Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Případ ovlivňování zakázek ve státní Správě úložišť radioaktivních odpadů má dalšího obviněného: Manažera, který se podle detektivů podílel na zákulisních dohodách, jež vedly ke zmanipulování tendru na zabezpečení skladu vyhořelého paliva. Správa úložišť tento sklad provozuje v jaderné elektrárně v Dukovanech.
Podle zjištění Seznam Zpráv je stíhaným manažerem Pavel Fiala, dlouholetý šéf představenstva firmy Trade Fides - společnosti, která už byla v minulosti vyšetřována pro korupci v armádě (podrobněji popisujeme případ níže v infoboxu).
Brněnská firma Trade Fides, specialista na zabezpečování strategických objektů, se předloni ucházela ve správě úložišť o zakázku v hodnotě 18 milionů.
Detektivové jsou přesvědčeni, že manažer Fiala z Trade Fidesu zařídil, aby správa úložišť tendr zrušila ve chvíli, kdy se do soutěže přihlásila levnější konkurenční nabídka. Kromě Fialy je stíhána i celá firma Trade Fides jako právnická osoba.
„Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování se vyjadřovat nechci,“ řekl Fiala, který z pozice předsedy představenstva firmy odešel podle obchodního rejstříku loni v prosinci, tedy nedlouho před vznesením obvinění.
Na nová obvinění Trade Fidesu - jednoho nejmenovaného manažera a další neidentifikované společnosti upozornil v únoru DeníkN.
Seznam Zprávy nyní ověřily chybějící jména a zasadily - s pomocí neveřejných policejních dokumentů - jejich roli do celé kauzy, v níž vyšetřovatelé hovoří o zmanipulování zakázek celkem za 125 milionů.
Další, od února obviněnou firmou je pak stavební společnost Stavos z Brna. „Bohužel vám k tomu nic neřeknu,“ reagoval zakladatel společnosti Tomáš Petříček.
Zařídili zrušení zakázky
Zakázková kauza kolem Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO), bohaté státní organizace, má dvě části.
V první běží právě o předloňskou zakázku na vylepšení ochrany skladu v jaderné elektrárně: Vítěz měl vybudovat nový, 800 metrů dlouhý plot a vybavit areál kamerami a moderním elektronickým zabezpečením. Správě úložišť přišly dvě nabídky - od firem Trade Fides a Ebis.
Jediným kritériem soutěže byla cena. Podle toho, co kriminalisté zjistili z odposlechů, měla vyhrát společnost Trade Fides.
To byl podle policie plán tehdejšího ředitele správy úložišť Jana Prachaře. Jenže konkurenční firma nabídla lepší cenu, takže ředitel Prachař podle policie vymyslel plán, jak tuhle komplikaci vyřešit: Správa úložišť vyzvala Trade Fides, ať do výběrového řízení ještě doloží některé dokumenty.
Firma to neudělala a byla z tendru vyřazena. Což pak otvíralo možnost vypsat zakázku znovu tak, aby napodruhé už Trade Fides bezpečně zvítězila, a nikoli konkurenční a výhodnější Ebis.
„JUDr. Prachař toto činil se záměrem nezadat veřejnou zakázku druhému, obviněnými nepreferovanému uchazeči společnosti Ebis, a úmyslem vyhlásit zadávací řízení znovu, aby v něm mohl zvítězit preferovaný uchazeč Trade Fides,“ napsali policisté do neveřejného textu obvinění, které měly Seznam Zprávy už loni v květnu možnost pročíst.
Podle informací Seznam Zpráv se pak detektivům v průběhu dalších měsíců podařilo najít v odposleších hovorů důkazy, že se v takto ovlivněné zakázce angažoval právě manažer Fiala z Trade Fidesu a rovněž podnikatel Petříček ze společnosti Stavos.
Majitel Trade Fidesu před soudem
Brněnská firma Trade Fides, která je v kauze SÚRAO stejně jako její manažer Pavel Fiala nově obviněna, se ani v minulosti nevyhnula policejnímu vyšetřování.
