Článek
V pozici náměstka žilinského prokurátora vydržel Martin Kováč jen půl roku. Na funkci rezignoval po kritice, které čelil kvůli případu reportérky Seznam Zpráv Kristiny Cirokové.
Kováč v září zahájil trestní stíhání novinářky kvůli jejím reportážím a podcastům o sektách. Měl kauzu na starosti a dozoroval ji.
Jeho odvolání navrhl původně generální prokurátor Maroš Žilinka. V pondělí to projednala slovenská rada prokurátorů. „Po projednání žádosti generálního prokurátora Slovenské republiky doporučila odvolání Martina Kováče z funkce náměstka krajského prokurátora v Žilině,“ uvedla mluvčí slovenské generální prokuratury Zuzana Drobová.
Martin Kováč poté sám požádal o uvolnění z funkce náměstka.
Žilinská prokuratura rozjela stíhání novinářky Kristiny Cirokové na základě trestního oznámení a spolu s ní stíhala další dva lidi.
Prokuratura podezírala Kristinu Cirokovou ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod. Prokurátor Martin Kováč skutek v úředním dokumentu popsal tak, že měla „podporovat a propagovat ideologii antikultovních hnutí a organizací“.
Podle pořadu Reportéri RTVS podal trestní oznámení sympatizant náboženského hnutí AllatRa. Záhy se ukázalo, že v minulosti toto hnutí – konkrétně jeden z jeho projektů – propagovala také prokurátorka Lucia Pavlaninová, která na případu spolupracovala a přijela dokonce osobně do Prahy Cirokovou vyslechnout. Pavlaninová, která zastávala funkci vedoucí oddělení organizovaného zločinu, už také na svůj post rezignovala.
Hnutí AllatRa vede na internetu už několik měsíců masivní kampaň o takzvaném antikultu. Šíří konspirace o tom, že antikultisté stojí i za válkou na Ukrajině nebo že kódují dětem mysl tak, aby pak střílely na školách.
Organizace vznikla na Ukrajině a jejímu vůdci Igoru Danilovovi a dalším pěti lidem hrozí v jejich zemi patnáctileté vězení až doživotí. Jsou podezřelí z několika trestných činů, včetně vlastizrady. Ukrajinská policie a kontrarozvědka je nazývá „sektou“ nebo „zločineckou organizací“ a tvrdí, že tím, jaké myšlenky na internetu nebo v knihách šíří, „pracují ve prospěch speciálních služeb Ruska“.