmám, které za úvěry jednak ručily pozemky ohodnocené nepravdivými posudky na stamiliony a také většinu půjček nikdy nesplatily.
Majitelé firem byli podle závěrů vyšetřování nastrčení lidé, kteří byli později obžalováni. Řada z nich při vyšetřování uvedla, že právě Liška tunelování organizoval. Jedním z těchto lidí byl i bývalý několikanásobný mistr republiky v jachtingu David Křížek. Za mřížemi si v této kauze odseděl třetinu z pětiletého trestu.
Kdo je podnikatel Jiří Liška?
V současné době třiašedesátiletý podnikatel Jiří Liška na začátku devadesátých let spoluvlastnil s miliardářem Pavlem Tykačem firmu Hot Line. Média o něm ve druhé polovině 90. let psala v souvislosti s pádem zlínské Foresbank. A média rovněž v té době uváděla, že stál za čtyřmi podnikateli, kteří v letech 1995 a 1996 darovali ODS dvanáct milionů korun. Mezi roky 1997 a 1998 seděl v představenstvu ústecké společnosti Spolchemie.
Jenže samotný Jiří Liška nakonec i přes tato svědectví nebyl obžalován kvůli organizování trestné činnosti. Ale proto, že podle závěru vyšetřovatelů také spáchal úvěrový podvod.
Podle obžaloby si vzal úvěr ve výši zhruba 70 milionů. Za něj ručil pozemkem, který znalec ocenil na 145 milionů, ale podle policistů měl hodnotu jen pěti milionů.
Doplnili jsme reakci Jiřího Lišky, která přišla po publikování článku.