Článek
Po dvou letech končí v Česku monopol na pojištění cizinců, který za minulé vlády prosadili dva poslanci hnutí ANO.
Končí tak stav, který kritizovali téměř všichni: ministerští úředníci, politici i pojišťovny.
Monopol způsobil, že cizinci si mohli platit pojištění pouze u Pojišťovny VZP, která je komerční akciovkou zřízenou Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Znamenal pro ni jistý příjem okolo 800 milionů ročně.
Ve středu poslanci tento monopol zrušili.
Část cizinců si musí v Česku platit při pobytu nad 90 dnů zdravotní pojištění. Týká se to lidí z takzvaných „třetích zemí“ - tedy občanů mimo státy EU nebo Švýcarska (ti spadají pod jednotný systém evropského pojištění). Tohle pojištění jim má pokrýt jak obyčejnou chřipku, tak i akutní operaci.
Dříve si mohli vybrat z nabídek několika pojišťoven, jenže po zásahu poslanců ANO smí od roku 2021 tuhle službu nabízet pouze Pojišťovna VZP. Nenápadnou změnu do cizineckého zákona tehdy prosadili poslanci-lékaři Věra Adámková a Miloslav Janulík z ANO, jinak také členové správní rady VZP.
Poslanci argumentovali, že monopol vyřeší dlouhodobé problémy: cizinci podle nich často mají nekvalitní pojištění, které nestačí na ošetření. Lékaři jim však přesto nezištně poskytují pomoc a tím nemocnicím narůstají dluhy.
Kvalitní síť ambulancí nasmlouvaných Pojišťovnou VZP a její široké pojištění – říkali poslanci ANO – tomu zabrání.
Čísla z fakultních nemocnic ale nic takového nepotvrdila, podle nemocnic jsou problémy s placením za cizince minimální.
Navíc změnu zákona tehdy nepodpořila ani ministerstva, která měla do téhle problematiky co mluvit - šlo nadto o resorty vedené politiky ANO. Proti monopolu se postavil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i ministryně financí Alena Schillerová.
Zastánci monopolu však tvrdili opak.
„Nevím, kolik vy jste ošetřili cizinců zdarma, ale my tedy mnoho,“ vzkázala už dříve kritikům poslankyně Adámková, která pracuje v Institutu klinické a experimentální medicíny.
Také předseda představenstva Pojišťovny VZP Robert Kareš poslanecký návrh oceňoval. Tvrdil, že ve své praxi několik let problémy s pojištěním cizinců viděl. A i v době epidemie koronaviru, kdy monopol prošel Sněmovnou. „Máme desítky případů, kdy pojišťovny nechtějí cizincům proplácet péči související s covidem,“ vysvětloval tehdy Kareš.
Ostatní pojišťovny zato podle svých vyjádření sčítaly škody.
„Kvůli monopolizaci jsme ze dne na den přišli o necelých dvacet procent obratu,“ vyčíslil například předseda představenstva Slavia pojišťovny Karel Waisser, jaké dopady měl monopol na hospodaření této společnosti.
Od předloňských voleb, z nichž vzešla vláda Petra Fialy, se pak koalice snažila monopol zrušit. Mimo jiné i kvůli hrozbě, že Evropská komise dohlížející na férový volný trh za to Česko potrestá.
I v koalici však byly výjimky. Jak Seznam Zprávy před časem napsaly, poslanec Jan Kuchař ze STAN se například snažil prosadit svoji verzi, která by monopol na pojištění cizinců jen trochu zmírnila, ale fakticky zachovala. Rozzlobil tím i svého stranického šéfa a ministra vnitra Víta Rakušana.