Hlavní obsah

Liknavost i krádeže, řekl soud o insolvenci pod dohledem náměstkových známých

Foto: Christine Havranová, Seznam Zprávy, Shutterstock.com

Průmyslový areál ve Skalici nad Svitavou se stal středobodem divoké insolvence.

Obchodním expartnerům náměstka ministra spravedlnosti Radomíra Daňhela soud do správy svěřil majetek zkrachovalé firmy v hodnotě desítek milionů. Seznam Zprávy popisují, jak - pod dohledem insolvenčního správce - mizí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Průmyslový areál ve Skalici nad Svitavou na Blanensku má zhruba dva hektary. Ještě před dvěma lety zaměstnával až 70 lidí, kteří ve zdejších halách vyráběli plastová okna, dveře nebo sítě proti hmyzu. Dnes je ale hlavní brána trvale uzavřena a rozsáhlé prostory vylidněné.

Dlouhý úpadek areálu je následkem insolvenčního řízení, kterým prochází zadlužená firma Bopal Czech. Správu milionového majetku soud svěřil brněnské insolvenční firmě Burián & Penka.

Společnost Burián & Penka dohlíží na to, aby majetek co nejlépe posloužil k zaplacení dluhů všech věřitelů Bopal Czech. Nebo by alespoň podle zákona dohlížet měla.

Namísto toho z areálu podle svědků i některých věřitelů už v době insolvence zmizelo vybavení i skladové zásoby za miliony. Věřitelé si na postup insolvenčního správce stěžují a hlásí se se škodou za rozkradený majetek.

Námitky směřují na Ministerstvo spravedlnosti, které má ze zákona insolvenční správce kontrolovat. Jak ale už Seznam Zprávy popsaly v investigativní sérii, jeho náměstek Radomír Daňhel (ODS) měl ve firmě Burián & Penka podíl až do dne, kdy do vedení resortu nastoupil.

Ze spolumajitele náměstek ministra

Ve střetu zájmů se ale člen nejužšího vedení ministerstva, které může jeho bývalým obchodním partnerům i odejmout oprávnění k působení jako insolvenční správci, necítí. Daňhel reportérům řekl, že svůj podíl v insolvenční firmě partnerům přepustil za 50 tisíc korun a o jejím nynějším byznyse nic neví. Martin Burián a Miroslav Penka jakákoliv pochybení odmítají.

Krajský soud v Brně, který na insolvenci Bopal Czech vedenou Daňhelovou někdejší společností celou dobu dohlíží, ovšem v nezvykle tvrdém usnesení z letošního května uvedl, že insolvenční správce nezhodnocoval majetek a že s ním zacházel „liknavě“ a „nedbale“.

„Míra porušování povinností insolvenčního správce (kdy došlo k ochromení funkčnosti výrobního areálu, ztrátě rozsáhlého majetku a nedostatečné správě tohoto majetku) a vliv na možné uspokojení věřitelů z toho plynoucí je natolik závažnou okolností, že nepostačuje toliko uložení pořádkové pokuty (v jakékoliv výši), ale je nutné přistoupit k vyřazení insolvenčního správce z probíhajícího insolvenčního řízení a ustanovení nového správce,“ uvedl soudce Zdeněk Málek.

Foto: Seznam Zprávy

Podle Krajského soudu v Brně se insolvenční správci Burián a Penka dopustili řady vážných chyb.

Insolvenční správce Miroslav Penka v reakci zaútočil na soud. „Formulaci insolvenčního soudu v odůvodnění usnesení, jímž zprošťuje naši společnost funkce správce, považuji za nepřijatelnou a musím říct, že za celou dobu své praxe jsem se s podobným přístupem nesetkal,“ komentoval výrok soudu. Seznam Zprávy ovšem už dříve popsaly i případ další firmy, jejíž majetek Penka a spol. spravoval a soud je podezírá z manipulací. Spolumajitel Burián je navíc pravomocně odsouzený za vyvedení milionů z jiné firmy.

Foto: Seznam Zprávy

Insolvenční správci Burián a Penka se proti rozhodnutí krajského soudu odvolali v plném rozsahu. Vrchní soud je správci ponechal.

I v kauze firmy Bopal Czech se soud rozhodl kancelář z insolvenčního řízení odvolat. Souhlasil s tím i finanční úřad jako největší věřitel nebo krajské státní zastupitelství - a to kvůli „řadě nejasností“ v postupech insolvenční firmy.

Nadřízený Vrchní soud v Olomouci ale kroky, které by o správu majetku firmu Burián & Penka připravily, stopl. S odůvodněním, že na ni měl lépe dohlížet insolvenční soud.

