Článek
Justice se znovu zabývá omezením svéprávnosti podnikatele Michala Redla, který čelí v kauze Dozimetr obžalobě kvůli rozsáhlému ovlivňování veřejných zakázek a systematické korupci.
Soudkyně Okresního soudu ve Zlíně Kateřina Navrátilová v pátek vyhověla žádosti Redlova zmocněnce Pavla Pechance a nařídila jednání za zavřenými dveřmi. Vyloučila z něj veřejnost. „Předmětem věci bude zejména projednání zdravotního stavu posuzovaného, především znaleckým posudkem, který obsahuje velmi citlivé údaje o jeho chorobě, léčbě, hospitalizace,“ odůvodnila soudkyně.
Podnikatel se v pátek k soudu nedostavil. Žádost k omezení Redlovy svéprávnosti podal jeho bratr Petr. Pokud by jí soud vyhověl, může to proces zkomplikovat. Sám Redl ale o omezení svéprávnosti podle svého zmocněnce nestojí.
Vyhlášení rozhodnutí bude veřejné. Není jasné, zda zazní v pátek.
Už v minulosti měl Redl již čtrnáct let omezenou svéprávnost. Přišlo se na to až před dvěma roky poté, co byl obviněn v kauze Dozimetr. Tehdy ji ale soud zrušil, protože se po Redlově obvinění objevily nové informace o jeho zdraví.
S odůvodněním špatného psychického stavu se přitom Michal Redl už v roce 2007 vyhnul obžalobě v kauze úvěrového podvodu, a to v případu odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře.
Co řekl znalec o zdravotní stavu Michala Redla
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu si před tím, než mohli v kauze Dozimetr navrhnout obžalobu na Michala Redla, nechali vypracovat posudek u znaleckého ústavu pražské Psychiatrické nemocnice Bohnice. Její znalec dospěl v květnu 2023 k závěru, že Redl trpí psychickou nemocí, která je však dlouhodobě v klidové fázi.
Sám Michal Redl loni v únoru podle policejního dokumentu řekl, že už tři roky má od depresí klid. Ve špatném psychickém stavu byl podle svých slov kvůli medializaci kauzy Dozimetr a potíže se u něj – jak Redl dále řekl – objevily, když se dostal z vazby, kde strávil zhruba tři měsíce.
V kauze Dozimetr, v níž již čelí Redl obžalobě, viní tohoto podnikatele a jeho blízké spolupracovníky, že si dosadili do vedení pražského dopravního podniku spřátelené manažery. S jejich pomocí – jak dále tvrdí policisté – mohli ovlivňovat různá výběrová řízení a pak za to získali úplatky.
Obžaloba Redlovi navrhla přísné tresty. Jednání v tomto případě ale zatím nařízeno nebylo, protože se zatím nerozhodlo, který soud bude tuto kauzu řešit.
Operace Dozimetr
Ve středu 15. června 2022 ráno spustili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu rozsáhlou akci. Na desítkách míst v Praze i ve Středočeském kraji zatýkali podezřelé, prohledávali jejich kanceláře a důkazy hledali i v soukromí. Akce Dozimetr, jak ji popsali policisté v dokumentech, rozkryla skupinu politiků, manažerů a lobbistů, kteří ovlivňovali veřejné zakázky i chod veřejných firem – především pražského dopravního podniku. Vyšetřování otřáslo i politickou scénou, padl kvůli němu ministr školství, šéf civilní rozvědky a na hraně se ocitlo vládní hnutí Starostové a nezávislí.
- Jak probíhalo zatýkání podezřelých: Razie v Praze | Razie v Říčanech
- Policejní dokumenty: Svět Hlubučkovy party | Jak se dělily peníze
- Profily vyšetřovaných: Michal Redl | Pavel Kos | Petr Hlubuček | Zakaría Nemrah
- Další zjištění: Hlubuček odklonil majetek | Zásah na generálním štábu
- Podcastové série: Gučiho archiv | Smrtící Dozimetr