Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
I když byl lékař Michal Toběrný letos na jaře už podmíněně propuštěn z vězení, když si odpykal více než třetinu ze šestiletého trestu za korupci kolem zakázek Nemocnice Na Homolce, má pro něj kauza ještě jednu dohru.
Aby mohl s dalšími pěti odsouzenými zaplatit škodu ve výši přes 62,5 milionu, kterou podle verdiktu způsobili, půjčil si před třemi lety 52 milionů korun od miliardáře René Holečka, majitele společnosti Colt CZ Group. A nyní, jak zjistily Seznam Zprávy, musel kvůli splacení dlužné částky prodat jednu ze svých nemovitostí.
Šlo o bytový dům v centru Prahy, který Toběrný spoluvlastnil s bratrem. Koupila ho letos v létě firma SMEZ beta. Za nemovitost, v níž je podle kupní smlouvy celkem dvanáct bytů a největší mají přes 90 metrů čtvrtečních, zaplatila 70 milionů korun.
Po tomto realitním prodeji pak Toběrný dluh Holečkovi doplatil. „Po zpeněžení předmětné nemovitosti byly všechny závazky pana Toběrného vůči panu Holečkovi plynoucí ze smlouvy o půjčce zcela vyrovnány. Celá transakce tím je pro pana Holečka uzavřena,“ potvrdil Seznam Zprávám Holečkův mediální zástupce Vladimír Bystrov.
Michal Toběrný, jak se ukázalo (viz grafika níže) zaplatil podstatnou část soudem vyčíslené škody. Podrobnosti nebo například motivace, proč tak učinil, když soud k uhrazení odsoudil i dalších pět lidí, není jasná. Na dotazy redakce totiž bývalý náměstek Homolky nereagoval. Jeho advokát Roman Lamka pak jen konstatoval, že se jeho klient nechce už k ničemu vyjadřovat.
Miliardář Holeček není jediný, kdo poskytl svoje prostředky na zaplacení způsobené škody. Částku ve výši 10,5 milionu poskytl před třemi roky podnikatel Zdeněk Beran, jehož jméno se kolem vyšetřovaných zakázek Na Homolce objevilo.
Konkrétně soud v rozsudku popsal, že když nemocnice hledala v roce 2009 firmu, která převede papírové chorobopisy do digitální podoby, zadala tuto zakázku firmě Disol, která ale nabídla podle detektivů výrazně přemrštěnou cenu 150 milionů.
Ze společnosti Disol se později 17 milionů ze zakázky přelilo do Beranovy firmy s názvem Virmil. A poté peníze odešly na Beranův soukromý účet.
Detektivové měli za to, že tímhle způsobem se skupina snažila zakrýt původ peněz, aby je nakonec mohla vybrat v hotovosti. Zdeněk Beran však v kauze vystupoval pouze jako svědek a obviněn nikdy z ničeho nebyl.
Na policii v červnu 2014 Beran vypověděl, že peníze převedl na svůj účet na pokyn svého nadřízeného, který byl v této kauze na rozdíl od něj také odsouzen. U soudu však Beran již nevypovídal, aby si nepřivodil trestní stíhání. A s médii od té doby nekomunikuje. Není tak možné zjistit, komu z odsouzených Beran na zmíněné vyrovnání škody poskytl peníze.
Kauza Homolka
- Korupční kauzu týkající se Nemocnice Na Homolce rozdělili vyšetřovatelé na tři větve.
- První se týkala poradenských nebo právních služeb. Ve druhé šlo o zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Třetí se pak týkala třeba veřejné soutěže na pracoviště navigované neurochirurgie.
- Nemocnici měla podle rozhodnutí soudu vzniknout škoda přes 150 milionů korun.
- Vladimír Dbalý, který vedl tuto nemocnici v letech 2006 až 2012, skončil před soudem kvůli všem těmto případům. Nakonec byl odsouzen k deseti letům vězení. Společně s dalšími odsouzenými se měl podílet na zaplacení škody nemocnici ve výši 112 milionů korun.