Hlavní obsah

Kdo to vynesl? Vedení Prahy se podezřívá z úniku se škodou 270 milionů

Foto: Profimedia.cz

Radní hlavního města s primátorem. Kdo z nich to byl?

Dva náměstci pražského primátora podali trestní oznámení kvůli dražbě, v níž Praha získala budovy Jaromíra Soukupa. Záhadný konkurent totiž cenu vyšponoval těsně pod limit, který si předtím na důvěrné schůzce stanovili radní.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Část vedení Prahy se odhodlala k bezprecedentnímu kroku.

Do rukou vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové podala dvojice náměstků primátora Bohuslava Svobody (ODS) trestní oznámení. Plyne z něj, že někoho z vedení města podezřívají, že se podílel na vzniku minimálně čtvrtmiliardové škody.

Ta podle oznámení vznikla tím, že z důvěrné schůzky vedení města unikly informace, kolik je Praha ochotna nabídnout v nucené dražbě nemovitostí z impéria někdejšího mediálního magnáta a majitele televize Barrandov Jaromíra Soukupa.

Seznam Zprávy kauzu zmapovaly.

Rada oficiálně zasedala na začátku prosince. Zastupitelstvo sice posvětilo, že se Praha může o budovy a pozemky zkrachovalého mediálního podnikatele ucházet, avšak radní měli vyřešit, jaký nejvyšší příhoz je hlavní město v aukci ochotné nabídnout.

S odůvodněním, aby tato cifra neunikla, radní jednání přerušili. A sešli se na pět minut v magistrátní kuchyňce, kde jim najatý znalec Pavel Vorlíček podle zjištěných svědectví sdělil, že jim odborně doporučuje schválit maximální možnou kupní cenu v intervalu 600 až 700 milionů. Ústně a bez širšího zdůvodnění.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se pak se zbytkem vedení hlavního města – stále v kuchyňce – shodl na tom, že nejvyšší příhoz, který město v aukci udělá, bude 650 milionů korun. Rada pak oficiálně v jednání pokračovala a schválila – opět údajně kvůli utajení – usnesení, ve kterém cifra nebyla.

Záhadný zájemce b301692c

Jenže hraniční částka 650 milionů nejspíše nezůstala tak utajena, jak politici tvrdili.

Na začátku se aukce kromě Prahy účastnilo hned pět dalších subjektů. Všechny to ale až na jednoho vzdaly, když cena přeskočila 376 milionů.

Nebylo to překvapivé. Posudek, který vypracovala pro účely dražby firma Deloitte Advisory, totiž ohodnotil cenu nemovitostí jen na zhruba 300 milionů korun. Seznam Zprávy ho mají k dispozici.

Praha ale v souladu s údajně utajenou strategií radních pokračovala. A tak se v dalších 136 příhozech přetahovala s jediným tajemným konkurentem, který byl ochoten jít výrazně nad oficiální znalecký odhad. Dodnes je skrytý za šifrou „b301692c“.

Foto: okdrazby.cz

Jak se odvíjely poslední chvíle dražby, ve které se Praha přetahovala s tajemným konkurentem.

I b301692c nakonec vycouval. Těsně před dosažením částky, nad kterou by už nepřihazovala Praha.

Posledním příhozem b301692c byla částka 647,9 milionu. Praha kontrovala částkou 649 milionů, díky níž dražbu vyhrála. Milion pod radními schváleným maximem.

„Popsaný průběh dražby je již na první pohled velmi podezřelý a nabízí se vysvětlení, že mohlo dojít k úniku informací o rozhodnutí Rady hl. m. Prahy stran schválené maximální kupní ceny a následnému cílenému a organizovanému umělému navýšení nejvyššího podání skrze postupné příhozy neznámého subjektu b301692c,“ píše se nyní v trestním oznámení, pod kterým je podepsán náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti) a zastupitelka a senátorka Hana Kordová Marvanová.

Úředník, co nabídl rezignaci

Trestní oznámení pak vyjmenovává, kdo všechno u odsouhlasení utajené maximální ceny byl – krom primátora a většiny radních ještě přizvaný expert Pavel Vorlíček z firmy B.I.R.T. GROUP a ředitel magistrátního odboru hospodaření s majetkem Jan Rak.

Právě Rak materiál o nákupu Soukupových nemovitostí pro radu vypracoval a je pod ním podepsán. Jde přitom o úředníka, který už v březnu oznámil, že nabídne na magistrátní post rezignaci. A to poté, co Seznam Zprávy odhalily, že pobývá v luxusním resortu v Harrachově v chatě muže, kterému podepisuje zakázky. Ve funkci je ale Rak dodnes.

Seznam Zprávy se pídily po tom, jak Rak a magistrát došli při stanovování maximálního přijatelného příhozu v aukci k násobně vyšší ceně nemovitostí, než ji odhadoval posudek mezinárodní společnosti Deloitte. „Znaleckou prací,“ odvětil na dotaz reportérů Rak a odkázal na mluvčího magistrátu.

„Spojením předmětných nemovitostí a nemovitostí ve vlastnictví Prahy vznikne kompaktní území o rozloze téměř čtyři hektary, na kterém Praha může využít potenciál pro zásadní rozšíření kapacit učňovského a středoškolského školství v krátkém časovém horizontu,“ obhajoval magistrát výhodnost koupě v podkladech pro radní.

