Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Člen nejužšího vedení Českých drah Lukáš Svoboda usiluje o očistu svého jména před Nejvyšším soudem ČR.
Jak zjistily Seznam Zprávy, člen představenstva a finanční ředitel této státem vlastněné železniční firmy podal dovolání, kde se domáhá zvrácení už pravomocného rozsudku. Na jeho základě byl nedávno v civilním řízení odsouzen k náhradě škody, kterou podle soudu způsobil předchozímu zaměstnavateli, což byla Česká pošta.
Informaci o dovolání coby mimořádném opravném prostředku lze vyčíst z aplikace InfoSoud (dovolání bylo podáno skrze prvoinstanční Obvodní soud pro Prahu 6) a potvrzuje ji i sám Svoboda.
„Dovolání bylo podáno 8. října, v návaznosti na to jsem uhradil i příslušný soudní poplatek,“ uvedl topmanažer ČD na dotaz redakce. Více se ale k řízení nechce vyjadřovat.
Nejvyšší soud podle mluvčího Václava Vlčka však zatím ještě toto dovolací řízení ve své databázi neeviduje. „Řízení je u Nejvyššího soudu zahájeno předložením procesního soudního spisu,“ podotkl k proceduře Vlček.
Lukáš Svoboda byl letos v červenci Městským soudem v Praze odsouzen pro vědomou nedbalost k uhrazení škody přes půl milionu korun. I s úroky nakonec musel zaplatit České poště 826 tisíc korun.
Škodu, jak v srpnu popsaly Seznam Zprávy, způsobil podle soudu svou nedbalostí v roce 2017. Z písemného rozsudku vyplývá, že v roli zastupujícího šéfa finanční divize České pošty tehdy vyhověl internetovým podvodníkům a přiměl své podřízené, aby jim poslali požadované peníze. Šlo o 47 tisíc eur, v přepočtu přes jeden milion korun.
Naléhavá prosba podvodníka
Kyberútok se odehrál během několika desítek minut těsně před vánočními svátky 2017.
V úterý 19. prosince v 8:52 obdržel Svoboda e-mail od člověka, který se vydával za tehdejšího generálního ředitele pošty Martina Elkána. A to s dotazem, jaký je aktuální zůstatek na bankovních účtech a zda by bylo možné ještě ten den zaplatit 47 tisíc eur. Svoboda hned vzápětí odpověděl, že na eurovém účtu mají peněz dost a neměl by to být problém.
Následně proběhla mezi ním a domnělým šéfem pošty ještě další e-mailová konverzace a v 9:59 poprosil Svoboda svou podřízenou J. S., aby věc vyřídila. V kolonce předmět bylo uvedeno „Naléhavá platba“.
Poté peníze na určený bankovní účet skutečně odešly, aniž by byly dodrženy obvyklé firemní a účetní náležitosti.
Z písemného rozsudku dále vyplynulo, že fiktivní ředitel pošty nepřipojil ani svůj elektronický podpis, jen v poněkud lámané češtině přislíbil, že požadované podklady pošle paní J. S. až následně. „Řekněte jí, že pošlu všechny dokumenty později, když jsem méně zaměstnán. Měla by okamžitě zpracovat platbu. Pozdravy M.,“ cituje rozsudek, co v ten den také napsal podvodník Lukáši Svobodovi.
Nejdřív výhra, potom prohra
Prvoinstanční Obvodní soud pro Prahu 6 se letos v únoru nejdříve postavil na stranu Svobody s tím, že žádné pracovní povinnosti prý neporušil a škoda byla způsobena trestným činem neznámého pachatele. Žalobu státního podniku tento soud zamítl, avšak odvolací Městský soud v Praze měl na věc jiný názor a Svobodu pro „vědomou nedbalost“ potrestal.
Jak věc nyní posoudí Nejvyšší soud, bude otázka několika dalších měsíců.
„Délka dovolacího řízení v civilních věcech se v obecné rovině pohybuje mezi 6 až 14 měsíci, záleží mimo jiné na rozsahu soudního spisu, složitosti řešených právních otázek, jakož i na základě dalších okolností,“ uvedl na dotaz Seznam Zpráv mluvčí Nejvyššího soudu Václav Vlček.