Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nejen poradce Ivan Netuka. Zpráva České národní banky (ČNB) z kontroly v rušené Podnikatelské družstevní záložně (PDZ) zmiňuje další jméno z bezprostředního okolí premiéra Petra Fialy (ODS).
I tentokrát jde o jeho poradce, i tentokrát kontroloři kritizují neprůhledné milionové obchody se směnkami.
Lobbista a PR expert Miloš Růžička před lety do záložny Fialu přivedl. Zatímco premiér kampeličku opustil v roce 2020, jeho poradce Růžička zůstal i poté.
Kontrola ČNB upozorňuje, že stejně jako Fialův poradce pro zdravotnictví Ivan Netuka i Růžička obchodoval se směnkami, aniž to mělo zjevný ekonomický důvod. ČNB tyto transakce označila jako „podezřelé“ a „rizikové“. Navíc podotýká, že zkoumané transakce se často používají k zakrytí pravého původu peněz.
Kontroloři centrální banky, kteří zkoumali období mezi lety 2020 a 2023, upozornili na jeden konkrétní převod spojený se jménem Miloše Růžičky. Týkal se směnky za dva miliony korun a Růžička ji převáděl na společnost Gema Art. Ta je jednou z firem, na niž měl dle ČNB vliv Kamil Bahbouh, klíčová figura záložny.
Šlo o směnku na firmu Glenarm, která sídlí v panamském daňovém ráji. Problematický vznik směnek jsme popsali v článku „Bez ekonomického důvodu.“ ČNB kritizuje transakce premiérova poradce v záložně.
„V rámci PDZ, kde jsem byl dlouhodobě klientem, probíhaly některé transakce na bázi obchodu mezi klienty s investičními produkty. Byl jsem pracovníky záložny ujištěn, že jde o standardní postup a nikdy jsem nezaznamenal žádný problém,“ reagoval na výhrady ČNB Růžička s tím, že už si nepamatuje na detaily obchodů se směnkami, tedy ani proč se jich vlastně účastnil.
Miliony tam a zpátky
Podle všeho ale nešlo o jediný Růžičkův obchod se směnkou. Seznam Zprávy už dříve popsaly, že peníze si mezi sebou převáděli i oba poradci. Netuka poslal shodou okolností dva miliony právě Růžičkovi.
„Jde o produkt, v němž jsem měl uloženy peníze. Když jsem je potřeboval, požádal jsem PDZ a ona ho zlikvidnila. Pokud si pamatuji, šlo o 2 miliony korun.“ Tak tehdy vysvětloval transakci Růžička s tím, že šlo o certifikát krytý právě směnkou. Je tedy dost pravděpodobné, že Netuka od Růžičky jednoduše koupil směnku pochybné hodnoty vystavené panamskou společností Glenarm. Proč to ale dělal, ani jeden nevysvětlil.
Oba mluví o standardních investičních operacích, ani jeden z poradců však není ochoten říct, v čem vlastně spočívala ekonomická výhodnost obchodu s panamským úpisem.
Kamil Bahbouh na konkrétní dotazy Seznam Zpráv dlouhodobě nereaguje. Komentář k odebrání licence odmítl poskytnout také, protože prý se záložnou už nemá nic společného. „Nejsem tam již aktivní v žádné roli majetkové ani manažerské,“ uvedl na dotaz redakce.
Samotná záložna komentuje jen rozhodnutí o odejmutí licence. To považuje dle mediální zástupkyně Dagmar Schejbalové za nespravedlivé, protože v posledních měsících pracuje postupně na nápravě vytýkaných nedostatků. „Zvažujeme další kroky, mimo jiné dovolání,“ dodala.
Úvěr bez prověrky
Česká národní banka ve své zprávě nekritizuje jen neprůhledné obchody se směnkami obou poradců. Jméno Miloše Růžičky figuruje i v pochybeních, jichž se kampelička dopouštěla při udělování úvěrů. Jako příklad uvádí mimo jiné úvěr firmy Krkonošská investiční, za níž stojí právě Růžička.
Peníze mu záložna půjčila, aniž by zkoumala, zda bude mít z čeho splácet. „Nebyl dostatečně posouzen účel úvěru, bonita ručitele/směnečného dlužníka- společníků,“ vytýká kontrola kampeličce. Kriticky se o procesu, který vedl k udělení úvěru, vyjadřuje na nejméně sedmi místech dokumentu.
Miloš Růžička ale namítá, že to není jeho vina. Na okolnosti úvěru si totiž na rozdíl od směnečných obchodů pamatuje. „Jedná se o menší úvěr ve výši jednotek milionů korun, jenž sloužil pro pořízení nemovitosti pro další development. Byl řádně zajištěn jinou nemovitostí v násobné hodnotě a navíc i osobní směnkou,“ tvrdí Růžička. A dost možná má pravdu - kdyby PDZ celý úvěr prověřila, možná by zjistila, že je vše v pořádku. Ale prostým faktem je, že to neudělala.
Záložna „staré ODS“
Poprvé informovaly Seznam Zprávy o Podnikatelské družstevní (PDZ) záložně už na konci roku 2023. Tehdy šlo o zmizení peněz, za něž chtěla Ukrajina nakoupit zbraně pro válku s Ruskem.
Následně jsme zjistili, že premiér Petr Fiala (ODS) byl podílníkem kampeličky. Mezi lety 2015 a 2020 v ní měl uložen necelý milion korun. V majetkových přiznáních to ale nezmínil.
Další pátrání ukázalo, že v PDZ měli vedle Fialy podíly mnozí lidé s výrazným otiskem v řadách občanských demokratů, především pak z takzvané „staré ODS“. Patří sem například exposlanec Petr Tluchoř či exministr Luděk Rubáš.
V problematické záložně se angažoval i bývalý vlivný představitel středočeské ODS Roman Boček, někdejší ministerský náměstek z resortu dopravy a zemědělství.
Stejně tak bývalý činovník ODS a vysoký státní úředník Radim Zika.
Seznam Zprávy rovněž zrekonstruovaly, jak Podnikatelskou družstevní záložnu pro svůj byznys využil někdejší činovník ODS a náměstek ministra zemědělství Ivo Vrzal.
S lidmi ze záložny na převodu rodinného majetku do Rakouska úzce spolupracoval i dlouholetý šéf největší domácí stavební firmy Eurovia Martin Borovka.
Investigativní sekce SZ také zmapovala, jak se lidé napojení na vedení PDZ dostali do státní firmy České dráhy.