V roce 2006 zatkla policie úředníka Ministerstva obrany Miroslava Beňa, jak ze sídla Trade Fidesu odchází s milionem v tašce. Firma dostávala od armády velké zakázky, například na střežení muničních skladů, a její majitel skončil před soudem pro podezření z korupce – v roce 2013 byl však osvobozen. Neprokázalo se tvrzení obžaloby, že milion nalezený u úředníka byl úplatkem za to, aby firma Trade Fides nevypadla z kolotoče veřejných zakázek.
Majitel Trade Fidesu Libor Hledík se tehdy bránil, že to byly jeho peníze, které jen po ministerském úředníkovi poslal sekretářce, jež seděla venku před sídlem firmy v autě a čekala na ně. „Byl leden, já jsem měl na sobě krátké rukávy a nechtěl jsem jít ven. Požádal jsem proto pana Beňa, aby odnesl obálku sekretářce, která čekala v autě. V té chvíli jej zatkla policie v domnění, že jde o úplatek,“ vysvětlil Hledík v roce 2013 v rozhovoru pro Hospodářské noviny. V té době dostala jeho firma od Nečasovy vlády další zakázku na ostrahu za 1,2 miliardy.
Výsledkem jsou už popsaná nová obvinění Fialy a Trade Fidesu a Stavosu jako právnických osob.
„V kauze SÚRAO probíhá šetření a my poskytujeme policii veškerou potřebnou součinnost. S ohledem na skutečnost, že toto řízení obsahuje informace důvěrného charakteru, nejsme oprávněni vám v tuto chvíli poskytnout další informace,“ uvedl předseda představenstva Trade Fides Dušan Müller v únoru pro DeníkN.
Podle policejních důkazů, popsaných ve zmíněném usnesení o zahájení trestního stíhání, se podmínky soutěže ladily například na benzinové stanici v Mirošovicích u Prahy, kde se ředitel správy úložišť Prachař scházel (a kriminalisté tato setkání monitorovali) s různými aktéry zakázky.
Jan Prachař od propuknutí kauzy s novináři nekomunikuje.
Kdo je obviněn v kauze SÚRAO
- Jan Prachař, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů.
- Ľubomír Focko, slovenský podnikatel, který má byznys i v Česku. Podle policie úkoloval ředitele Prachaře, jak má ovlivnit zakázku za 107 milionů na hydrologický průzkum.
- Jakub Němeček, podle policie pracoval pro Focka i Prachaře. Pomáhal dohodnout ovlivnění zakázky.
- Miroslav Petříček, šéf společnosti Stavos z Brna, který podle vyšetřovatelů pomáhal zmanipulovat zakázku na ochranu skladu vyhořelého paliva v atomové elektrárně v Dukovanech.
- Lucie Bohátková, obchodní ředitelka firmy SG Geotechnika. Policie tvrdí, že napsala podmínky soutěže na hydroprůzkum, aby vyhovovaly její společnosti.
- Společnost SG Geotechnika
- Pavel Fiala, bývalý manažer společnosti Trade Fides
- Společnost Trade Fides
- Společnost Stavos
Ohnutá zakázka za 107 milionů
Ve druhé větvi případu jde o hydrogeologický průzkum v lokalitách, kde stát uvažuje o vybudování stálého úložiště pro radioaktivní odpad. Sklad má ležet hluboko pod zemí a zabezpečen musí být například proti podzemní vodě.
Jak opět vyplývá z loňského usnesení o zahájení stíhání, slovenský podnikatel Ľubomír Focko nejprve podle policie pomohl v roce 2019 dosadit Prachaře do funkce ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů a poté se podle policie začal chovat jako jeho faktický šéf: Prachaře podle vyšetřovatelů úkoloval, jak má zmíněnou hydrologickou zakázku za 107 milionů zmanipulovat ve prospěch konkrétní firmy.
Podnikatel Focko je také mezi obviněnými, on ani jeho advokátka se ke kauze nevyjadřují.
V textu jsme upřesnili informace, že zakázka se týká zabezpečení skladu, který v dukovanské jaderné elektrárně provozuje státní Správa úložišť radioaktivního odpadu.