Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Policie v pondělí zveřejnila závěr tříletého vyšetřování. Podle detektivů je jednoznačné, výbuchy z roku 2014 a smrt dvou lidí jsou dílem speciálních agentů ruské rozvědky.
Podle státního zastupitelství ale policie prověřovala také majitele skladů: společnost Imex Group a její zástupce.
„Nejasná i nadále zůstává pouze role osob spojených se společností Imex Group, s. r. o., u kterých byly zjištěny podezřelé, případně nelogické aktivity v období, kdy došlo k šetřeným explozím,“ zveřejnilo v pondělí Krajské státní zastupitelství v Brně, jehož žalobce Martin Malůš vyšetřování dozoroval.
Žalobci k tomu neuvedli bližší informace. S firmou však spolupracoval bývalý ruský voják Nikolaj Šapošnikov. Investigativní novinář portálu Bellingcat Christo Grozev před dvěma lety napsal, že několik dní před vrbětickým výbuchem cestoval Šapošnikov do Portugalska, kde v té době pobýval i velitel elitní jednotky ruské vojenské rozvědky GRU Andrej Averjanov.
„Dokonce byla nade vší pochybnost prokázána nejméně jedna osobní schůzka osoby spojené se společností Imex Group, s. r. o., a velitele jednotky GRU 29155 krátce před první z explozí,“ potvrdilo v pondělí tuto informaci státní zastupitelství ve zprávě pro novináře.
Mrtvá spojka
Šapošnikov i podle oficiálního vyjádření Imex Group zařizoval návštěvu obou agentů, kteří však oficiálně vystupovali jako obchodníci. Na návštěvu skladů se agenti objednali a poslali - jak se později ukázalo - elektronické kopie pasů znějících na smyšlená jména Nikolaj Popa nebo Ruslan Tabarov. Podle firmy však nakonec nikdy na místo nedorazili.
„Následným šetřením bylo nade vší pochybnost potvrzeno, že nejméně jeden z takto zaslaných pasů je falešný a že obě fotokopie pasů byly vyhotoveny v grafickém programu. Společnost Imex Group, s. r. o. však sdělila, že tyto osoby nikdy do České republiky nepřicestovaly a ani v dostupných informačních systémech nebylo zjištěno, že osoby se jmény Nikolaj Popa nebo Ruslan Tabarov přicestovaly do České republiky,“ popsalo v pondělí státní zastupitelství ve zprávě pro novináře.
Pravá jména agentů zněla Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Podle policie stáli za vrbětickou explozí.
Obchodník se zbraněmi Šapošnikov, jak zjistil server iRozhlas, nedávno zemřel. Společnost Imex Group podle jejího advokáta Radka Ondruše o žádných kontaktech Šapošnikova s rozvědkou GRU nevěděla.
Na firmu Imex Group upozornilo státní zastupitelství ještě v jedné části pondělní tiskové zprávy. „Nejasná i nadále zůstává pouze role osob spojených se společností IMEX Group, s. r. o., u kterých byly zjištěny podezřelé, případně nelogické aktivity v období, kdy došlo k šetřeným explozím,“ uvedli žalobci - znovu bez konkrétních podrobností.
Server iRozhlas před třemi lety napsal, že majitel firmy Petr Bernatík - jak ukázala data z jeho telefonu - se den před výbuchem 40 minut zdržoval v okolí hotelu v Ostravě, kde byli pod falešnými jmény ubytovaní i Miškin s Čepigou. Právník firmy Ondruš to tehdy popřel.
Podle státního zastupitelství vyšetřování vyloučilo, že motivem vyhodit sklady do vzduchu mohl být konkurenční boj mezi zbrojaři. Podobné exploze, a opět se stejnými aktéry z řad ruských tajných služeb, se navíc odehrály i v Bulharsku a na Ukrajině.
„Bylo také zjištěno, že dalším spojovacím prvkem těchto explozí vždy byla motivace pro jejich osnování, a to zničení munice, která mohla sloužit proti geopolitickým zájmům Ruské federace,“ napsalo státní zastupitelství.
Usvědčili se v ruské televizi
Agenti Miškin s Čepigou z jednotky 29155 se podle britské policie pokusili v roce 2018 otrávit i bývalého ruského důstojníka Sergeje Skripala v Salisbury. Britští vyšetřovatelé později zveřejnili fotografie dvou lidí, které z útoku podezírali.
Vyšetřovatel vrbětické kauzy si tehdy všiml, že jejich tváře zná ze spisu - právě ze zmíněných snímků ve falešných pasech dvojice, jež měla v roce 2014 zájem o návštěvu skladů.
„Na základě tohoto zjištění vyšetřovatele, kterému patří zásluha na odhalení skutečných pachatelů šetřených explozí, mohlo být dále ověřeno, že tyto osoby pod identitami tak, jak cestovaly v roce 2018 do Velké Británie, tedy pod jmény Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, přicestovaly pod stejnými identitami krátce před první z explozí z Moskvy i do Prahy, pohybovaly se v Praze, následně se přesunuly do Ostravy a v den, kdy došlo k první z explozí, odcestovaly z Vídně zpět do Moskvy,“ uvedlo státní zastupitelství.
Ruská televize poté zveřejnila rozhovor, v němž agenti tvrdili, že s otravou nemají nic společného a že v Salisbury pobývali jako turisté. České policii video poskytlo cenný srovnávací materiál: Znalecký posudek pak prokázal, že v rozhovoru hovoří stejní muži, kteří použili falešné pasy pro dojednání návštěvy ve Vrběticích.
Přestože jsou si policisté i státní zástupci jistí, že našli pachatele, ukončili vyšetřování bez obvinění. Rusko totiž podle očekávání odmítlo na kauze spolupracovat. Podle státního zastupitelství v takovém případě není právně možné stíhat agenty ani jako uprchlé.