„Chtělo se po nás okamžité rozhodnutí bez jediného podkladu předem nebo na místě, pouze na základě ústní informace. Doporučený maximální příhoz násobně převyšoval cenu od renomovaného znalce společnosti Deloitte. Situaci jsem již na místě okomentovala trochu expresivně, že „to smrdí až za roh“ a že pro to nebudu hlasovat,“ řekla Seznam Zprávám náměstkyně Komrsková.

Jak došli k 650 milionům?

Ukazuje se, že posouzení znalce Pavla Vorlíčka na 650 milionů přesto existuje i v písemné podobě. Ta nese datum z konce listopadu, ale radní, kteří o nákupu rozhodovali v prosinci, ho v podkladech k danému bodu neměli.

Seznam Zprávy Vorlíčkův posudek získaly. Posouzení má 13 stránek a nijak nevysvětluje, proč se jeho odhadovaná cena více než dvojnásobně liší od zevrubného posudku Deloitte se 102 stranami. Zato ale zmiňuje, že z posudku Deloitte vychází.

„Posuzované nemovitosti byly analyzovány výhradně na základě poskytnutých podkladů a z veřejně dostupných databází. Prohlídka nemovitosti nebyla možná, jiná dokumentace k dispozici dána nebyla,“ upozornil najatý expert Vorlíček. Jeho firma B.I.R.T. GROUP za posudky v posledních letech z veřejných peněz od Raka získala miliony korun.

Foto: Seznam Zprávy

Titulní strana posouzení, které došlo k ceně 650 milionů. Radní ho ale v materiálech nedostali.

„Dostala jsem tento dokument až na konci minulého týdne, na vyžádání. Velmi mě to překvapilo, to, že tento dokument už byl vyhotoven dlouho před jednáním rady,“ doplnila náměstkyně primátora Komrsková.

Spolupodavatel trestního oznámení Pospíšil, který pro transakci původně jako radní hlasoval, komentář dát odmítl. „Nebudu to teď komentovat, ať se to prošetří,“ uvedl někdejší ministr spravedlnosti.

Ředitel magistrátu? Má dovolenou

Seznam Zprávy o vyjádření požádaly i primátora Svobodu. „Domnívám se, že některé okolnosti této dražby jsou skutečně podezřelé, hlavní město Praha se rovněž svým podáním k tomuto trestnímu oznámení připojilo s důrazem na zajištění kupní ceny do doby, než pominou pochybnosti o této transakci,“ řekl Svoboda.

Vyjádření úřednického šéfa magistrátu Martina Kubelky (nadřízeného Raka) ani přes opakované prosby mluvčí Prahy Vít Hofman nezprostředkoval.

Také Kubelka přitom materiál předložený radním posvětil. „Pan ředitel v těchto dnech čerpá dovolenou,“ uvedl Hofman a odkázal na radní, kteří o podkladu hlasovali.

Předkladatelem celého záměru na radu byl pirátský radní pro majetek Adam Zábranský. Ten už před týdnem na zasedání zastupitelstva informoval, že také chce podat kvůli záležitosti trestní oznámení. Seznam Zprávám řekl, že se úřad pouze připojil k podnětu náměstků.

„Úřad se k tomu připojil v rozsahu toho, že má podezření na únik informací,“ řekl Zábranský.

Od policie si Zábranský slibuje mimo jiné to, že odhalí identitu příhozce b301692c, který cenu vyšponoval až k maximálnímu limitu schválenému radou. Ať už to byl kdokoliv, aby se mohl aukce účastnit, musel předtím složit jistotu ve výši 50 milionů.

Radní Zábranský ale na rozdíl od podavatelů trestního oznámení tvrdí, že samotná maximální kupní cena 650 milionů, kterou si rada stanovila, byla v pořádku. „Cena mi přijde adekvátní. Nekupovali jsme to jako budovy, které chceme zbořit, ale pro potřeby školství. Když se člověk podívá na metry čtvereční podlahové plochy, vychází to dobře,“ uvedl Zábranský. Krom Vorlíčkova posudku cenu magistrát zároveň podkládá expertním názorem podřízené Pražské developerské společnosti.

Foto: Seznam Zprávy

Jak radní hlasovali pro nákup nemovitostí Jaromíra Soukupa.

Soukupovo impérium nedávno převzal podnikatel Jan Čermák. Získal i firmu, do níž nyní natečou peníze od magistrátu. Jak Čermák řekl Deníku N, počítá s tím, že po splacení dluhů pak přeplatek připadne jemu. Že by se on či jeho firmy podíleli na zmanipulování dražby, ale důrazně odmítl.

„V žádném případě si nejsem vědom žádného úniku informací, o ničem takovém nevím,“ reaguje Čermák na podezření části vedení magistrátu. „Pokud mají pocit, že jim to uteklo, na to nemám co říci. To si musí vyřešit na vlastním hřišti, to je jejich problém,“ doplnil Čermák.

Policii nyní náměstci primátora v trestním oznámení vyzvali k tomu, aby peníze, které Praha zaplatila, zajistila jako potenciální výnos z trestné činnosti. „Mohlo dojít například k trestnému činu zneužití informací v obchodním styku, kdy se někdo obohatil na úkor Prahy o nejméně 270 milionů korun,“ řekla spoluautorka trestního oznámení Hana Kordová Marvanová.

Související témata:

Doporučované