„Odvolací soud (…) uzavírá, že byť nepochybně ze strany insolvenční správkyně došlo k porušení jejích povinností, nelze pominout, že nebyla prováděna ze strany insolvenčního soudu dostatečná dohledová činnost, a to i s přihlédnutím k rozporům, které jsou zřejmé z průběhu insolvenčního řízení mezi bývalými uživateli areálu a skupinou věřitelů,“ uvedl vrchní soud.

Foto: Seznam Zprávy

Odvolací soud nechá insolvenční firmu majetek spravovat dále.

Narážel na rozepře mezi bývalými vlastníky společnosti Bopal a zajištěnými věřiteli, o nichž bude ještě řeč. Soud se přitom ve svých závěrech zaštiťoval tím, že právě zajištění věřitelé insolvenčnímu správci jeho postupy odsouhlasili.

Jak reportéři SZ dopátrali, věřiteli jsou ženy spřízněné s opakovaně trestaným podnikatelem Alexandrem Kubíčkem. Kubíček je nyní v centru skupiny, která se pokouší desítky milionů z majetku zkrachovalé firmy získat.

Blízko k tomu je i proto, že Burián a Penka dělají v řízení kroky, které skupině věřitelů okolo Kubíčka nahrávají. Soudem jmenovaný správce má přitom být ze zákona nezávislý a měřit všem věřitelům stejně.

Jenže společník insolvenční firmy Martin Burián v minulosti pro Kubíčka pracoval jako advokát a rozhodce. Platili jej i Kubíčkovi rodiče. Sám Kubíček vztahy s Buriánem rozvádět nechce. „Co je vám po tom? Já vám nebudu odpovídat. To není váš problém. Vím, že existuje,“ reagoval Kubíček. Insolvenční firma ale na přímý dotaz přiznala, že Burián se s Kubíčkem zná už od 90. let.

Majitel z lesní chaty

Firma Bopal Czech spadla do insolvence ve druhé polovině roku 2022. Insolvenční návrh na ni podal Zdeněk Guňa, který v obchodním rejstříku vystupuje jako její jediný majitel. Sám Guňa se ale Seznam Zprávám přiznal, že fakticky jen sehrál roli prostředníka - a to pro právě Buriánova někdejšího klienta Alexandra Kubíčka.

Foto: Christine Havranová, Seznam Zprávy

Chata v lese, v níž reportéři našli oficiálního majitele firmy Bopal Czech Zdeňka Guňu.

Stalo se tak, když Guňu reportéři v květnu našli v chatě bez příjezdové cesty na Pardubicku, kde má hlášený trvalý pobyt.

Poté, co Guňa vyšel ze stavení, ke kterému se dá jen prodrat hustým lesem, přiznal, že majitelem firmy je jen na papíře. „Já s tím nemám nic společného,“ reagoval. Pak upřesnil, že to je právě Kubíček, kdo jej do firmy napsal, a on neví proč. „To jde všechno přes pana Kubíčka, musíte se zeptat jeho,“ dodal Guňa.

Foto: Christine Havranová, Seznam Zprávy

S Bočkayem se reportéři setkali ve slovenských Piešťanech. Komunikaci s médii obvykle odmítá.

Kubíček původně pro firmu Bopal Czech pracoval. Najal ho tehdejší majitel společnosti - slovenský podnikatel Dušan Bočkay. Dnes Bočkay viní Kubíčka z toho, že ho za pomocí zfalšovaných dokumentů a poskytnutých plných mocí o firmu Bopal Czech připravil. A pak ji účelově poslal prostřednictvím Guni do insolvence.

„Celá tato insolvence je sporem mezi mnou a Alexandrem Kubíčkem. Ten se pokouší všemožnými způsoby dostat k majetku našich firem v Česku,“ řekl redakci Bočkay. Kubíček jakékoliv nepravosti odmítá.

Bočkay v. Kubíček

  • Dušan Bočkay je slovenský podnikatel, mediálně známý svým svědectvím, kterým před třemi lety usvědčil bývalého šéfa slovenské kontrarozvědky z korupce. Před soudem totiž Bočkay uvedl, že po něm lidé napojení na špičky slovenské tajné služby chtěly „výpalné“ za to, že podnikateli pomohou dostat se z problémů s úřady.
  • Nyní je Bočkay na Slovensku obviněn z dotačního podvodu.

Kubíčkovi blízcí ale nyní opravdu nemají daleko k tomu, aby rozsáhlý areál ve Skalici nad Svitavou v hodnotě zhruba 60 milionů korun získali.

