Článek
U pražského městského soudu v pondělí začal proces v případu dovozu kokainu do Čech – ojedinělý ve způsobu, jak byl kontraband ukryt.
Tři muži – bývalý manažer obchodního řetězce Lidl Jiří Gabriel, podnikatel Petr Hrubý a albánský občan Faton Gashi (přezdívaný Starý Tony) – jsou obžalováni, že drogu z Kolumbie převáželi v krabici mezi banány určenými na pulty Lidlu.
Podle obžaloby bylo v každé krabici s ovocem kilo omamné látky a celkem tak přišlo z jihoamerické země do Česka tři sta kilogramů drogy.
„Nejméně dne 19. srpna 2022 proběhla nakládka a přeprava kontejnerů s krabicemi obsahujícími banány a látku kokain, kterou pro transport zajistil Jiří Gabriel, neboť byla na základě jeho žádosti zakomponována do přepravní flotily,“ popsala u soudu způsob dopravy státní zástupkyně.
Všichni obžalovaní však vinu odmítli. Dva z nich – Gabriel a Gashi – mluvili jen krátce. „Obžaloba mi nedává smysl,“ prohlásil Gabriel a dále už nevypovídal. „Obžaloba mi nepřijde logická. Požádal bych soud o propuštění z vazby, mám nemocné srdce,“ řekl pak Gashi.
Soudkyně Jarmila Pavlátová ho poté na svobodu po více než jednom roce nepustila. Z vazby nepropustila ani další dva obžalované. „Zatím nemohu říct, zda je obžaloba důvodná,“ zdůvodnila Pavlátová s tím, že všichni tři jsou navíc ohroženi vysokým trestem.
Rozsáhleji u soudu vypovídal obžalovaný Petr Hrubý. I on vinu odmítl. „O obchodování s kokainem nic nevím,“ řekl Hrubý. Před soudem tvrdil, že s dalším obžalovaným – Jiřím Gabrielem – plánoval investiční záměr, který souvisel s banány. „Chtěli jsme udělat pekárny na banány, ale investor nakonec od tohoto záměru odstoupil,“ tvrdil.
Hrubého jméno bylo v minulosti spojováno také s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem – nějakou dobu s ním pobýval i na Seychelách, kde se staral o jeho ochranu. „Ano, panu Krejčířovi jsme dělal takzvanou podržtašku, byl jsem s ním na Seychelách asi rok a půl, venčil jsem mu psa,“ popsal Hrubý.
Také advokáti obžalovaných odmítli, že by se jejich klientům podařilo kokain do Čech dovést. „Dovoz kokainu není v žádném případě prokázán,“ řekl advokát Petr Slepička, který Gashiho zastupuje. „Obžaloba je postavena pouze na tvrzení, nikoliv na důkazech,“ prohlásil Gabrielův advokát Jiří Mulák.
Slepička dále doplnil, že pokud by se tvrzení státní zástupkyně potvrdilo, tak by si obžalovaní mohli vydělat odhadem okolo 400 milionů korun. „Podle odposlechů si přitom obžalování půjčovali sto tisíc nebo pan Hrubý si půjčoval i dvacet tisíc od své matky. Nedává smysl, aby si peníze půjčovali, kdyby takové prostředky vydělali,“ doplnil Slepička.
Jaké tresty žalobce navrhuje?
Jiří Gabriel - 11 let vězení
Petr Hrubý - 10 let vězení
Faton (Tony) Gashi - 14 let vězení
Petr Hrubý u soudu dále mluvil o tom, že s obžalovaným Gashim se zná více než pětadvacet let. „Je to můj klient, co se týče nákupu oblečení, máme spolu přátelské vztahy,“ uvedl Hrubý. S druhým obžalovaným Gabrielem se podle svých slov potkal před zhruba osmi roky.
Státní zástupkyně také u soudu řekla, že za dovoz krabic s banány a kokainem byly všem obžalovaným vypláceny odměny. Obžaloba nezjistila, v jaké výši. Místo toho však policie v odposlechu zaznamenala, že necelý měsíc po zmíněném transportu se Jiří Gabriel chlubil novým autem značky Mercedes-Benz za 3,9 milionu korun.
Dále policisté podle obžaloby zjistili, že si Jiří Gabriel žil nad poměry, které by mu zajišťoval příjem manažera v Lidlu.
Zatímco jeho měsíční příjmy byly ve výši 500 tisíc korun, dokázal utratit okolo jednoho milionu. Žalobce zmiňuje, že ve společnosti Lidl měl ročně dva miliony korun čistého, další peníze že pak inkasoval mimo jiné ze svého soukromého podnikání.
Jak to vidí policie:
Státní zástupce navrhuje v obžalobě trojici od jedenácti do čtrnácti let vězení. Jiří Gabriel je přitom nejen obžalován kvůli dovozu drogy, ale také proto, že u sebe kokain měl. Policisté to zjistili, když po jeho zadržení prohledali auto, které využíval. Kokain pro vlastní potřebu měl podle obžaloby schovaný v plastové krabičce.
U Gashiho pak policie našla revolver značky Smith & Wesson. A to přesto, že k tomu neměl povolení a ani zbrojní průkaz. Gashi policii řekl, že zbraň našel, když venčil psa, a to pouhý den před svým zadržením. Další den ji podle svých slov chtěl odevzdat. Přesto však nyní čelí obžalobě také za trestný čin nedovoleného ozbrojování.