Hlavní obsah

Lovíme lidi, aby vrchnost byla spokojená, říká policista o pokutách

Foto: Radek Cihla, Seznam Zprávy

Část policistů od pondělí protestuje proti nízkým platům i poměrům ve sboru: V případech, kdy to zákon dovoluje, nedávají lidem pokuty. Snímek je ilustrační.

První řadový policista popisuje tlak šéfů na vybírání pokut. „Kolegové přinesli několik přestupků za rychlost a jízdu na červenou. Čekali pochvalu, ale dostali výtku, že už tři měsíce neměli žádný přestupek cyklisty,“ říká.

Článek

Pavlu Vernerovi je osmapadesát, u policie slouží 18 let. Proto, jak vysvětluje, už může říkat věci natvrdo – na rozdíl od mladších kolegů, kteří mají malé děti a nechtějí přijít o práci, byť špatně placenou.

„Lovíme venku lidi, aby naše vrchnost měla radost a mohla ta čísla zase prezentovat její vrchnosti,“ říká.

Tím lovem Pavel Verner myslí tlak na co největší ukládání pokut a na vykazování předepsaného počtu přestupků, jemuž čelí řadoví policisté napříč Českem od nadřízených. I když to vedení policie popírá, Seznam Zprávy minulý týden – za základně mnoha svědectví i dokumentů – odkázaly, že takový tlak existuje.

Policista Verner sloužící v Moravskoslezském kraji je teprve druhým policistou, který o systému vykazování pokut promluvil veřejně.

Prvním byl v rozhovoru pro Seznam Zprávy zástupce vedoucího píseckého oddělení Martin Červenka, na jehož popud tento týden část policistů – na protest proti poměrům ve sboru – za některé přestupky odmítá vybírat pokuty.

Foto: Seznam Zprávy

Pavel Verner slouží u policie už 18 let.

Pavel Verner prošel dopravním inspektorátem i prací u dálniční policie. A potvrzuje, že u některých policejních složek stále uplatňují takzvané čárkování – tedy plusový bod za každého chyceného řidiče na červenou, s alkoholem v krvi nebo s mobilem u ucha.

Čím více, tím lépe.

„Ráno se v kanceláři vedoucího dozvíte, že máte málo cyklistů, málo chodců, telefonů a málo železničních přejezdů,“ dává Verner příklad, jak vypadá denní vyhodnocování práce policistů.

„Máte málo cyklistů“

Pavel Verner také popisuje – a potvrzují to další policisté, s nimiž Seznam Zprávy mluvily –, že policie je v krajích svázána neustálým vykazováním statistik a vypisováním tabulek. Tak aby se zaplnila všechna naplánovaná okénka.

„Kolegové přinesli několik přestupků na rychlost a jízdu na červenou. Čekali, že budou pochváleni. Ale kdepak – dostali od nadřízeného výtku, že už tři měsíce neměli žádný přestupek cyklisty,“ vypráví Verner, který od dopravních přestupků nedávno utekl k policejnímu oddělení na hlavním nádraží v Ostravě.

Seznam Zprávy před dvěma týdny vylíčily, kam tento systém vede.

Například na nástěnkách jihomoravských oddělení visí tabulky, kde jsou červeně pro výstrahu označena oddělení, která mají málo zjištěných přestupků. A zeleně naopak ta, která zasluhují pochvalu.

V jiných krajích zase dostávali policisté přes aplikaci WhatsApp od šéfa příkazy, ať vyrazí do ulic a vyberou předepsaný počet pokut. Jinak že nedostanou volno nebo odměny.

Policisté pak říkali, že kvůli naplnění kvót schválně číhají u křižovatek, kde se často nestaví na stopce. Nebo cílí na chodce, kteří přeběhnou na červenou – tedy nejsnáze postižitelné přestupky, avšak nikoli ty nejzávažnější.

Navíc namítají, že nemohou být stroje na přestupky a dostávat hodnocení podle počtu čárek: Protože několik hodin denně jim může zabrat zásah například u požáru nebo loupeže, kde žádné pokuty nenaberou. Přesto je, jak tvrdí, jejich nadřízení na konci měsíce vyžadují.

Ostatně to, že je čárkový systém nepřijatelný, říká i policejní prezident Martin Vondrášek.

Oficiálně si stěžoval

Policista Pavel Verner se letos v únoru kvůli „čárkám“ oficiálně obrátil na policejní prezidium.

Na odbor vnitřní kontroly napsal podnět. Jak ukazují dokumenty, které Seznam Zprávám poskytl, z prezidia podnět doputoval na krajské ředitelství v Ostravě, kde ho i po osmi měsících stále řeší. Zatím bez finálního výsledku.

Podle Vernera jsou tabulky na počty přestupků a snaha nastavovat limity na vybrané pokuty pevně vrostlé do struktur policie v krajích. Jinými slovy: Policejní vedoucí nevědí, jak jinak sledovat výkonnost podřízených, a navíc soutěží mezi sebou.

Což opět dokazují dokumenty, které Seznam Zprávy už zveřejnily – například whatsappové zprávy, v nichž jeden moravský vedoucí píše podřízeným, že je potřeba zabrat, protože víc vykázaných pokut má podle statistik i – jak doslova uvedl – „blbej Kojetín“.

Nepřípustné, upozornil prezident

Policejní prezident Martin Vondrášek podle svého mluvčího už v polovině října upozornil na poradě krajské ředitele, že čárkový systém je nepřípustný.

Totéž jim zopakoval při videokonferenci minulou středu (tedy po sérii článků Seznam Zpráv) a pak jim ještě poslal zprávy ve stejném duchu.

„Ve všech případech shodně upozornil, že v rámci hodnocení efektivity není žádná z činností sledována optikou uložených blokových pokut a vedoucí funkcionáři by měli být dostatečně zkušení a kompetentní najít si účinný systém hodnocení práce vlastních podřízených. Ze strany policejního prezidia opakovaně odmítl jakýkoliv tlak na udělování pokut z důvodu počítání výslednosti,“ řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Bude se demonstrovat

Policisté, kteří se připojují tento týden k protestu, si nestěžují jen na pokuty.

Vadí jim nedostatek policistů, podle mnohých nejhorší za posledních 20 let – konkrétně policistů působících přímo v ulicích. Na některých odděleních tak slouží jen zlomek příslušníků, jinde se oddělení na noc zavírají, protože nejsou lidé.

A s tím souvisí platy: Nastupující policista dostane něco málo přes 30 tisíc korun hrubého. Policejní odbory požadují pro letošní rok zvýšení o 2200 korun, Ministerstvo vnitra však slíbilo jen 1500 korun. Odborová Unie bezpečnostních složek chce proto 21. listopadu demonstrovat přímo před ministerstvem.

Doporučované