Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Poprvé je to černé na bílém: v Česku už déle než dva roky panuje nelegální monopol na zdravotní pojištění cizinců, který prosadili dva poslanci hnutí ANO.
A který má cenovku stovek milionů ročně.
Evropská komise nyní oznámila, že Česko oficiálně vyzvala, ať pravidla pro pojišťování cizinců změní. Protože porušují evropské předpisy.
Podle změny cizineckého zákona z roku 2021 smějí mít cizinci ze zemí mimo Evropskou uniii uzavřené zdravotní pojištění pouze u Pojišťovny VZP, dceřiné akciovky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Tohle výhradní postavení jedné konkrétní pojišťovny má podle zákona trvat pět let.
„Zákon brání občanům ve výběru jiné pojišťovny. Kromě toho znemožňuje pojišťovnám provozovat související podnikání v České republice,“ stojí v rozhodnutí, které Evropská komise zveřejnila na webu.
Přesně to samé tvrdili kritici monopolu od začátku: že jde o narušení volného trhu pojišťoven, navíc že cizinci přestali mít možnost si vybrat z více nabídek.
„Kvůli monopolizaci jsme ze dne na den přišli o necelých dvacet procent obratu,“ řekl už dříve předseda představenstva Slavia pojišťovny Karel Waisser.
Co uděláte? ptá se komise
Podle Evropské komise má teď Česko dva měsíce na to, aby „přijalo nezbytná opatření k odstranění zjištěných nedostatků.“ Částečně se to už stalo - ve čtvrtek poslanci po vleklých peripetiích odhlasovali konec monopolu, jenž podle propočtů přinášel Pojišťovně VZP až 800 milionů ročně.
Dá se tedy předpokládat, že uspokojivou odpovědí z české strany pro Evropskou komisi bude zpráva, že sněmovna minulý týden monopol prvním krokem zrušila. A že během několika měsíců téměř s jistotou zákon potvrdí i Senát a podepíše prezident.
Cizinci mimo unijní státy si musí mít při pobytu nad 90 dní zdravotní pojištění. To aby se nestávalo, že v případě úrazu nebo těžké operace vzniknou lékařům problémy, kdo pak péči zaplatí.
Právě tímto argumentovali poslankyně Věra Adámková a poslanec Miloslav Janulík (oba lékaři a zákonodárci za ANO), když před dvěma lety navrhli změnu cizineckého zákona ve prospěch Pojišťovny VZP. Oba jsou členy správní rady VZP.
Tvrdili, že nemocnicím vznikají obrovské finanční ztráty - tím, že ošetřují cizince, kteří nemají pořádné pojištění.
Argumenty bez čísel
Jenže Adámková s Janulíkem nepředložili žádná tvrdá data, že takový problém existuje. Seznam Zprávy obeslaly všechny fakultní nemocnice, žádná neuvedla, že má s platbami za ošetření cizinců vážné potíže.
Proti novele se postavily i Ministerstvo financí a Ministerstvo zdravotnictví vedené tehdy politiky z ANO. A to také se zdůvodněním, že změna není potřeba a že stvoření monopolu je porušením evropského práva.
Adámková s Janulíkem navíc odmítali v rozhovoru pro Seznam Zprávy na tyto argumenty reagovat.
Ve čtvrtek ve sněmovně se Adámková ještě pokusila poslance přesvědčit, ať monopol zachovají. Marně - celá koalice byla už předem rozhodnuta jej zrušit. Adámková opět tvrdila, že nemocnicím vznikaly za ošetřenými cizinci pohledávky a monopol tuto situaci zlepšil.
„Fakultní nemocnice, velké nemocnice nebo zdravotnická zařízení, která provádějí dražší služby, měly nedobytné pohledávky v řádu desítek milionů. A bohužel nebyla cesta, jak vymoci, neboť daná pojišťovna třeba již neexistovala,“ řekla Adámková (ANO), aniž předložila konkrétní čísla.
Seznam Zprávy už loni popsaly, jaké tlaky provázelo koaliční plán na zrušení monopolu. Na jedné ze schůzí správní rady VZP například podle oficiální zápisu zaznělo, že zákon je potřeba „zaparkovat“ ve Sněmovně - tak aby se dlouhodobě odkládalo hlasování. Autora výroku ale ze zápisu nebylo možné určit.