Zatímco Kubíčkův kontakt Zdeněk Guňa ovládl dlužníka Bopal Czech a poslal ho do insolvence, do případu vstoupila ještě Kubíčkova bývalá žena. Ale nejen ta. V kauze figuruje i jeho nynější blízká přítelkyně. Ty dnes vystupují v roli věřitelů, po firmě vymáhají peníze a mají tak ze zákona zásadní vliv na insolvenční řízení.

Foto: Christine Havranová, Seznam Zprávy

Mnohamilionový areál, o který se v insolvenci bojuje. Ten mezitím zpustl.

Kubíčkovy ženy

Soud jeho vedením nejprve pověřil jiného insolvenčního správce.

Kubíčkova exmanželka Irena, která koupila velkou pohledávku vůči Bopal Czech, ale následně zajistila, že majetek zkrachovalé firmy začali spravovat Burián s Penkou. Odvolání původního insolvenčního správce a jmenování Buriána s Penkou prosadila ve výboru věřitelů.

Kubíček reportérům tvrdil, že se s exmanželkou nestýká. Kubíčková na dotaz, proč na post insolvenčního správce navrhla zrovna firmu, kterou vede známý jejího bývalého muže, neodpověděla.

Až poté, co se případu Burián s Penkou ujali, do majetku firmy Bopal Czech zahrnuli onen rozsáhlý areál Skalice nad Svitavou. Původní správce nemovitost do řízení vůbec nezapsal. Věřitelé na něj tedy mohou dosáhnout až díky zásahu nového insolvenčního správce.

V tom Burián s Penkou pomohli Kubíčkově nynější blízké přítelkyni Veronice Suchánkové: Když se do insolvence přihlásila se třemi údajnými pohledávkami přes sto milionů korun, původní insolvenční správce většinu z jejích nároků označil za neplatné. Burián & Penka jeho rozhodnutí vzali zpět a uznali je jako oprávněné.

Grošák a dobrá investice

Foto: instagram Veroniky Scuhánkové, Seznam Zprávy

Kubíček se Suchánkovou na fotce, kterou Suchánková přidala na své sociální sítě loňský Štědrý večer. Kubíček popírá, že by byli životní partneři.

  • Kubíček v hovoru odmítal, že by za Bopalem stál on sám. „Že se o něco starám, to je rozdíl, pan Guňa je popleta,“ reagoval Kubíček s tím, že on se „pouze přičinil“ o to, aby firma Bopal Czech spadla do insolvence. Po čase řekl, že převzetí firmy Guňou „zorganizoval“.

Suchánková má oproti ostatním věřitelům výhodu. Její pohledávky jsou jako jediné zajištěné. V případě prodeje areálu ve Skalici by šly vytěžené peníze právě jí. Například finanční úřad, přestože drží největší pohledávku za více než 113 milionů, by zřejmě z prodeje neviděl ani korunu.

„Suchánkové jsem poradil, ať pohledávky koupí, je to dobrá investice,“ připustil ostatně Kubíček. „Mohu tam mít určitý odborný vliv v dané věci - to je v pořádku,“ přiznává - v této okolnosti případu - svou roli podnikatel. Sám je v konkurzu s dluhy více než sedm milionů korun, které nesplácí a soudu tvrdí, že nemá žádný majetek a žije z invalidního důchodu.

Už loni si Kubíček za doprovodu společníka insolvenční firmy Buriána vyrazil areál ve Skalici prohlédnout. V jaké pozici tam vystupoval, když oficiálně neměl s insolvencí nic společného? „V žádné pozici. Šel jsem tam, protože jsem věděl, že tam půjdou, tak jsem šel také,“ mlžil Kubíček.

Foto: Seznam Zprávy

Insolvenční správce Miroslav Penka přiznává pohledávku pro firmu Suchánkové v hodnotě 50 milionů korun.

Insolvenční firma ale vylučuje, že v řízení šla na ruku lidem kolem známého jejího spolumajitele. „Naprosto odmítám podobná obvinění a kategoricky vylučuji, že bych jako insolvenční správce činil jakékoliv účelové, nepodložené nebo jiné podobné kroky, které by byly v rozporu s insolvenčním zákonem a proti zájmům věřitelů,“ reagoval za oba druhý spolumajitel Penka.

Sám soudce Málek přitom v usnesení zdůraznil, že kroky insolvenční společnosti Burián & Penka prospívají zejména jedné skupině věřitelů. „Je nutné přistoupit k vyřazení insolvenčního správce z probíhajícího insolvenčního řízení a ustanovení nového správce, (…) který bude dohlížet nejen na to, aby bylo uspokojeno ‚pár‘ věřitelů se zajištěnými pohledávkami, kteří jednají ve shodě, ale pokud možno všichni věřitelé, v co nejvyšší míře,“ uvedl soudce.

