Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Plat čtvrt milionu měsíčně. Plus hrazené ubytování, auto, notebook, mobil.
Jeden z členů nejvyššího vedení záchranného hasičského sboru měl loni celkový příjem vyšší než většina ministrů. A to hlavně díky osobnímu ohodnocení a odměnám, které v třímilionovém ročním platu činily celkem 900 tisíc.
Údaje vycházejí z přehledu platů ve státní správě, jenž pravidelně zveřejňuje projekt Hlídač státu na základě žádostí o informace, které posílá na všechny instituce. Ministři podle tohoto srovnání brali loni kolem 220 tisíc měsíčně.
Kdo je tím nejlépe odměňovaným manažerem sboru, nechtějí u hasičů konkrétně říci. Ačkoli by se dalo předpokládat, že se jedná o nejvyššího šéfa - generálního ředitele Vladimíra Vlčka.
„Informace o odměňování a platech jednotlivých příslušníků a zaměstnanců Hasičského záchranného sboru ČR neposkytujeme, neboť se jedná o interní záležitosti sboru,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Pipiš, která sděluje informace a postoje sboru i jeho ředitele.
Na přímý dotaz, jestli on je tím nejlépe placeným hasičem, Vladimír Vlček neodpověděl.
Databáze Hlídače státu je pak anonymní, neobsahuje konkrétní jména. Hasičský manažer s nejvyšším příjmem je v ní - na základě odpovědi samotných hasičů na žádost o poskytnutí výše platů - uveden jako „Vedoucí pracovník č. 1“. I to by tedy ukazovalo, že jde o generálního ředitele.
Manažeři označení jako číslo 2 a 3 měli loni roční plat přibližně o milion nižší než tento „Vedoucí pracovník č. 1“. Jejich plat měsíčně činil mezi 120 až 130 tisíci a na odměnách si přišli průměrně na 40 tisíc korun měsíčně.
Odbory: A co řadoví hasiči?
Aktuální soupis platů u hasičů nazlobil odboráře, kteří pravidelně vyjednávají s Ministerstvem vnitra o navýšení platů hasičů i policistů.
Hlavně díky tlaku policistů a jejich protestu si tyto složky vymohly od letošního roku 2500 korun navíc. Což například u policistů pomohlo, aby plat nastupujícího příslušníka překonal hranici 30 tisíc. Hasiči jsou na tom podobně.
„Já jsem z té sumy 900 tisíc na odměnách a osobním ohodnocení překvapený. Podle mě je to až skoro výsměch řadovým hasičům,“ řekl Martin Nedvěd, šéf pražské odborové organizace hasičů.
Odborářům vadí, že mnozí hasiči, kteří denně zasahují v terénu, mají k platu navíc často jen pár stovek. A že při vysoké inflaci jim v minulých letech příjmy reálně klesly, zatímco „Vedoucímu pracovníkovi č. 1“ stoupaly díky statisícovým bonusům.
Mimochodem, podle čerstvé analýzy srovnávající platy vojáků, policistů a hasičů mají právě hasiči relativní dobré peníze - ale má to i druhou stránku. „Finanční ohodnocení hasičů je celkem vysoké, je však z velké části způsobeno vysokým objemem hodin služební pohotovosti a přesčasů,“ stojí v dokumentu zpracovaném vládním analytickým útvarem. Šedesát procent hasičů podle materiálu takto odslouží 240 hodin měsíčně.
Odměny za soustavné nasazení
V roce 2021, jak opět ukazuje přehled platů, bral nejlépe odměňovaný hasič 182 tisíc měsíčně. V polovině tohoto roku nastoupil do pozice generálního ředitele Vladimír Vlček. V dalším roce to bylo 236 tisíc korun (to už je příjem přiřazený „Vedoucímu pracovníkovi č. 1“, to znamená pravděpodobně Vlčkovi) a v roce 2023 pak 252 tisíc měsíčně.
„Já nemám nic proti tomu, aby vysocí manažeři byli dobře placeni. Ale o takovém růstu příjmů si mohou nechat řadoví hasiči jen zdát,“ prohlásil Aleš Lehký, předseda Unie bezpečnostních sborů, která sdružuje policisty, hasiče nebo příslušníky Vězeňské služby.
Odborář Lehký také kritizuje vysoký příjem „Vedoucího pracovníka č. 1“ i kvůli srovnání s platem policejního managementu, kde byl nejvyšší plat v roce 2023 o 400 tisíc nižší než u hasičů. Policejní sbor je přitom čtyřikrát větší. Pro přesnost je nutné uvést, že loni se už maximální příjem u hasičů i v policii vyrovnal - dosáhl tří milionů.
Generálnímu řediteli hasičů schvaluje odměny ministr vnitra Vít Rakušan. Podle jeho tiskového odboru dostal Vlček v posledních dvou letech bonusy za „soustavné mimořádné nasazení, vedení, legislativní činnost, finanční zabezpečení a mezinárodní aktivity ve prospěch hasičského záchranného sboru“.
Mimo jiné za nasazení při povodních v Česku a živelních katastrofách v zahraničí, zajištění financování platů a peněz na provoz hasičského sboru, koncepci letecké záchranné služby, získání evropských grantů, přípravu koncepcí a vyhlášek, spolupráci se zahraničím nebo za nastavení systému pomoci Ukrajině.