Vykradený areál pustne

Další firma blízká Kubíčkovi ale z areálu profituje už nyní. Získala ho totiž do pronájmu poté, co Burián s Penkou původního nájemníka (jinou Bočkayovu společnost) vyhodili. Na nového nájemce sice správce vypsal výběrové řízení, ale vybral firmu Villahow, která podmínky tendru vůbec nedodržela. Její obrat za rok 2022 byl tři tisíce korun.

Foto: Seznam Zprávy

Soudce nechápal, proč firma Burián & Penka nepronajala areál předchozím uživatelům – tedy Bočkayovým lidem, kteří nabízeli mnohem vyšší nájem.

Když byl Kubíček loni na výslechu k jiné kauze na policii, právě firmu Villahow detektivům nadiktoval jako svého zaměstnavatele. Bylo to necelý měsíc před tím, než Burián s Penkou podepsal se stejnou společností smlouvu o pronájmu areálu. Peněžní kauci za nájem areálu následně místo Villahow poslala jiná firma blízká Kubíčkově přítelkyni Suchánkové.

Kubíček ale popírá, že by za Villahow ve skutečnosti stál on. A dnes popírá i to, že by ho společnost zaměstnávala. „Co bych tam dělal? Já jsem v invalidním důchodu, já nemám s Villahow nic společného,“ ohrazoval se při rozhovoru se Seznam Zprávami Kubíček.

Foto: Seznam Zprávy

Vrchní soud se ve svém rozhodnutí odvolával na zajištěné věřitele. Všechny zajištěné pohledávky ovšem ovládá Suchánková – blízká přítelkyně Kubíčka, na něhož má Burián s Penkou vazby.

Většině věřitelů se každopádně způsob, jakým Burián s Penkou areál využili, nevyplatil. Dohodnutý nájem, který by šel na splacení dluhů, Villahow nehradila.

„Není patrné, že by insolvenční správce neplacení nájemného na úkor majetkové podstaty jakkoliv řešil,“ upozornil navíc soud. A ač Burián s Penkou vynakládali značné peníze za ostrahu areálu, zmizela z něj značná část majetku, která se dala odvézt.

Rozkradený majetek

Foto: Seznam Zprávy

Náklaďák odváží vysokozdvižné vozíky z areálu pod správou insolvenčního správce. Cena jednoho vozíku je v řádu statisíců.

  • Burián & Penka do majetku zkrachovalé firmy Bopal Czech zařadili areál ve Skalici nad Svitavou až na začátku března 2023 (areál spadá pod jinou Bočkayovu firmu). Do té doby podle svědků výroba v něm normálně fungovala.

Správci tvrdí, že tomu zabránit nemohli. Insolvenční soud se ale usnesl na opaku.

„Od soupisu areálu do majetkové podstaty, tím spíše od faktického převzetí areálu, měl správce tento majetek chránit proti znehodnocení, zejména aby nedošlo k odstranění, zničení, poškození nebo odcizení majetku. To se však insolvenčnímu správci absolutně nepodařilo, neboť původně funkční areál se z důvodu poškození strojního zařízení stal (po jeho převzetí insolvenčním správcem) pro výrobu nepoužitelný a mnoho věcí bylo odcizeno,“ uvedl soudce.

Jak už ale bylo zmíněno, jeho rozhodnutí o odvolání insolvenční firmy zvrátil nadřízený vrchní soud. Burián s Penkou tak mnohamilionový majetek zkrachovalé firmy spravují doteď. Zda se v tomto či jiných řízeních dopustili něčeho nekalého, ale stále posuzuje Ministerstvo spravedlnosti.

V nejvyšším vedení tohoto úřadu - v křesle náměstka - přitom nyní sedí někdejší spolumajitel insolvenční firmy Burián & Penka Radomír Daňhel.

Milionová insolvence v datech

  • červenec 2022 - Zdeněk Guňa, kterého podle jeho slov řídí (opakovaně trestaný) podnikatel Alexandr Kubíček, podává insolvenční návrh na firmu Bopal Czech. Soud na základě náhodného pořadí jmenuje insolvenčního správce.
  • březen 2023 - Na návrh Kubíčkovy exmanželky, která skoupila jednu z pohledávek a ovládla tak věřitelský výbor, původní soudem vybraný insolvenční správce končí a správu mnohamilionového majetku na návrh Kubíčkové přebírá insolvenční firma Burián & Penka. Alexandr Kubíček je dlouholetý známý jejího společníka Martina Buriána.

Doporučované